Zorganizuj się sam

Krótki test najnowszego 'dziecka' Lotusa - programu do zarządzania informacją osobistą

Informacje o współpracownikach, dane teleadresowe, plany podróży, ważne zadania do wykonania są zapisywane zwykle w zupełnie różnych miejscach. Dlatego odnalezienie najbardziej potrzebnej w danej chwili informacji zajmuje wiele czasu. Właściwa organizacja pracy ma szczególne znaczenie dla osób pracujących w dużych zespołach, które często muszą komunikować się i wymieniać wyniki działań z innymi pracownikami.

Skuteczną pomocą w planowaniu pracy oraz zapamiętywaniu wszystkich niezbędnych informacji mogą być PIM-y (Personal Information Manager) – programy umożliwiające efektywne zarządzanie informacjami. Jednym z najpopularniejszych przedstawicieli tej grupy aplikacji jest Lotus Organizer. Najnowsze, dostępne od niedawna wydanie tego narzędzia nosi numer 4.1. Poprzednia wersja była oznaczona numerem 97, teraz jednak, chyba ze względu na integrację Organizera 4.1 z Lotus Notes 4.1, producent zdecydował się zastosować numerację zgodną z wersją tego systemu.

W skład pakietu wchodzi wiele dodatkowych narzędzi uzupełniających możliwości samego Organizera narzędzia do organizera

Organizer potrafi skutecznie działać także na maszynach, na których nie jest zainstalowany klient Lotus Notes. W takiej sytuacji trzeba się jednak pogodzić z tym, że niedostępne będą opcje umożliwiające pracę grupową. Niemniej nawet działający samodzielnie Organizer pozostaje mocnym i bardzo wygodnym narzędziem.

No właśnie – swoją popularność Organizer zawdzięcza chyba przede wszystkim interfejsowi użytkownika – trudno wyobrazić sobie bardziej intuicyjny sposób sterowania działaniem programu. Podstawowym elementem obszaru roboczego programu jest otwarty notatnik menedżerski. Poszczególne jego części, służące do zapisywania adresów, planowania dnia czy sporządzania krótkich notatek, oddzielone są od siebie za pomocą różnokolorowych zakładek.

Ciekawą opcją jest kojarzenie ze sobą poszczególnych wpisów w bazie. Dzięki niej można na przykład połączyć zaplanowaną rozmowę telefoniczną z danymi teleadresowymi rozmówcy czy innymi sporządzonymi wcześniej notatkami. Kiedy Organizer przypomni nam o rozmowie, będziemy w stanie błyskawicznie przełączyć się do dowolnej, połączonej z tym zdarzeniem informacji. Da się także skonstruować połączenie z wybraną zewnętrzną aplikacją lub nawet miejscem w Sieci.

Wraz z Organizerem nabyw-ca otrzymuje bogaty zbiór dodatkowego oprogramowania. Na przykład Lotus Organizer EasyClip to narzędzie instalowane i uruchamiane automatycznie w momencie startu systemu. Jego ikonka znajduje się na pasku zadań systemu. Dzięki EasyClipowi dopisujemy do bazy dane adresowe czy inne informacje do zapamiętania bez konieczności każdorazowego uruchamiania Organizera.

efektywne wykorzystanie zalet programuPrzejrzysty interfejs pozwala na efektywne wykorzystanie programu

Bardzo ciekawym, znanym już z poprzednich wersji Organizera narzędziem, jest Lotus Organizer Web Calendar 1.1, pozwalający na zdalnie korzystanie z lokalnych danych użytkownika za pośrednictwem Internetu. Jednak mimo iż testowana była wersja Organizera przeznaczona do pracy na platformie Windows 95/NT, Web Calendar pracuje poprawnie tylko w Windows NT.

W skład pakietu wchodzą także, ściśle zintegrowane z samym Organizerem, narzędzia: Official Airline Guide FlightDisk oraz O

fficial Airline Guide HotelDisk — programy ułatwiające planowanie podróży. Pierwszy z nich oferuje informacje na temat połączeń lotniczych, czasu trwania lotów, cen biletów oraz warunków rezerwacji. Drugi jest bazą danych hoteli.

Posiadaczy dużej kolekcji wizytówek, mających problemy z ręcznym wprowadzeniem ich zawartości do bazy Organizera, ucieszy zapewne fakt, że w skład pakietu wchodzi program CardScan, który po podłączeniu odpowiedniego skanera pozwala całkowicie zautomatyzować ten proces.

w skrócie
Lotus Organizer 4.1
Wymagania: PC 386; 8 MB RAM; Windows 95; ok 20 MB na dysku
plusintuicyjny i ergonomiczny interfejs
plusmoduł skanowania CardScan
pluswspółpraca z urządzeniami PDA
plusintegracja z Internetem
minusbrak polskiej wersji
Producent: Lotus, USA http://www.lotus.com/
Dostarczył: Lotus Polska, Warszawa tel.: (0-22) 878 67 60 faks: 878 67 64
Cena: ok. 300 zł

Użytkownicy, którzy korzystają z elektronicznych notesów (Personal Digital Assistant – PDA), mogą zainstalować oprogramowanie umożliwiające komunikację z tego typu urządzeniami.

Wady Organizera wynikają przede wszystkim z faktu, że jest on narzędziem bazującym na Lotus Notes. Można, co prawda, korzystając z bazy adresowej, wysyłać listy, ale tylko za pomocą programu cc:Mail. Użytkownicy innych popularnych klientów pocztowych (na przykład Eudory czy Outlook Expressa) zostaną pozbawieni możliwości korzystania z tej opcji. Organizer stanowi jednak ciekawą propozycję dla tych użytkowników komputerów, którzy na co dzień pracują pod kontrolą systemu Lotus Notes. A na rynku dostępna jest już wersja 5.0 tego PIM-a.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.