Dla 'niedojrzałych'

Krótki test programu przygotowującego do matury

Lynx-SFT wydał płytę o wszystko mówiącym tytule Vademecum Maturzysta Język Polski. W programie znalazły się zagadnienia z literatury, poetyki i nauki o języku, które z pewnością pomogą przyszłym maturzystom w uporządkowaniu wiedzy. Na krążku umieszczono przede wszystkim bogaty materiał z dziedziny nauki o języku. Mnóstwo testów, definicji, objaśnień umożliwia nie tylko ugruntowanie posiadanej już wiedzy, ale także poszerzenie jej zupełnie nowymi wiadomościami.

Wielką zaletą Maturzysty jest świetnie przygotowany indeks świetny indeks

Wybór motywów obecnych w literaturze polskiej, jaki autorzy zdecydowali się umieścić w tym multimedialnym „bryku”, sprawia, niestety, wrażenie dość przypadkowego. O ile nie można mieć żadnych uwag do zasadności omówienia tematu arkadii, miłości czy totalitaryzmu, o tyle zastanawiające jest pojawienie się dość obszernych omówień tańca czy władcy. Nie są to bynajmniej tematy niepotrzebne, ale można odnieść wrażenie, że znalazły się na płycie kosztem innych, istotniejszych.

Leksykon pisarzy świata obejmuje imponującą liczbę nazwisk, jednak w większości przypadków informacje na temat poszczególnych twórców są szczątkowe. Dobrze, że pomyślano o aktywnych odsyłaczach do omówień dzieł literackich najważniejszych w historii literatury polskiej i światowej.

mamy to na chip-cd 12/98w skrócie
vademecum maturzysty z polakaVademecum Maturzysta Język Polski
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486, 8 MB RAM, karta graficzna VGA, napęd CD-ROM, karta dźwiękowa, Windows 3.1x/9x, ok. 3 MB na dysku
plusbogaty wybór zagadnień i testów z nauki o języku
plusduży zbiór cytatów z kanonu lektur dla szkół średnich
minusnie dopracowana animacja
minusmuzyka zagłuszająca głos lektora
Producent: Wydawnictwo Lynx-SFT, Warszawa, tel./faks: (0-22) 825 61 22, e-mail: [email protected], http://www.lynxsft.elektron.pl/
Cena: 100 zł

Nie dopracowano warstwy dźwiękowej. Możemy zapomnieć o odsłuchaniu fragmentów tekstów – głos lektora jest zagłuszany przez podłej jakości muzykę. Jeżeli grafika pojawiająca się na początkowych kartach poszczególnych tematów miała być animacją, to z pewnością nie udało się osiągnąć zamierzonego celu. Jednak mimo wspomnianych mankamentów „Maturzysta” to całkiem niezły podręcznik.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.