Gdzie dwóch się bije…

Koniec bałaganu: zamiast norm przemysłowych K56flex i x2 stowarzyszenie telekomunikacyjne ITU wprowadza nowy standard V.90.

Wszelkie problemy dotyczące aktualnego standardu dla modemów klasy 56K powinny się skończyć. Od dwóch lat grupy projektowe z firm Rockwell i Lucent walczyły z „drużyną” 3Com/U.S.Robotics o przeforsowanie własnego standardu transmisji danych z szybkością powyżej 33 600 bitów na sekundę.

Wzajemnie niekompatybilne standardy – K56flex firmy Rockwell i x2 tandemu 3Com/U.S.Robotics – w znacznym stopniu blokowały możliwość wykorzystywania techniki 56K przez operatorów usług sieciowych. Nawet posiadacze modemów x2 i K56flex musieli nadal przesyłać dane z maksymalną szybkością 33 600 b/s.

W październiku bieżącego roku stowarzyszenie telekomunikacyjne ITU (International Telecommunications Union) oficjalnie ogłosiło specyfikację V.90 nowym standardem dla modemów klasy 56K. W ten sposób standard V.90 stał się następcą specyfikacji V.34, która umożliwiała przesyłanie danych z maksymalną szybkością 33 600 b/s. Szczegóły nowej specyfikacji wyglądają następująco:

  • V.90 zastępuje obie normy przemysłowe: K56flex oraz x2.
  • Podobnie jak jego poprzednicy, również standard V.90 oferuje asymetryczną transmisję danych; oznacza to, że szybkości wysyłania i odbierania danych są różne.
  • Szybkość wysyłania danych (upload) jest ograniczona do 33,6 Kb/s, natomiast przy odbiorze danych z Internetu (download) modem może osiągać szybkość 56 Kb/s. Komunikacja pomiędzy dwoma modemami V.90 odbywa się nadal na poziomie 33 600 bitów na sekundę.
  • Tylko w sytuacji, gdy jednym z urządzeń jest modem/serwer V.90, strumień danych z modemu/serwera do modemu/klienta V.90 może – i to tylko teoretycznie – osiągnąć szybkość 56 Kb/s. W praktyce zaś przepustowość ta jest uzależniona od parametrów łącza telefonicznego. Z uwagi na fakt, że transmisje danych są bardzo wrażliwe na wszelkie zakłócenia występujące na łączach, modemy klasy 56K pracują faktycznie z przeciętną szybkością od 42 000 do 50 000 b/s.

Standard V.90 został zaprojektowany pod kątem łączności internetowej, a więc polegającej przede wszystkim na imporcie danych. Dla użytkownika Internetu znacznie ważniejsza jest możliwość szybszego odbierania danych niż ich wysyłania, stąd asymetryczny charakter standardu V.90. Więcej informacji na temat transmisji z szybkością 56 000 b/s znajdziemy w ramce „Jak funkcjonuje transmisja danych 56 Kb/s”, umieszczonej na następnej stronie.

Info
mamy to na chip-cd 11/98Na płycie dołączonej do tego numeru w dziale CHIP-offline | Internet | Modemy V.90 znajdują się materiały uzupełniające do tekstu

Na rynku jest już dostępnych wiele modemów klasy V.90. W celu zachowania kompatybilności połączeń z operatorami Internetu nowe chipsety umożliwiają współpracę zarówno z obiema starszymi normami 56K, jak i ze standardem V.90. Oznacza to, że np. zaktualizowany modem K56flex może kontaktować się z operatorem sieciowym pracującym albo w standardzie K56flex, albo V.90.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News