Superwizja

Krótki test urządzenia do zaistnienia w rzeczywistości wirtualnej

Produkt VR97 stworzony przez firmę APEC z Tajwanu rozszerza możliwości komputera efektami 3D. Zestaw zawiera okulary LCD, zasilacz, synchronizator, okablowanie, płytę CD z oprogramowaniem oraz instrukcje w języku polskim i angielskim.

Urządzenie dostępne jest w czterech wersjach, różniących się między sobą dołączonym oprogramowaniem oraz ceną. Użytkownik może wybrać pomiędzy standardowym zestawem VR97, pakietem Virtual Visor dostarczanym wraz z trzema grami wykorzystującymi możliwości okularów, wersją 3D PhotoMaster wzbogaconą oprogramowaniem do tworzenia i obróbki obrazów stereoskopowych oraz edycją 3D LiveVideo do zastosowań wideo.

Okulary pozwalają przenieść się z płaskiego świata monitora w przestrzeń trójwymiarową. Ich zasada działania jest podobna do tej, którą stosuje się w przypadku barwnych szkieł, gdzie kolorowe filtry przepuszczają odpowiednie linie obrazu do lewego lub prawego oka. Efekt przestrzeni powstaje w wyniku złożenia dwóch obrazów przesuniętych względem siebie. Okulary VR97 stosują bardziej wyrafinowaną technikę. Zastosowane przesłony ciekłokrystaliczne zasłaniają z dużą czestotliwością na przemian lewe i prawe oko, jednocześnie monitor wyświetla odpowiednie obrazy przesunięte względem siebie. Rozwiązanie takie pozwala osiągać bogatszą gamę barw w prezentowanych obrazach.

w skrócie
APEX VR97
Wymagania: karta graficzna z przeplotem (interlace)
Oprogramowanie: VRTool, PhotoEZ
Waga: 75 g
Gwarancja: 1 rok
plusrealistyczne wrażenie przestrzeni
plusprostota instalacji
minusnieprzyjemny efekt migotania ekranu
minusbrak sterowników do wielu kart graficznych
Producent: APEC, Tajwan http://www.apec.com.tw/
Dostarczył: Witex, Bydgoszcz tel./faks: (0-52) 345 61 24 e-mail: [email protected]
Cena: VR97 – 464 zł, Virtual Visor – 512 zł, 3D Photomaster – 671 zł

Na rynku dostępnych jest około 50 gier współpracujących z urządzeniem, a ich liczba stale rośnie. Okulary znajdą jednak zastosowanie nie tylko w przypadku gier. Można ich także używać do oglądania specjalnie spreparowanych obrazów oraz zrealizowanych w technice stereoskopowej animacji, dostępnych np. w Internecie. Minusem jest, niestety, efekt migotania, który może powodować zmęczenie oczu podczas dłuższego korzystania z urządzenia. W przypadku zastosowań w środowisku Windows producent dostarcza oprogramowanie eliminujące w dużej części niepożądane efekty przez zwiększenie częstotliwości wyświetlania obrazów. Niestety, obecnie współpracuje ono z nielicznymi kartami graficznymi.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.