Jak dwie krople wody?

Wyniki testu porównawczego 7 napędów DVD

Długotrwałe prace DVD Forum zaowocowały opracowaniem specyfikacji płyty DVD. Nowe krążki są odczytywane przez urządzenia niemal nie różniące się wyglądem od popularnych czytników CD-ROM.

W CHIP Lab przetestowano siedem napędów DVD, wyprodukowanych przez firmy Creative, Hitachi, LG, Philips, Pioneer, Samsung i Toshiba, a dostępnych obecnie na krajowym rynku. Czytnik DVD może być montowany zamiast dotychczasowego CD-ROM-u, jako urządzenie typu slave na pierwszym kanale EIDE lub dowolne (master lub slave) na kanale drugim. Gdy posiadamy drugie wolne gniazdo EIDE, to nowy napęd lepiej podłączyć do niego. Umieszczenie czytnika razem z dyskiem twardym na kanale pierwszym może pogorszyć transfer danych. Panel przedni czytnika DVD niczym nie różni się od ścianki przedniej CD-ROM-u.

Info
mamy to na chip-cd 11/98Więcej informacji o napędach DVD-ROM i technologiach produkcji płyt można znaleźć na dołączonym do numeru krążku CD w opcji CHIP-offline | Hardware | Technologia DVD

Po czym można poznać, że ma się do czynienia z DVD? Z reguły na panelu jest umieszczane logo wspomnianego Forum, składające się z liter DVD i diody sygnalizacyjne informujące o rodzaju płyty znajdującej się w napędzie. Z tyłu każdego urządzenia umieszczone jest gniazdo zasilania, złącze ATAPI oraz analogowe i cyfrowe wyjście audio. Diodę sygnalizującą obecność płyty DVD miały napędy Hitachi GD-2000, LG DRD-820B, Pioneer DVD-102 i Samsung SDR-230E. Cyfrowego wyjścia audio zabrakło tylko w modelu Pioneera. Wszystkie testowane urządzenia mają przycisk Stop/Wysuń tackę. Czytniki Samsunga i LG wyposażono dodatkowo w klawisz Start/Następny utwór .

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.