Cyfrowe oko

Rozwój techniki komputerowej bardzo mocno stymuluje rynek sprzętu audio-wideo, czego doskonałym dowodem jest najnowsza kamera firmy Hitachi. MP-EG1A łączy funkcje kamery wideo oraz aparatu fotograficznego. Urządzenie umożliwia nagranie do 20 minut filmu w standardzie MPEG-1 wraz z dźwiękiem lub około 3000 zdjęć w rozdzielczości 704 na 480 w formacie JPEG. Dodatkowo możliwe jest opatrzenie każdego zdjęcia komentarzem zapisywanym w formacie MPEG-1 Audio Layer 1 (32 kHz mono).

W komplecie z urządzeniem obok zasilacza i kabli dostarczono także specjalizowaną kartę służącą do transferu danych do i z komputera PC z prędkością około 300 KB/s. Karta interfejsu pozwala na sterowanie podstawowymi funkcjami, nie umożliwia jednak bezpośredniego podglądu z kamery.

Do przechowywania danych wykorzystywany jest dysk twardy MP-HD260 wykonany w formacie PC-card – przeniesienie 260 MB zawartości dysku zajmuje 15 minut. W przypadku gdy dysponujemy komputerem z odpowiednim złączem PCMCIA dane mogą zostać przeniesione dużo szybciej. Kamerę można także podłączyć np. do odbiornika telewizyjnego lub magnetowidu, ale w standardzie NTSC, co dla europejskiego użytkownika jest raczej mało przydatne. Jednak osobom dysponującym wielosystemowym odbiornikiem TV z pewnością przyda się dołączony pilot.

Jakość uzyskiwanego za pomocą kamery obrazu zależy od oświetlenia. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie robić zdjęć ani nie filmować pod światło. Prosty układ optyczny nie chroni przed uzyskaniem zbyt ciemnych lub jasnych zdjęć. Małe wymiary urządzenia nie przeszkodziły projektantom w bardzo dobrym rozplanowaniu położenia przycisków sterujących oraz zmieszczeniu dobrej klasy 1,8-calowego wyświetlacza LCD.

w skrócie
Hitachi MP-EG1A
Rodzaj i ilość danych: 20 minut filmu standardu MPEG-1 352×240, 30 ramek/s; 3000 zdjęć formatu JPEG 704×480 lub około 1000 zdjęć JPEG + około 10 sekund komentarza na zdjęcie
Zoom: x6 (optyczny x3, cyfrowy x2)
Wyświetlacz: kolor LCD 1,8 cala
Interfejs: specjalizowana karta ISA PnP, wyjście TV NTSC
Gwarancja: 1 rok
plus funkcjonalność
plus prostota obsługi
plus dobra jakość filmów
minus mały zoom i słabe zdjęcie w powiększeniu
Producent: Hitachi, Japonia http://www.hitachi.com/
Dostarczył: KSK, Katowice tel.: (0-32) 51 43 50, faks: 256 20 86 e-mail: [email protected]http://www.ksk.com.pl/
Cena: 8400 zł

Kamera jest konstrukcją nowoczesną i stąd jej wysoka cena. Duża funkcjonalność urządzenia przy jednocześnie prostej obsłudze sprawiają, że Hitachi MP-EG1A jest idealne do wielu zastosowań – zarówno półprofesjonalnych, jak i rozrywkowych. Bez problemu można przygotować prezentację multimedialną, szybko uaktualnić lub wzbogacić własną stronę WWW lub sfilmować urodziny u przyjaciół.