Polimerowe pamięci optyczne

Na rynku komputerowym szykuje się prawdziwa rewolucja: nośniki pamięci, procesory i ekrany monitorów mogą być wytwarzane z plastiku. Zdaniem ekspertów w ciągu dziesięciu lat przemysł komputerowy zacznie standardowo wykorzystywać podzespoły wykonane z tworzyw sztucznych.

Piątek 13 marca 1998 roku okazał się szczęśliwy dla naukowców z uniwersytetu w Mannheim. Tego dnia Steffen Noehte i Matthias Gerspach nakleili pasek folii Tesa, będący efektem ich wcześniejszych doświadczeń na szklany nośnik. Następnie za pomocą promienia laserowego zaczęli kodować ścieżki hologramów na powierzchni paska. W ten sposób powstały hologramy, w których „zakodowano” fotografię i kilka komiksów.

Następnie fizycy wyświetlili je na białym ekranie. W tym momencie okazało się, że plastikowa warstwa może być trwałym nośnikiem wykonanych wcześniej fotografii. Wszystkie obrazy wyglądały idealnie: nie sposób było dostrzec jakiejkolwiek usterki.

Info
InternetCambridge Display Technology Ltd:http://www.cdtltd.co.uk/
European Media Laboratory GmbH: http://www.eml.villa-bosch.de/
IBM Almaden Research Center: http://www.almaden.ibm.com/
Ioptics:http://www.ioptics.com/
Philips Research Laboratories: http://www.philips.com/

Na ten sukces obaj naukowcy pracowali przez długie lata. Od 1991 roku poszukiwali metod i materiałów pozwalających na celową, kontrolowaną modyfikację struktury polimerów. W swoich badaniach fizycy z Mannheim testowali wiele rodzajów plastikowych folii, taśmy klejące, klisze oraz inne, własnoręcznie opracowane substancje. Wykorzystali różne techniki precyzyjnego kierowania strumienia laserowego na powierzchnię naświetlanego materiału.