Do kieszeni

Krótki test malutkiego palmtopa

Po prawie półrocznej przerwie Philips zaprezentował nowy palmptop – Velo 500. Możliwościami nowy produkt znacznie przewyższa poprzednika – Velo 1.

Wbudowany już we wcześ- niejszej wersji modem obsługuje teraz protokół V.34, umożliwiając połączenia z prędkością do 28,8 kbps. Standardowo zainstalowano 16 MB pamięci RAM, którą można rozszerzyć za pomocą dodatkowego modułu o pojemności 8MB. Dwukrotnemu zwiększeniu uległa również pamięć ROM. Stało się tak głównie ze względu na zastosowanie bardziej rozbudowanego systemu operacyjnego Windows CE w wersji 2.0. Przeróbkom nie oparł się także wyświetlacz. Podświetlenie nowego ekranu ma obecnie kolor zielonkawy, z kolei jego rozdzielczość wzrosła do połowy ekranu VGA – 640×240.

Kieszonkowe wersje programów Word, Excel, Outlook, PowerPoint oraz Internet Explorera pozwalają na korzystanie z niemal wszystkich odmian programów biurowych. Najsłabiej z wymienionych aplikacji radzi sobie przeglądarka WWW, w której nie zaimplementowano jeszcze obsługi apletów czy skryptów, przez co większość stron wykorzystujących nowe rozwiązania nie jest wyświetlana poprawnie. Wykorzystanie funkcji faksowych wbudowanego modemu znacznie ułatwia oprogramowanie (bFAX Pro oraz bView) umożliwiające wysyłanie, odbieranie oraz edycję faksów. Ciekawym programem jest także Voice Memo – dzięki niemu i wbudowanemu mikrofonowi Velo 500 może zapamiętać krótkie wiadomości, pracując jako dyktafon. Nagrywanie ułatwia dodatkowo specjalny przycisk pozwalający na włączenie zapisu, nawet gdy urządzenie jest zamknięte.

w skrócie
Philips Velo 500
Procesor: 32-bitowy MIPSPR31700, 75MHz
System op.: MS Windows CE 2.0
ROM: 16 MB Fast Page Mode
RAM: 16 MB EDO DRAM
Wyświetlacz: LCD, 640×240, dotykowy, podświetlany, plamka 0,23 mm
Wejścia/wyjścia: porty – RS 232 (230 kbps),IrDA (115 kbps), modem (28,8 kbps), głośnik, mikrofon, slot PC Card II
Klawiatura: 61 klawiszy, QWERTY
Zasilanie: zewn. zasilacz, akumulator NiMH, bateria CR2032
Waga: 425 g (z akumulatorem)
Gwarancja: 1 rok
plusdobre wyposażenie
plusfunkcje komunikacyjne
minusbrak w podstawowej wersji polskich liter
minuswysoka cena
Producent: Philips, Holandia http://www.philips.com/
Dostarczył: Cadena, Poznań tel.: (0-61) 855 21 51, faks: 853 32 93 e-mail: [email protected]http://www.cadena.com.pl/
Cena: ok. 2500 zł

Nie zabrakło także oprogramowania do wymiany danych z komputerem. Nawiązanie łączności i synchronizacja plików następuje automatycznie zaraz po połączeniu obu urządzeń. Nowy produkt Philipsa, mimo iż droższy od poprzednika o ok. 25%, w niektórych zastosowaniach wciąż jest bardziej atrakcyjny od notebooków.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.