Zimno, coraz zimniej

Jeśli zechcemy zwiększyć częstotliwość działania zegara taktującego nasz procesor, natkniemy się na pewien problem. „Podkręcony” układ wydziela więcej ciepła i łatwo może się przegrzać. Zazwyczaj musimy kupić nowy, większy radiator z wentylatorem. Warto jednak poszukać nowego, niekonwencjonalnego sposobu obniżenia temperatury zamontowanego procesora Pentium.

Rain
od góry: chłodzenie włączone; chłodzenie wyłączone
deszczyk na procesor
chłodzenie włączone
chłodzenie wyłączone

Stosując programy Rain i Waterfall, obniżymy temperaturę procesora nawet o 20QC. Zasada działania obu aplikacji polega na wykonywaniu instrukcji HLT wyłączających nie używane części układu. Dzięki temu procesor pobiera mniej energii (a więc jednocześnie wydziela mniej ciepła). Z pewnością ucieszy to wielbicieli dodatkowych „megaherców”. Omawianych programów używają ci, którzy „podkręcają” swoje procesory i zostawiają bardzo długo włączone komputery. Temperatura CPU ma wtedy duże znaczenie, zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy we wnętrzu obudowy jest już i tak wystarczająco gorąco.

Zarówno Rain, jak i Waterfall działają w systemie Windows 95/98. Jeżeli komputer pracuje pod kontrolą Windows NT, programy takie nie są potrzebne – instrukcje HLT są wykonywane, kiedy procesor nie jest obciążony. Zainteresowanie aplikacjami powinni też wykazać użytkownicy notebooków – czas życia baterii po uruchomieniu Raina lub Waterfalla może się przedłużyć nawet o pół godziny.

Różnica między programami jest niewielka. Oba działają na tej samej zasadzie, ale Waterfall jest bardziej stabilny. Ponadto ma on dodatkowe możliwości: monitorowanie i sprawdzanie stanu zajętości procesora. Co prawda druga z wymienionych funkcji działa tylko teoretycznie, tzn. w opisie programu, ale monitor procesora pokazuje przynajmniej, kiedy Waterfall przestaje pracować.

Obydwie aplikacje działają w tle i w niewielkim tylko stopniu wykorzystują zasoby systemowe; jakiekolwiek spowolnienie pracy komputera nie jest zauważalne. Przeprowadzone testy Winbench i Winmark wykazały jednoprocentowe spowolnienie systemu komputerowego w stosunku do sytuacji, gdy nie korzystamy z programowych „chłodnic”.

wodospad na procesor
chłodzenie włączone
chłodzenie wyłączone
procesor zajęty
Waterfall – od góry: chłodzenie włączone; chłodzenie wyłączone; procesor zajęty

Choć wydaje się to mało prawdopodobne, to jednak rzeczywiście w ciągu około 2 minut od momentu uruchomienia Raina lub Waterfalla temperatura procesora obniża się o około 5 stopni Celsjusza. Taki duży spadek ilości wydzielanego ciepła zanotowaliśmy jednak wówczas, gdy procesor był obciążony tylko obsługą systemu Windows. W przypadku aplikacji intensywnie wykorzystujących procesor różnica temperatur była dużo mniejsza. Z doświadczeń wynika, że stosowanie programów ma sens wtedy, kiedy zakładamy, że czas, w którym procesor nie wykonuje żadnych (poza HLT) instrukcji, jest długi, a konieczne jest, by pecet był ciągle włączony. Należy także zwrócić uwagę na fakt, iż stopień redukcji temperatury zależy od typu zamontowanego procesora, a w przypadku niektórych układów (takich jak AMD K6) temperatura może spaść nawet o 20

o

C.

w skrócie
mamy to na chip-cd 10/98mamy ten program w bbs-ieRain 1.0, Waterfall 1.23
Wymagania: PC Pentium; 8 MB RAM; Windows 95/98; ok. 2 MB na dysku
plus niewielkie obciążanie systemu komputerowego
plus praca z procesorami innych producentów niż Intel
plus szybkie obniżanie ilości wydzielanego ciepła
minus nie działający monitor obciążenia procesora
Producent: Leading Wintech USA, http://cpu.simplenet.com/leading_wintech/
Rejestracja: freeware

Ważną rzeczą jest, że Rain i Waterfall działają nie tylko na maszynach wyposażonych w procesory firmy Intel. Oprócz szerokiej gamy chipów lidera rynku (Pentium, Pentium MMX, Pentium Pro, Pentium II i Celeron) chłodzić możemy AMD K5, K6, K6-3D, Cyrix 5×86, 6×86 i 6×86 MX oraz Centaura C6.

Podczas pracy omawianych programów monitor systemu Windows zgłasza, że procesor jest zajęty w 100%. Dzieje się tak dlatego, że system sprawdza, jaka część czasu pracy układu przypada w trybie idle. Ponieważ Rain i Waterfall zastępują tryb idle przez tryb suspend, wywołany instrukcjami HLT, monitory Windows zawsze będą pokazywać stuprocentowe obciążenie procesora. Niektóre elementy komputera mogą dziwnie reagować na instrukcję HLT. Oznaką tego bywa np. buczenie dobiegające z głośników. Chociaż może się to okazać denerwujące, jest całkowicie nieszkodliwe i bez wątpienia nie odstraszy nikogo, kto zechce przyspieszyć pracę swojej maszyny.