Ujarzmić Novella

Krótki test narzędzia ułatwiającego zarządzanie serwerem Novell NetWare

Administrowanie siecią Novell NetWare może wydawać się z pozoru proste. Każdy, kto wykonywał taką pracę, wie jednak, że nie istnieje uniwersalne narzędzie pozwalające na wykonywanie większości operacji związanych z zarządzaniem siecią i serwerem. Bardzo często zachodzi potrzeba korzystania ze zdalnej konsoli czy też innych programów, służących np. do zarządzania plikami. AdRem Server Manager 2.0 dla NetWare skupia wiele użytecznych funkcji, eliminując potrzebę wykorzystywania wielu programów na serwerze i stacji roboczej.

Instalacja programu jest bardzo prosta. Aplikacja pracuje w systemie Windows i zajmuje na dysku około 3 MB. Do jej poprawnego działania wymagane jest zainstalowanie programu klienta sieci NetWare (NwClient). Sam interfejs użytkownika jest bardzo dobrze skonstruowany i łatwy w obsłudze.

Za pomocą AdRem Server Managera dla NetWare można łatwo przeglądać i modyfikować parametry serweraparametry ustawiane adrem

Jedną z podstawowych funkcji Server Managera jest monitorowanie sieci i serwera. Można wyświetlić wszystkie aktualne połączenia stacji roboczych z serwerem, otwarte przez użytkowników pliki, załadowane na serwerze moduły NLM (wraz z ich opisem, znacznikami oraz wymaganiami stawianymi przez nie co do ilości pamięci) czy też dane związane z dyskami – ilość wolnego i zajętego miejsca na danym woluminie. Ponadto na bieżąco śledzimy obciążenie procesora i pamięci serwera oraz przeglądamy jego statystyki. Dostępne są również dane dotyczące konkretnego połączenia – liczba żądań wysyłanych od stacji roboczej, otwarte pliki, szybkość transferu danych pomiędzy stacją a serwerem. Aktywne połączenia są przedstawiane w postaci alfabetycznej listy podłączonych użytkowników bądź wykazu zestawionego według numerów połączeń z konkretną kartą sieciową. Dzięki temu szybko zorientujemy się, „kto jest kim” w sieci i jakie jej zasoby aktualnie wykorzystuje.

Oprócz funkcji „podglądania” dostępne są opcje zarządzania – przerwania połączenia ze stacją roboczą czy też odblokowania zajmowanego przez nią rekordu. Uda się też

adrem server manager

„odładować” z serwera niepotrzebne moduły NLM. Wybierając na pasku narzędzi przycisk Serwer, mamy możliwość podejrzenia i modyfikacji większości ustawień serwera. Wystarczy kliknąć w polu wybranego parametru, aby zmienić jego wartość. Tak samo da się dokonać zmian w plikach startowych. Po wybraniu odpowiedniej opcji mamy wgląd do wszystkich dzienników systemowych, gdzie znajdziemy m.in. informacje o błędach serwera. Opcja Manager pozwala wysłać komendę do serwera lub załadować dowolny plik NLM czy NCF (w tym przypadku komenda może być wybrana z rozwijalnego menu).

w skrócie
AdRem Server Manager 2.0 dla NetWare
Wymagania: PC 386; 8 MB RAM; Windows 9x; Novell NetWare Client; ok. 3 MB na dysku
plusłatwa instalacja i obsługa
plusduża liczba użytecznych funkcji
pluszarządzanie modułami NLM
plusmożliwość modyfikowania praw dziedziczonych
plusdokonywanie zmian w plikach startowych serwera
minusbrak możliwości wyszukiwania zbiorów należących do określonego użytkownika
Producent: AdRem Software, Kraków tel./faks: (0-12) 421 63 88 e-mail: [email protected]http://www.adrem.com.pl/
Cena: 550 zł

Dzięki aplikacji firmy AdRem bardzo łatwo zarządzamy plikami i katalogami na dyskach serwera: podglądamy i zmieniamy prawa dostępu do zbioru, jego atrybuty czy właściciela. Na konto plusów należy zapisać fakt, że Server Manager potrafi wyświetlić i zmodyfikować zarówno prawa nadane, jak i dziedziczone. Jedna z opcji pozwala na przeglądanie, odzyskiwanie bądź usuwanie plików skasowanych. Za pomocą Managera można kopiować lub przenosić pliki i katalogi z zachowaniem ich atrybutów i pełnych praw dostępu. Możemy również wyszukać pliki według wielu kryteriów, np. nazwy, daty modyfikacji, wielkości i innych. Szkoda, że autorzy programu nie dołączyli opcji wyszukiwania zbiorów należących do określonego użytkownika.

AdRem Server Manager jest programem funkcjonalnym i łatwym w obsłudze. Dzięki niemu można znacznie ułatwić i uefektywnić zarządzanie siecią. Za pomysł i jego realizację autorom pakietu bez wątpienia należy się piątka. Taką właśnie ocenę stawia sama firma Novell, przyznając aplikacji znak „YES Tested & Approved”.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.