Jeździć każdy może

Minęły już czasy, kiedy samochód był dla Polaka niemal nieosiągalnym luksusem. Dzisiaj po polskich drogach jeździ około 9 milionów zarejestrowanych pojazdów, a każdego roku przybywa kolejne pół miliona. Tym samym rośnie liczba osób chętnych do zdobycia prawa jazdy. Zanim jednak otrzymamy dokument uprawniający do kierowana samochodem, musimy zdać egzamin sprawdzający naszą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne. W przygotowaniach do „tekstowej” części sprawdzianu z pewnością pomocna będzie Elka ’98 .

Elka ’98 zawiera zestaw testów dotyczących manewrów na drodze elka uczy

Program zawiera 360 pytań testowych, których należy się spodziewać, zdając egzamin na prawo jazdy kategorii A i B. Po uruchomieniu aplikacji użytkownik ma do wyboru kilka opcji menu głównego. Może zapoznać się z obowiązującym prawem o ruchu drogowym, które jest dostępne w opcji Kodeks w postaci pliku pomocy. Kodeks drogowy można przeglądać tematycznie lub według artykułów. Niestety, w programie nie sposób znaleźć wyjaś-nień dotyczących znaków drogowych, które są nieodłącznym elementem ruchu drogowego; a pytania związane ze znakami pojawiają się w każdym teście.

Znając już kodeks, przyszły mistrz kierownicy ma do wyboru opcje Nauka lub Test. Uczyć można się na dwa sposoby: wybierając jedno z 12 zagadnień prawa o ruchu drogowym, np. Pierwszeństwo przejazdu czy Manewry na drodze i skrzyżowaniu lub rozwiązując wybrany test spośród 20 zgromadzonych. Po udzieleniu odpowiedzi na pytanie program sygnalizuje, czy była ona poprawna, a u dołu ekranu wyświetla wyjaśnienie. Pytania, na które odpowiedziano błędnie, zostają zapamiętane i wyświetlone jeszcze raz po kolei. Jeżeli użytkownik czuje się na siłach sprawdzić swoją wiedzę, może przejść do rozwiązywania testów. W ciągu 25 minut należy odpowiedzieć na 18 pytań. Po upływie tego czasu w okienku dialogowym zostaje wyświetlona informacja o liczbie poprawnych i niepoprawnych odpowiedzi. Można również obejrzeć ponownie cały test i sprawdzić, gdzie popełniono błąd.

w skrócie
Elka ’98
Wymagania: PC 386, 4 MB RAM (Windows 3.1x); PC 386, 8 MB RAM (Wndows 9x); ok. 4 MB na dysku
plusestetyczna oprawa graficzna
plusmożliwość sprawdzenia rozwiązanego testu
plusmałe wymagania sprzętowe
plusniska cena
minusbrak opisu znaków drogowych
Producent: ElSoft, Gdańsk tel.: (0-601) 65 82 88 e-mail: [email protected]http://www.elsoft.com.pl/
Cena: 19,99 zł

Przyjemny dla oka interfejs, małe wymagania sprzętowe i niska cena bez wątpienia czynią program Elka Q98 interesującym dla przyszłych kierowców. Wszystkie pytania można powtarzać w nieskończoność, co gwarantuje wykucie ich na pamięć, a wtedy niestraszny już żaden egzamin na prawo jazdy.