Radio w komputerze

Krótki test dwóch tunerów radiowych wraz z antenami

W komputerach osobistych instaluje się różne urządzenia multimedialne – od kart dźwiękowych począwszy, przez tunery telewizyjne i dekodery MPEG-2, na kartach do nieliniowej obróbki filmów skończywszy. Gdzieś w środku tej listy znajduje się radio komputerowe, czyli sprzęt pozwalający na odbiór audycji radiowych. Urządzenia takie są skierowane do osób, które pragną umilić sobie codzienną pracę z komputerem muzyką z eteru, a z różnych względów nie mogą lub nie chcą skorzystać z „normalnego” odbiornika

aims radio man

radiowego. RadioTrack to jedyne urządzenie z trójki przetestowanych odbiorników, wykonane w formie karty instalowanej w wolnym, 8-bitowym slocie ISA. Na „śledziu” wyprowadzono gniazda anteny FM i wyjście liniowe, łączone dostarczonym kablem z kartą dźwiękową. Oczywiście, w przypadku braku takowej możliwe jest podłączenie urządzenia do zewnętrznych głośników, wyposażonych we własny wzmacniacz.

RadioTrack pozwala na odbiór fal UKF z zakresu 86-108 MHz. Dzięki dołączonemu oprogramowaniu możliwe jest programowanie częstotliwości aktywnych stacji, nadawanie im nazw, ręczne dostrajanie programów z dokładnością do 0,05 MHz, a także ustawienie funkcji włączania i wyłączania radia o określonej godzinie.

Dwa pozostałe odbiorniki są urządzeniami podłączanymi do komputera z zewnątrz. Pierwszy z nich, Wizard Radio, to instalowana w 25-pinowym gnieździe RS-232 „kostka”, do której przyłącza się znajdującą się w zestawie antenę i kabel do karty dźwiękowej. Umiejscowienie radia poza obudową komputera jest o tyle wygodne, że do instalacji nie trzeba rozkręcać peceta. Co więcej, urządzenie można podłączyć do przenośnego notebooka i słuchać radia np. w trakcie podróży, podczas normalnej pracy z komputerem. Zakres odbieranych fal jest taki sam jak w przypadku RadioTracka, niemniej dołączone oprogramowanie ma więcej funkcji. Poza tymi wymienionymi wcześniej możliwe jest również zapisywanie dźwięku z odbiornika do pliku WAV oraz odsłuchanie zapisanych uprzednio nagrań. Do takich zastosowań konieczna będzie oczywiście karta dźwiękowa.

w skrócie
RadioTrack
Zakres fal: UKF 86-108 MHz
Złącza: antena FM, line-out
Dołączone wyposażenie: antena
Wymagania: wolny slot ISA, Windows 9x
Gwarancja: 1 rok
plusdźwięk wolny od zakłóceń
minusbrak kabla do karty dźwiękowej
Producent: AIMS Lab, USA http://www.aimslab.com/
Cena: 105 zł

Wizard Radio, RadioMan
Zakres fal: UKF 86-108 MHz, średnie (RadioMan)
Złącza: antena FM, line-out, RS-232 9-pinowe (RadioMan)
Dołączone wyposażenie: antena, kabel do karty dźwiękowej
Wymagania: wolny port szeregowy 25-pinowy (Wizard Radio), 9-pinowy (RadioMan)
Gwarancja: 1 rok
pluswygodna instalacja bez otwierania komputera
plusodbiór fal średnich (RadioMan)
minusniewielkie zakłócenia dźwięku od dysku twardego (Wizard Radio)
minuspobieżna instrukcja (RadioMan)
Producent: GemTek, Tajwan http://www.gemtek.com.tw/
Cena: 105 zł (Wizard Radio), 145 zł (RadioMan)
Dostarczył: HBZ, Warszawa, tel.: (0-22) 663 67 92, faks: 663 67 92 e-mail: [email protected]http://www.hbz.com.pl/aims/

RadioMan to najbardziej zaawansowany spośród opisywanej trójki odbiornik. Oprócz wszystkich funkcji, jakie oferuje Wizard Radio, pozwala dodatkowo na odbiór fal średnich. Radio podłącza się do 9-pinowego gniazda portu szeregowego. Jeżeli gniazdo to jest zajęte przez inne urządzenie, możliwe jest „przepięcie” go do stosownego gniazda RadioMana, który potrafi wówczas działać jak przejściówka. Problem w tym, że oba urządzenia nie będą pracować jednocześnie, co automatycznie wyklucza możliwość dołączania na tej zasadzie myszy. Zarówno Wizard Radio, jak i RadioMan zasilane są z portu szeregowego.

Odbiorniki odporne są na zakłócenia wytworzone przez pola elektromagnetyczne pochodzące z wnętrza komputera. Jedynie sygnał dźwiękowy z Wizard Radio przenosił w niewielkim stopniu szumy pracującego dysku twardego.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.