Zamiast notatnika

Człowiek analizuje coraz więcej informacji. Ogromna liczba istotnych komunikatów bywa przeszkodą w ich zapamiętaniu. Trudno obecnie obejść się bez notatnika mogącego pomóc zaprowadzić porządek, a co najważniejsze – zapobiec utracie tych, na których nam najbardziej zależy. I tu z pomocą przychodzą elektroniczne dyktafony. Kilka notatników tego typu proponuje firma Voice It.

Najprostszy z modeli – VT-90 umożliwia rejestrację wiadomości o długości do 90 sekund. Przyciski

voice it vt-300

sterowania pozwalają na nagrywanie i odsłuchiwanie wiadomości oraz szybkie przeszukiwanie w przód i w tył. Dwa klawisze kasowania służą do wymazywania całej pamięci lub wybranej wiadomości. Można zmieniać kolejność notatek w zależności od ich wagi. Zasilanie „notesu” zapewniają cztery płaskie baterie CR 2025, co umożliwia uzyskanie niewielkich rozmiarów urządzenia – zaledwie 895×758 mm. Dzięki temu notes mieści się w każdej kieszeni.

Bardziej rozbudowany model VT-300 pozwala na sporządzenie do 6 minut nagrania. W stosunku do VT-90 został on wzbogacony funkcjami blokady przed przypadkowym przyciśnięciem klawiszy i trzema prędkościami nagrywania. Możliwe jest przechowywanie danych w pamięci nawet przy wyjętych bateriach. Zmianie uległa również pamięć podzielona na cztery kanały z opcją nadawania nazwy poszczególnym kanałom, co daje możliwość łatwego segregowania informacji. Maksymalna długość nagrywanych notatek uzależniona jest od wybranej prędkości rejestracji. Szybkość nagrywania jest ściśle związana z jakością dźwięku: im dłuższy czas nagrania, tym gorsza jakość. Ze względu na inny, nietypowy rodzaj

voice it vt-90

zasilania (trzy baterie AAAA) grubość urządzenia zwiększyła się do 1,3 cm, pozostałe wymiary odpowiadają gabarytom VT-90.

Największe wrażenie robi wersja VX-2200, której maksymalny czas zapisu wynosi 22 minuty. Od poprzednich urządzeń różni się ergonomicznym, dobrze dopasowanym do dłoni kształtem oraz wyświetlaczem. Tak jak w VT-300 pamięć podzielono na cztery kanały do nagrywania wiadomości, przy czym dane są podtrzymywane nawet po wyjęciu baterii. Trzy prędkości zapisu głosu pozwalają zdecydować, co ma większe znaczenie: jakość dźwięku czy długość nagrania. Wyświetlacz pokazuje numer aktualnie wybranego kanału, liczbę wiadomości, rodzaj zapisu (standardowy, przedłużony, maksymalny) oraz zajętość pamięci i stan baterii. Dodatkowo wyświetlacz może być podświetlany poprzez wciśnięcie klawisza „lock”, zwykle służącego do blokady urządzenia przed przypadkowym wciśnięciem któregoś przycisku. Zasilanie zapewnia jedna bateria AAA.

Pod względem zastosowania MC-160 odbiega od poprzednich modeli, nie jest podręcznym notatnikiem, lecz raczej centrum informacyjnym dla kilku osób. Duże przyciski, wyświetlacz i możliwość opisu każdego kanału ułatwiają korzystanie

voice it vx-2200

z notatnika. Pamięć daje możliwość zapisu do 2 minut i 40 sekund, przy czym ilość wolnego miejsca jest podawana na wyświetlaczu. Przy nagrywaniu wiadomości dzięki wbudowanemu zegarowi istnieje możliwość sprawdzenia, kiedy zapisano informację. Na tylnej stronie obudowy znajdują się otwory do zamocowania na ścianie i magnes do przymocowania np. do lodówki. Pozostawienie wiadomości na którymkolwiek kanale jest sygnalizowane migotaniem wskaźnika, dzięki czemu trudno ten fakt przeoczyć.

Cechą wspólną notesów jest jakość dźwięku, wystarczająca, gdy wykorzystuje się je do szybkiego zapisywania informacji. Dotyczy to jednak standardowych, nie przedłużonych prędkości nagrywania (VT-300 i VX-2200). Każda dodatkowa minuta nagrania odbywa się kosztem jakości dźwięku poddawanego kompresji, przez co rejestrowany głos nie brzmi najlepiej. W dźwięku odtwarzanym przez wszystkie modele można usłyszeć trzaski znane z czasów, gdy większość połączeń realizowały ręczne centrale telefoniczne.

w skrócie
Voice It VT-90
Czas nagrania: do 90 s
Cena: 165 zł
plus niewielkie wymiary
minus brak blokady
minus utrata notatek przy wymianie baterii
minus szumy podczas nagrywania

Voice It VT-300
Czas nagrania: do 6 minut
Inne: 4 kanały, 3 prędkości zapisu
Cena: 249 zł
plus blokada klawiszy
plus podtrzymywanie pamięci przy braku zasilania
plus łatwe segregowanie notatek
minus szumy i trzaski

Voice It VX-2200
Czas nagrania: do 22 minut
Inne: podświetlany wyświetlacz, 4 kanały, 3 prędkości zapisu
Cena: 399 zł
plus blokada klawiszy
plus podtrzymywanie pamięci przy braku zasilania
plus łatwe segregowanie notatek
minus szumy i trzaski

Voice It MC-160
Czas nagrania: do 2 minut 40 s
Inne: 4 kanały, wbudowany zegar
Cena: 149 zł
plus podświetlanie wyświetlacza
plus sygnalizacja nowej wiadomości
minus utrata wiadomości przy braku zasilania
minus szumy i trzaski
Producent: Voice It Worldwide, USA, http://www.voiceit.com/
Dostarczył: Voice, Cieszyn tel.: (0-33) 51 26 91, faks: 51 18 70 e-mail: [email protected]http://www.iq.net.pl/voice/
Gwarancja: 1 rok

Porównując koszt i dostępne czasy zapisu wiadomości głosowych dyktafonów tradycyjnych oraz urządzeń prezentowanych powyżej, produkty firmy Voice It nie są zbyt kuszącą alternatywą. Za tę samą cenę można mieć analogowy dyktafon o dużo dłuższym czasie nagrania (do 2 godzin) lub kilkadziesiąt papierowych notesów.