Internet bez peceta

Krótki test narzędzia do korzystania z Internetu bez peceta, a przy pomocy telewizora

W ebPal Internet Box to urządzenie, które umożliwia połączenie się z globalną Pajęczyną informacyjną za pośrednictwem sieci telefonicznej. Jest to sprzęt domowy, przeznaczony dla osób nie obeznanych z obsługą komputera. Aby korzystać z dobrodziejstw Internetu, potrzebny jest tylko telewizor oraz linia telefoniczna.

Przy pierwszym uruchomieniu WebPala na ekranie pojawia się menu z trzema opcjami do wyboru: Internet, Setup oraz Help. Pierwsza automatycznie dokonuje rejestracji sprzętu, niestety – działa prawidłowo tylko w USA. Dzieje się tak dlatego, iż numer telefoniczny, przez który urządzenie łączy się z siecią globalną, nie zawiera prefiksu kierunkowego do Stanów Zjednoczonych. Druga opcja – ręczna konfiguracja urządzenia umożliwia rozwiązanie problemu. Pozwala ona na podanie numerów telefonu i DNS dostawcy usług internetowych. Ponadto użytkownik posiadający konto pocztowe po określeniu jego parametrów (adres serwera, login oraz hasło) może korzystać z poczty elektronicznej. Modyfikacji podlegają też parametry ekranu i drukarki.

Zainstalowana w pamięci WebPala przeglądarka szatą graficzną nie przypomina znanych z PC Netscape Navigatora czy Explorera. Na dole ekranu umieszczono listwę z opcjami, strony zaś wyświetlane są nad nią. Przeglądarka ma możliwość odsłuchiwania plików muzycznych, ale tylko w formacie WAV.

Producent wraz z przypominającym tuner satelitarny urządzeniem dostarcza niezbędne okablowanie, niewielki zasilacz, pilota oraz instrukcję w języku angielskim. Opcjonalnie dokupić można klawiaturę bezprzewodową. Zaletą pilota jest obsługa wszystkich funkcji WebPala oraz jego duży zasięg. Urządzenie wyposażono w port drukarki, dzięki czemu istnieje możliwość wydrukowania aktualnie przeglądanej strony. Na tylnej ściance znajdują się również gniazda myszy i klawiatury z końcówką PS/2 oraz monitora komputerowego w standardzie VGA.

Obraz pod względem jakości jest porównywalny z tym, co oferowały komputery Amiga podłączone do telewizora. Rozdzielczość pozioma wynosi 640 pikseli. Podczas edycji tekstu na stronach internetowych dostępna jest funkcja virtual keyboard (VK). Jej działanie polega na wyświetleniu obrazu klawiatury na ekranie, co pozwala wpisywać tekst za pomocą myszy lub pilota. Niestety, opcja ta jest obarczona błędem, który ujawnia się w momencie uruchomienia VK podczas ładowania strony. Objawia się znikaniem obrazu klawiatury pomimo dalszej jej aktywności i wyświetlaniem na prezentowanej stronie wyłącznie ramek podświetlających niewidoczne klawisze.

Nie jest to jedyna wada WebPala, kolejną jest brak możliwości skalowania czcionki. W przypadku stron o większych rozmiarach wymusza to ciągłe przewijanie tekstu w poziomie, a pilot pomimo bogatych możliwości nie został wyposażony w taką funkcję. Zainstalowane czcionki nie obsługują polskich znaków, powodując trudności w rozumieniu rodzimych stron. Wadą jest też brak zaimplementowanej obsługi skryptów Javy, co uniemożliwia zobaczenie efektów graficznych oferowanych przez nowoczesne strony HTML. Niewykluczone jednak, że będzie to możliwe już wkrótce, gdyż wbudowane oprogramowanie podlega wymianie. Przewidziane jest uaktualnianie przez użycie kart z nowym softwarem, które umieszcza się w stacji z przodu WebPala.

w skrócie
Internet Box
Procesor: 32-bitowy, RISC
Pamięć: 4 MB (maks. 32 MB)
Gwarancja: 1 rok
plusmożliwość uaktualnienia oprogramowania
minusbrak polskich liter
minuswada funkcji virtual keyboard
minusbrak pełnej obsługi Internetu
Producent: NewCom, USA http://www.newcom.com/
Dostarczył: ACS, Warszawa, tel.: (0-22) 685 76 57, fax: 685 93 66 e-mail: [email protected] http://www.acs.com.pl/
Cena: 1350 zł (bez klawiatury), 300 zł (klawiatura)

Pomimo wad urządzenia możliwość korzystania z Internetu bez konieczności posiadania peceta może satysfakcjonować wielu nieobeznanych z komputerami użytkowników. WebPal kosztuje mniej więcej połowę ceny średniej klasy komputera PC. Pozostaje więc czekać, aż jego cena nieco spadnie, a producent postara się o rozbudowę możliwości. Trzeba przyznać, że na razie z dobrodziejstw Internetu mogą cieszyć się w pełni tylko posiadacze komputera wyposażonego w modem.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.