Utkać coś w Sieci

Od kiedy pojawiły się serwery oferujące darmowe miejsce na swoim dysku, wiele osób zapragnęło „zawiesić” na nich własną stronę WWW. Większość ich twórców zaczyna od używania windowsowego Notatnika, by po krótkim czasie „przesiąść się” na inne narzędzie. Niestety, spora część dostępnych edytorów HTML to aplikacje płatne. Prezentowany program jest darmowy, choć nie należy do kategorii freeware.

Arachnophilia umie przesyłać stworzone strony na dowolny serwer WWW żadny serwer mu niie straszny

Arachnophilia jest dość zgrzebnie wyglądającym edytorem – uwagę zwracają sporych rozmiarów ikonki na pasku narzędzi. Jednak wbrew pozorom aplikacja oferuje

kilka ciekawych funkcji, znakomicie ułatwiających tworzenie stron w języku HTML.

Arachnophilia potrafi kolorować kod, zwiększając tym samym jego czytelność. Co prawda, oferuje tylko trzy rodzaje wyróżnień, ale wystarcza to do całkiem wygodnej pracy. Mamy także paski narzędzi – zarówno do podstawowych operacji (otwieranie/zamykanie plików, wyszukiwanie, cofanie ostatnio wykonanej czynności), jak i do wprowadzania poleceń języka HTML.

Jednym z ułatwień jest możliwość tworzenia skrótów klawiszowych, połączonych z minijęzykiem makr, którego opis znajduje się w pliku pomocy. Inną interesującą funkcją jest wysyłanie plików do serwera za pomocą usługi FTP. Program porządkuje kod HTML, importuje pliki w formacie RTF, kopiuje zawartość serwisów internetowych na dysk. Arachnophilia ponadto sprawdza strony WWW i wskazuje na nich „martwe” odsyłacze.

w skrócie
Arachnophilia 3.6
Wymagania: PC 386; 8 MB RAM; Windows 9x; ok. 3 MB na dysku
plus zestaw ciekawych narzędzi
minus słabo działające kolorowanie kodu
minus niezbyt estetyczny wygląd
Producent: Paul Luthus, USA, http://www.arachnoid.com/arachnophilia/
Rejestracja: CareWare

Edytor należy do kategorii CareWare – nie wymaga wydawania pieniędzy. Co dokładnie oznacza ten termin? Otóż autor aplikacji prosi jedynie, aby użytkownicy Arachnophilii byli mili dla siebie i swojego otoczenia. Więcej na ten temat przeczytamy po wybraniu opcji About z menu Help .

Prezentowana aplikacja to przydatne narzędzie, które z pewnością ułatwi pracę twórcom stron WWW.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News