Więcej dysków?

Krótki test trzech kart ISA rozszerzających ilość dostępnych dysków

Posiadacze starszych pecetów klasy 386 lub 486 mogą podłączyć do kontrolera IDE dysk o pojemności do 528 MB, ponieważ tylko takie wielkości są obsługiwane przez BIOS-y starszych płyt głównych. Co zrobić w sytuacji, gdy dane nie mieszczą się już na „twardzielu”? Część z nich można zarchiwizować, ale lepiej kupić większy dysk i wybrany kontroler firmy Dolphin Peripherals, obsługujący napędy HDD o pojemności powyżej 528 MB.

delfin isa 3052

Do testów dostarczono trzy modele o symbolach 3002, 3052 i 3201. Pierwszy z nich jest standardowym kontrolerem obsługującym tryb LBA, wyposażonym w jedno złącze EIDE. Urządzenie współpracuje z magistralą ISA i umożliwia podłączenie dwóch dysków twardych lub CD-ROM-ów. FastISA 3002 pozwala na ręczną konfigurację przerwań i adresów BIOS-u. Zmierzone transfery dla pamięci masowych podpiętych do testowanego modelu wyniosły 1,7 MB/s w przypadku HDD i 200 KB/s dla napędu CD-ROM o prędkości 405.

Większe możliwości oferuje kontroler FastISA 3052. Oprócz dwóch złączy EIDE, mogących obsłużyć maksymalnie cztery dyski twarde o pojemnościach większych niż 8,4 GB, na karcie znajdują się dwa porty szeregowe, dwa równoległe i kontroler stacji dysków elastycznych. Podczas uruchamiania systemu uaktywnia się program BIOS-u

delfin pci 3201

urządzenia, dzięki któremu użytkownik może wyłączyć dowolny komponent znajdujący się na karcie, ustawić adresy I/O oraz przydzielić numery portom LPT lub COM. Wymienione wyżej czynności mogą też zostać wykonane automatycznie. Dane z dysku podłączonego do kontrolera były odczytywane z prędkością około 1,7 MB/s, a z CD-ROM-u – 1,4 MB/s, i to tylko przy podłączeniu napędu HDD do pierwszego gniazda IDE, a odtwarzacza CD-ROM – do drugiego. Jeżeli oba urządzenia pracowały na jednym złączu IDE, to transfer z dysku twardego lub CD-ROM-u spadał do 160 KB/s.

w skrócie
FastISA-3002
Złącza: EIDE
Możliwości: maksymalnie dwa napędy HDD i CD-ROM
Kompatybilność: MS-DOS, OS/2, Unix, SCO-XENIX, Novell, Windows 3.1x/95/NT
Cena: 202 zł
Gwarancja: 30 dni
plusłatwa instalacja
minusniski transfer dla napędów CD-ROM
minusbrak polskiej instrukcji

FastISA-3052
Złącza: 2x EIDE, 2x szeregowe, 2x równoległe dwukierunkowe ECP/EPP, FDC
Możliwości: maksymalnie cztery napędy HDD i CD-ROM
Kompatybilność: MS-DOS, Windows 3.1x/95/NT
Cena: 222 zł
Gwarancja: 30 dni
plusmożliwość ręcznej konfiguracji przerwań
plusobsługa trybu LBA
minusuboga dokumentacja

PCI-3201
Złącza: 2xEIDE
Możliwości: maksymalnie cztery napędy HDD
Kompatybilność: MS-DOS, Windows 3.1x/95/NT
plusobsługa trybu Ultra-DMA 2
plusmożliwość wykorzystania jako trzeci kontroler IDE
minusstosunkowo niski transfer
minusbrak obsługi napędów CD-ROM
Cena: 312 zł
Gwarancja: 30 dni
Producent: Dolphin Peripherals, Kanada http://www.dolphinperipherals.com/
Dostarczył: Luxus Tech., Warszawa tel.: (0-22) 660 64 90, faks: 825 05 60 e-mail: [email protected]http://www.luxus.com.pl/

Wadą modeli 3002 i 3052 jest niemożność wykorzystania ich jako trzeciego kontrolera IDE. Niedogodności tej nie zaobserwowano w kontrolerze 3201 przeznaczonym do nowszych typów komputerów wyposażonych w magistralę PCI. Według producenta do dwóch złączy EIDE można podłączyć maksymalnie cztery dyski twarde pracujące w trybie Ultra-DMA 2. Niestety, po zamontowaniu kontrolera w złączu PCI prędkość odczytu danych z pamięci masowych podłączonych bezpośrednio do płyty głównej spadła o połowę, natomiast informacje z dysku współpracującego z kontrolerem były odczytywane zaledwie z prędkością 714 KB/s. Jak na tryb Ultra-DMA, to niewiele. Drugą wadą modelu 3201 jest brak obsługi napędów CD-ROM.

Do każdego kontrolera dołączono krótką instrukcję, jednak w żadnej z nich nie umieszczono wystarczająco obszernych wskazówek na temat instalacji, możliwości wykorzystania i koniecznych zmian, jakich trzeba dokonać w BIOS-ie płyty głównej komputera. Bez tych informacji niedoświadczony użytkownik może się niemało natrudzić, zanim poprawnie zainstaluje urządzenie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.