Sieciowy ekspres

Łącze teleinformatyczne przez telefon o prędkości do 8Mbps, wydaje się niemożliwe a jednak to prawda!

Najnowsza technika transmisji modemowych może zrewolucjonizować przesyłanie danych przez sieć telefoniczną. Standard ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) oferuje nawet sto razy szybsze połączenie niż ISDN. Za taką przyjemność trzeba jednak słono zapłacić.

Podczas targów komputerowych CeBIT ’98 niemiecki operator telekomunikacyjny Telekom zaprezentował utworzoną w Północnej Nadrenii-Westfalii pilotową instalację sieci ADSL. Pod koniec bieżącego roku nowy standard ma być już jednak powszechnie dostępny w ośmiu niemieckich okręgach telekomunikacyjnych. ADSL nie tylko oferuje maksymalną szybkość transmisji danych rzędu 8 megabitów na sekundę, ale przede wszystkim korzysta ze zwykłych łączy telefonicznych, zbudowanych z dwużyłowych przewodów miedzianych.

Jeszcze niedawno wydawało się, że standard ISDN z szybkością 64 megabitów na sekundę maksymalnie wykorzystuje możliwości tego tradycyjnego nośnika przesyłania danych. Wyposażenie wszystkich klientów w znacznie wydajniejsze łącza światłowodowe jest natomiast – nawet dla potężnej firmy Telekom – rozwiązaniem zbyt kosztownym.

Schemat transmisji rozmów telekomunikacyjnych i danych ADSL za pośrednictwem łączy telekomunikacyjnych
Z uwagi na fakt, że oba sygnały – telefoniczny i ADSL – korzystają z tych samych przewodów, strumień danych ADSL musi być przekazywany w inny sposób niż zwykła rozmowa telefoniczna. W centrali telefonicznej sygnałów tych nie przesyła się więc bezpośrednio do węzłów komunikacyjnych, lecz najpierw rozdziela się poszczególne rodzaje informacji przy użyciu multipleksera ATM. schemat transmisji rozmów

Z tego też względu niemożliwe było dotychczas przesyłanie danych multimedialnych wysokiej jakości, gdyż nawet szybki standard ISDN nie radził sobie z transmisją wideoklipów o wyższej rozdzielczości. Najnowocześniejsze techniki kompresji umożliwiały wprawdzie jednokierunkowe przesyłanie muzyki wideoklipów z przyzwoitą szybkością i przy zachowaniu odpowiedniej jakości, ale w przypadku transmisji obrazu w obie strony (np. podczas wideokonferencji) musiały już kapitulować. Samo przesłanie łączami sieciowymi do lokalnego peceta całego filmu fabularnego mogłoby zająć całe dnie, a nawet tygodnie. Dzięki technice ADSL zrealizowanie przekazów multimedialnych za pośrednictwem łączy telefonicznych może stać się wkrótce możliwe.

Aby skorzystać z dobrodziejstw nowej technologii, zarówno użytkownicy końcowi, jak i centrale telefoniczne muszą dysponować specjalnymi modemami ADSL, zwanymi w języku fachowym terminatorami sieciowymi ADSL (ADSL-NT). Do gniazdka telefonicznego abonenta włączane jest dodatkowe urządzenie (tzw. splitter), do którego z kolei podłącza się z jednej strony posiadany telefon, a z drugiej – wspomniany modem ADSL. Splitter pełni funkcję przełącznika częstotliwości oraz umożliwia rozdzielanie zwykłych rozmów telefonicznych i danych ADSL. Połączenie z komputerem zapewnia natomiast 10-megabitowe łącze Ethernet, umożliwiające jednoczesną obsługę nawet sześciu komputerów. W tym celu każdy pecet musi zostać wyposażony w kartę Ethernet, którą za około 170 zł można kupić w sklepie komputerowym.

Info
InternetProjekt ADSL firmy Deutsche Telekom:http://telekom.iqweb.de/adsl
Alcatel SEL:http://www.alcatel.de/
Orckit Communications:http://www.orckit.com/

Mechanizm ADSL oraz telefon mogą funkcjonować równolegle, gdyż przy transmisji danych ADSL korzysta z zupełnie odrębnego kanału transmisyjnego. W przypadku łączy ADSL – w przeciwieństwie do telefonu – nie jest tworzone ciągłe połączenie z centralą. O ile pomiędzy dwoma abonentami telefonicznymi łącze jest zajęte przez cały czas trwania rozmowy, o tyle w technice ADSL łączność nawiązywana jest tylko na czas faktycznej transmisji danych. Jeśli obecnie łączymy się z Internetem za pośrednictwem tradycyjnego modemu, to blokujemy dane łącze przez cały czas trwania połączenia – także wtedy, gdy pomiędzy serwerem a programem klienta nie są wymieniane żadne dane (np. podczas czytania już zaimportowanej strony).

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.