Drukarkę znam wBarcelonie…

Jak będą wyglądały drukarki za dziesięć, dwadzieścia lat? Na co projektanci tych urządzeń zwracają uwagę już teraz?

Jak będą wyglądały drukarki za dziesięć, dwadzieścia lat? Na co projektanci tych urządzeń zwracają uwagę już teraz?

Turysta w przyciemnionych i nieco dziwacznych okularach podchodzi do krawędzi tarasu widokowego. Na ułamek sekundy nieruchomieje. Po chwili wyciąga z zawieszonego na klatce piersiowej pudełka gotowe zdjęcie panoramy miasta.

Okulary to nic innego, jak zminiaturyzowany cyfrowy aparat fotograficzny, a pudełko wielkości paczki papierosów zawiera drukarkę, która bezzwłocznie po zrobieniu zdjęcia przez kamerę odbiera przesyłane sygnały i rozpoczyna drukowanie barwnej odbitki.

Oto jeden z projektów drukarek przyszłości stworzonych przez korporację Lexmark. Tę i wiele innych concept printers zaprezentowano podczas corocznej konferencji Vision On Print 2020 zorganizowanej w tym roku w Barcelonie.

ekodrukarkasieciodrukarka
Kosmos 2020? Tak w przybliżeniu będą wyglądać drukarki za 20 lat. Od góry: ekodrukarka oczyszczająca wykorzystane wydruki z atramentu, sieciowy demon zajmujący niewiele miejsca, przenośne maleństwo drukujące z rolki umieszczonej wewnątrz urządzenia drukarka bez papieru?

Motto spotkania (the art and architecture of printing) ściśle nawiązywało do obłych i zaokrąglonych konstrukcji hiszpańskiego architekta A. Gaudiego. Podobnie jak kiedyś legendarny dom Casa Batllo, tak i dziś śmiałe projekty urządzeń drukujących Lexmarka szokowały tłumnie przybyłych dziennikarzy. Jednym z nich był projekt drukarki typu „green”. Na wejściu wspomnianej zielonej machiny znajdować się będą zadrukowane kartki, które po zassaniu do wnętrza zostaną oczyszczone ze starego atramentu i następnie ponownie zadrukowane. Kolejną propozycją dla biur przyszłości ma stać się futurystyczna sieciówka o dużej prędkości wydruku. Ostry kąt, pod którym zainstalowano podajniki i odbiorniki papieru oraz soczewkowato spłaszczona bryła mają za zadanie zredukować powierzchnię zajmowaną przez drukarkę.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.