Ściśle tajne

Chcesz szybko poznać nowy system operacyjny? Nic prostszego! W poniższym artykule pokazujemy, jak znaleźć ukryte programy, nowe parametry i pomocne funkcje Windows 98.

Pomiędzy 3500 plikami i 200 milionami bajtów znajdzie się dużo miejsca na niespodzianki. W tak rozbudowanym systemie jak Windows 98 istnieje z pewnością wiele ukrytych funkcji – napotykamy je sporadycznie w Pomocy albo w podręcznikach obsługi. Często można tam znaleźć bardzo pożyteczne narzędzia.

Skąd się właściwie biorą nieudokumentowane funkcje? O niektórych się po prostu zapomina podczas drukowania podręczników. Pozostałe producent oprogramowania ukrywa świadomie z prostej przyczyny – lekkomyślnie użyte mogą mieć fatalne skutki. Gdyby np. moduł Format nie był zabezpieczony dodatkowym komunikatem i żądaniem potwierdzenia ze strony użytkownika, dane na dysku mogłyby zostać przypadkowo zniszczone.

Aby móc skorzystać ze wszystkich pięćdziesięciu wskazówek zgromadzonych w niniejszym tekście, konieczny jest Windows 98 i jego instalacyjna płyta CD. Na płycie umieszczono bowiem całą serię przydatnych narzędzi z tzw. Windows Resource Kit (CHIP 10/98). Nie są one kopiowane na dysk w trakcie instalacji systemu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tabelce.

Info
Internet

Strony poświęcone Windows 98:
http://www.microsoft.com/windows98/
http://friko3.onet.pl/ld/airwolf2/index1.html
http://www.windows98.com/
http://www.webmedia.pl/studio/windows97/
http://win98central.acauth.com/

RegClean na serwerze Microsoftu:
http://www.microsoft.com/ntserver/solutions/software-part/tools/maintnce.asp#registry

mamy to na chip-cd 11/98Na CHIP-CD 11/98 w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Ukryte funkcje w Windows 98 znajdują się dodatkowe materiały do tekstu, w tym filmy ilustrujące wybrane porady.

Niestety, programu narzędziowego o nazwie RegClean (porada 23) nie znajdziemy na CD instalacyjnym. Informacje na temat tego narzędzia można znaleźć pod adresem http://www.microsoft.com/ntserver/solutions/software-part/tools/maintnce.asp#registry. Czytelnicy znajdą omawianą aplikację na płycie CHIP-CD 11/98.

Osoby, które chcą mieć zawsze dostęp do aktualnych informacji na temat Windows 98, powinny odwiedzać internetowe forum, zajmujące się tematyką dotyczącą tego systemu, np.

http://www.webmedia.pl/studio/windows97/

.

str 277 wykrzyknik.gif (306 bytes)

Umieszczony obok znak ostrzega przed pochopnym stosowaniem opisywanej funkcji. Niewłaściwie użyta może stanowić zagrożenie dla naszych danych. Nie należy jednak obawiać się zanadto opisywanych „sztuczek” – w większości są one zupełnie bezpieczne i pomocne w kształtowaniu indywidualnego oblicza systemu. Jeżeli jednak chcemy mieć całkowitą pewność, że nic nie zagraża zgromadzonym w naszym komputerze danym, powinniśmy notować wszelkie dokonywane w systemie operacyjnym zmiany. W przypadku wystąpienia problemów takie notatki mogą być niezwykle cenne – dzięki nim można cofnąć większość modyfikacji.