Akcelerator palców

Krótki test programu do nauki bezwzrokowego pisania na klawiaturze

Coraz szybsze procesory, karty graficzne, dyski i pamięci mają zagwarantować wzrost wydajności pracy z wykorzystaniem komputera. Tymczasem już od dawna najwolniejszym ogniwem w tym systemie jest… człowiek. Większość komputerów wykorzystuje się do wprowadzania danych – wypisywania faktur, sporządzania pism urzędowych, sprawozdań itp. W tych zastosowaniach wydajność komputerów już dawno osiągnęła poziom co najmniej zadowalający. Dziś o wydajności tego typu prac decyduje sprawność człowieka: szybkość, z jaką uderza w klawisze, oraz błędy które popełnia podczas wpisywania tekstu. Właśnie nauce bezwzrokowego pisania na klawiaturze ma służyć program Type 98 .

Dłonie wirtualnej sekretarki podpowiadają właściwe ułożenie palców dłonie ponętnej wirtualnej sekretarki

Type 98 zawiera podstawowe informacje dotyczące ergonomii pracy z komputerem, instrukcje ćwiczeń zwiększających sprawność dłoni i palców, 24 lekcje, dziewięć testów oraz trzy gry edukacyjne. Program można wzbogacać własnoręcznie opracowanymi testami, choć wymaga to pewnej gimnastyki, gdyż brakuje zintegrowanego edytora ćwiczeń.

Choć Type 98 ma być programem uczącym, to już od startu zmusza użytkownika do dużej wydajności. Aby pozytywnie zaliczyć pierwszą lekcję, należy pisać kombinacje ośmiu liter z prędkością co najmniej 160 znaków na minutę. Druga lekcja dodaje kilka kolejnych klawiszy i wymusza przyspieszenie do 200 znaków. Później wymagania rosną coraz bardziej. Jeśli ktoś chce sprostać stawianym wymogom, nie ma czasu zerkać na dłonie wirtualnej sekretarki, pokazującej, którymi palcami naciskać odpowiednie klawisze. Program nie podaje też, jaki jest dopuszczalny limit błędów w poszczególnych lekcjach. Aktualnie wersja Type 98 lepiej sprawdza się więc jako program testujący umiejętność szybkiego pisania.

Na wyróżnienie zasługuje ciekawy dobór testów – od fragmentów dzieł literackich po kod programu w języku C++. Dzięki temu wydajność pracy mogą poprawiać zarówno sekretarki i księgowe, jak i osoby zawodowo przepisujące teksty techniczne.

Jakość zawartych w programie trzech gier edukacyjnych jest raczej dyskusyjna. W City brakuje opcji zapisywania wyników, co dałoby możliwość urządzania biurowych mistrzostw w strzelaniu do spadających literek. Pozostałe dwie gry są raczej nudne i niezbyt przemyślane.

w skrócie
Type 98
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 95; 30 MB na dysku
pluszróżnicowane funkcje programu (lekcje, ćwiczenia, gry)
plusurozmaicony materiał ćwiczeniowy
minusbłędy językowe w przykładach i instrukcji
minusbardzo wysoki stopień trudności już od pierwszej lekcji
minusbrak pomocy kontekstowej
Producent: Techland, Ostrów Wielkopolski, tel.: (0-62) 737 27 47 faks: 737 27 49 e-mail: [email protected] http://www.techlandsoft.com/
Cena: 89 zł

Jednak w programie najbardziej irytują potknięcia językowe. W instrukcji brak kilkudziesięciu przecinków, a we wzorcowych tekstach, które należy wpisywać, zdarzają się błędy ortograficzne, interpunkcyjne i literówki. Aby zaliczyć lekcję, ukończyć grę czy zdać test, trzeba powtarzać wszystkie „byki” autorów. Czy ćwicząc takimi metodami, na pewno „spowodujesz uznanie Twoich pracodawców”?

Choć już dziś Techland oferuje program funkcjonalny i wart polecenia, to jednak wymagający usunięcia błędów i poprawienia nie do końca przemyślanych elementów. Zapewne po wprowadzeniu poprawek Type 98 będzie w pełni zasługiwał na miano programu niezbędnego w każdym sprzedawanym w Polsce komputerze. Niewiele wszak jest na rynku aplikacji poprawiających efektywność osób pracujących przy klawiaturze peceta.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.