Co było, a niejest…

Gdyby programy komputerowe były skończonymi arcydziełami, trudno byłoby namówić ich użytkowników do dokonywania uaktualnień. Miliony sekretarek, klikając właściwą ikonę, uruchamiałyby edytor tekstu Word 1.0.

Gdyby programy komputerowe były skończonymi arcydziełami, trudno byłoby namówić ich użytkowników do dokonywania uaktualnień. Miliony sekretarek, klikając właściwą ikonę, uruchamiałyby edytor tekstu Word 1.0.

O tym, że jest inaczej, wie każdy. Programy starzeją się i co jakiś czas należy zainstalować nową wersję arkusza kalkulacyjnego, przeglądarki internetowej czy klienta poczty elektronicznej. Czasem konieczność dokonania uaktualnienia nie jest całkiem oczywista – niektóre aplikacje mogą służyć swoim użytkownikom przez długie lata. Jednak bywa też inaczej. Za przykład niech posłużą programy antywirusowe – użyteczność takich pakietów jest wątpliwa wcześniej niż pół roku od momentu ich zakupienia; oczywiście jeśli nie są dostarczane zawsze „świeże” bazy rozpoznawanych wirusów. W tym konkretnym przypadku widać, że aktualizacja jest niezbędna. Cały problem w tym, że musi być dokonywana szybko i w miarę regularnie. Na przykład co miesiąc.

Info
Producenci oprogramowania umożliwiający dokonanie uaktualnienia online:
Symantec:http://update.symantec.com/
Microsoft:
http://windowsupdate.microsoft.com/
JZKStudio:
http://www.jzk.pl

Od razu rodzi się pytanie: w jaki sposób producenci oprogramowania mają dostarczać patche, kolejne sterowniki urządzeń czy też zestawy sygnatur wirusów? Skorzystanie ze zwykłych nośników danych oraz usług tradycyjnej poczty raczej nie wchodzi w rachubę. I to co najmniej z trzech powodów. Po pierwsze: w momencie, w którym dyskietki lub płyty CD-ROM dotrą do użytkownika, mogą zawierać dane już nieaktualne. Po drugie: najwięksi na świecie dostawcy oprogramowania musieliby nadawać setki tysięcy (a może nawet miliony) przesyłek. I wreszcie, po trzecie: taka operacja sporo kosztuje.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.