Również dla profesjonalistów

Krótki test najnowszej wersji najpopularniejszego obecnie produktu Borlanda - Delphi 4.0

I stało się. Ukazała się kolejna, czwarta już wersja inprise’owego pakietu Delphi. To narzędzie programistyczne zyskało już sporą liczbę zwolenników. Chociaż daleko mu do popularności rozmaitych kompilatorów języka C/C++, wielu programistów (szczególnie rozpoczynających karierę) korzysta z tego programu. Niewątpliwie jedną z przyczyn popularności Delphi jest łatwość programowania.

„Pływające” paski narzędzi pozwalają na dowolne skonfigurowanie wyglądu środowiska pracy pływające paski narzędzi

Za pomocą Delphi można tworzyć różnego typu aplikacje, zaczynając od prostych programów działających w systemie Windows, poprzez kontrolki ActiveX, a kończąc na skomplikowanych systemach bazodanowych w architekturze klient/serwer. Pakiet Inprise’a jest narzędziem typu RAD. Spore części aplikacji tworzy się w sposób graficzny, składając je z komponentów. Wizualne zmiany form powodują automatyczne zmiany w kodzie programu. Biblioteka Visual Component Library daje programiście do dyspozycji ponad 100 gotowych komponentów, zarówno prostych (np. pola edycyjne, przyciski, listy), jak i skomplikowanych, ułatwiających tworzenie aplikacji internetowych. Można również bez problemu projektować własne komponenty.

Ponieważ poprzednia wersja Delphi była obszernie opisywana na łamach CHIP-a (nr 6/95, s. 60), dlatego też w dalszej części zostaną omówione przede wszystkim nowe funkcje i możliwości pakietu.

Do jego najnowszej wersji wprowadzono wiele interesujących zmian, które z pewnością ucieszą dotychczasowych użytkowników. Rozszerzono język Object Pascal. Obecnie pojawiły się dynamiczne tablice, których tak brakowało, przeciążenie metod, obsługa liczb całkowitych 64-bitowych oraz domyślne parametry.

Mamy teraz dużo większą możliwość konfiguracji środowiska programistycznego (IDE). Okienka, zawierające zestawy narzędzi, mogą zostać „zakotwiczone” w edytorze kodu. Wystarczy je tylko „złapać i przeciągnąć” w żądane miejsce.

Rozbudowany został menedżer projektów. Obecnie korzystając z niego piszemy i uruchamiamy wiele programów naraz. Dzięki temu można łatwiej pracować nad powiązanymi ze sobą projektami, np. aplikacją i niezbędnymi do jej uruchomienia bibliotekami DLL.

usprawniona nawigacjaCode Explorer znacznie usprawnia nawigację w kodzie źródłowym programu

Dwa nowe narzędzia: AppBrowser i CodeBrowser upraszczają zarządzanie kodem. Code Explorer sprawia, że – dzięki automatyzacji wielu kroków – tworzenie własnych klas jest znacznie prostsze niż dawniej.

Delphi 4.0 jest przystosowane do współpracy z Windows 98. Pojawiły się takie komponenty, jak MonthCalendar i PageScroller. Nowości jest więcej. Jedną z nich, z pewnością interesującą, jest Action List. Pozwala ona na scentralizowanie zarządzania komendami menu i przycisków. Ciekawostką jest możliwość edycji form Delphi (DFM).

Wygodniejsze jest teraz tworzenie aplikacji bazodanowych. Do istniejących dotychczas sterowników „biurkowych” baz danych (takich jak: Access, FoxPro, Paradox i dBASE) dodany został nowy, służący do współpracy z Access 97.

Producent pamiętał o problemach związanych ze zbliżającym się rokiem 2000. Korzystając z globalnej zmiennej TwoDigitYearCenturyWindow, można kontrolować odpowiednie działanie funkcji służących do konwersji dat (StrToDate, StrToDate Time).

Dzięki narzędziu OpenHelp łatwiejsze stało się konfigurowanie zawartości plików pomocy.

Ważną rolę w procesie uruchamiania i testowania aplikacji odgrywa debugger. Także i ten moduł został poprawiony. Obecnie da się „odpluskwiać” wiele procesów jednocześnie. Ponadto możliwe jest śledzenie działania bibliotek DLL. Dodatkowo poprawiono podgląd stanu procesora.

w skrócie
Borland Delphi 4.0 Professional
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 95/NT; ok 60 MB na dysku
plusłatwość tworzenia aplikacji (również bazodanowych)
plusduża liczba gotowych komponentów
plusmożliwość śledzenia bibliotek dołączanych dynamicznie
pluspoprawiony debugger
plusprzygotowanie do rozwiązania problemu roku 2000
Producent: Inprise Corporation, USA, http://www.inprise.com/
Dostarczył: BSC, Warszawa tel.: (0-22) 637 63 65 faks: 831 94 84 e-mail: [email protected]http://www.bsc.com.pl/
Cena: ok. 3500 zł
Uaktualnienie: ok. 1400 zł

Dokumentacja pakietu to dwie dość pokaźnej grubości książki, w których znajduje się zwarty opis funkcji programu. Oczywiście, z poziomu Delphi użytkownik ma cały czas dostęp do elektronicznego „helpa”, w którym zawarty jest szczegółowy opis języka oraz bibliotek VCL. Ponadto, jak zwykle zresztą, zamieszczono sporo przykładowych aplikacji, które ułatwiają poznanie i wykorzystanie tego narzędzia Inprise’a.

Być może Delphi 4 nie stanowi wielkiego zagrożenia dla pakietów służących do tworzenia aplikacji w języku C/C++, jednak Inprise wprowadza na rynek bardzo wydajne narzędzie; bez wątpienia firma pozostanie na rynku informatycznym głównym dostawcą pakietów „pascalowych”.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.