Z pecetem przez świat

Krótki test programu, pozwalającego przystosowywać dynamicznie system i oprogramowanie zależnie od miejsca na świecie, w którym w danej chwili się znajdujemy

Stary wschodni zwyczaj nakazuje choć na chwilę usiąść przed podróżą, aby w ten sposób ustrzec się przed niespodziewanymi trudnościami wyprawy. Jednak któż z nas może sobie na to pozwolić w czasach, kiedy zegary tykają szybciej niż kiedykolwiek? Interes firmy wymaga często nawet kilku wyjazdów tygodniowo, a każda taka podróż związana jest z wieloma męczącymi przygotowaniami. Programiści firmy Symantec postanowili ułatwić życie ludziom, dla których domem jest hotel i samolot, tworząc aplikację Norton Mobile Essentials.

Prezentacja standardów mediów elektrycznych w danym mieście lub kraju ustawienia mediów elektrycznych

Program przeznaczony jest dla ludzi drogi – biznesmenów z notebookami w walizkach, którzy w dowolnej strefie czasowej, o każdej porze dnia i nocy, muszą mieć dostęp do swych cennych danych. Funkcjonalnie aplikacja podzielona jest na trzy części, odpowiedzialne kolejno za: przygotowania do podróży, konfigurację oraz nadzorowanie nowego miejsca pobytu oraz szczegółowy test łączności w nowym otoczeniu.

Pod pojęciem „przygotowania do podróży” kryje się testowanie sprzętu, który mamy zamiar ze sobą zabrać, kontrola standardów telekomunikacyjnych i energetycznych w miejscu przeznaczenia, wykonanie kopii ważnych plików oraz przygotowanie listy podróżnej. Test sprzętu jest pojęciem bardzo elastycznym, standardowo obejmuje kontrolę modemu i dysku twardego oraz poszukiwanie plików zainfekowanych wirusami.

W celu składowania zawartości wybranych plików lub katalogów tworzone są profile. Takie rozwiązanie pozwala łatwo wykonać operację archiwizacji oraz przywracania spakowanych wcześ-niej danych. Archiwizowane pliki są zapisywane w formacie ZIP, co pozwala na odzyskanie danych na niemal dowolnej maszynie.

Ciekawym pomysłem jest stworzenie katalogu standardów urządzeń elektrycznych i telefonicznych, dzięki któremu możemy ochronić się przed dylematem, „gdzie to wetknąć”, stojąc w pokoju hotelowym 5 000 kilometrów od domu z bezużytecznym kablem w ręce. Podając kraj docelowy (a często nawet miasto), otrzymamy wyczerpującą listę wraz z rysunkami używanych gniazd i wtyczek. Nawet jeżeli danego miasta lub kraju nie ma na liście, to zawsze jest dostępny odsyłacz do internetowego serwisu, w którym taka informacja z pewnością jest zawarta. Jeżeli wiemy już, co jest nam niezbędne do prawidłowej pracy w podróży, możemy przygotować listę wyposażenia, którą warto przed wyjazdem sprawdzić. Listę podróżną z łatwością możemy wydrukować i zabrać ze sobą.

łatwiej znaleźć przyczynę błęduTest systemu w łatwy sposób pozwala zlokalizować przyczynę błędów

Drugą funkcją aplikacji jest administrowanie ustawieniami systemu w zależności od lokalizacji komputera. Po wybraniu tej opcji w menu programu pojawia się proste okienko. Kryje ono wiele możliwości. Pojęcie profili i tutaj ma swoje zastosowanie, gdyż często się zdarza, że do niektórych miejsc musimy udawać się po wielekroć. Wystarczy tylko raz skonfigurować system do pracy w określonym kraju czy mieście. Po zainstalowaniu aplikacji, przy każdorazowym uruchomieniu komputera, pojawia się okienko przypominające to, w którym logujemy się do Windows, lecz oprócz użytkownika i hasła należy jeszcze podać aktualną lokalizację.

Konsekwencją wyboru miejsca, w którym się znajdujemy, jest między innymi wybranie strefy czasowej i aktualizacja zegara systemowego, podłączenie odpowiednich do danej lokalizacji dysków sieciowych, konfiguracja połączenia Dial-Up oraz ustalenie numerów dostępowych i innych danych, wykorzystywanych przez modem. Ponadto konfigurujemy drukarki, wybieramy programy, które mają się automatycznie uruchomić w danych okolicznościach, lub ustawiamy parametry startowe dla dowolnie wybranych aplikacji, np. dla klientów poczty elektronicznej. Wszystkie te czynności wykonywane są automatycznie.

w skrócie
Norton Mobile Essentials
Wymagania: PC 386; 8 MB RAM; modem; Windows 9x; ok. 10 MB na dysku
plusprosta obsługa i konfiguracja
pluszastosowanie technologii LiveUpdate
minusbrak polskiej wersji
minusbrak możliwości wykorzystania do komunikacji stałego łącza
Producent: Symantec, USA http://www.symantec.com/
Dostarczył: SoftPoint, Warszawa, tel.: (0-22) 635 80 03 faks: 635 69 50 e-mail: [email protected]http://www.softpoint.com.pl/
Cena: ok. 450 zł

W razie problemów wykorzystamy trzecią z funkcji, która pomoże nam zlokalizować przyczynę kłopotów, testując działanie modemu i systemu komputerowego – od dysków, poprzez porty wejścia-wyjścia, aż do urządzeń telefonicznych. Z każdego testu możemy wygenerować raport i porównać go z innymi, utworzonymi wcześniej.

Program sprawia wrażenie bardzo profesjonalnego. Firma Symantec oferuje duże wsparcie serwisowe. Każdy użytkownik otrzymuje kartę z numerem, na podstawie którego uzyska pomoc w dowolnym miejscu świata. Istnieje też możliwość uaktualnienia posiadanej wersji przez Internet za pomocą technologii LiveUpdate. Prawdziwą wartość Mobile Essentials ocenią ci, którzy przemierzają świat z elektronicznym przyjacielem w walizce.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.