Elektroniczne sztalugi

Jednym z urządzeń używanych do wydawania poleceń komputerowi jest mysz. Jednak każdy, kto próbował cokolwiek za jej pomocą narysować, wie, że nie jest to ani łatwe, ani naturalne. Lepszym rozwiązaniem jest użycie tabliczki graficznej zwanej popularnie tabletem.

Jednym z urządzeń używanych do wydawania poleceń komputerowi jest mysz. Jednak każdy, kto próbował cokolwiek za jej pomocą narysować, wie, że nie jest to ani łatwe, ani naturalne. Lepszym rozwiązaniem jest użycie tabliczki graficznej zwanej popularnie tabletem.

Urządzenia Intuos podłączane są do komputera przez złącze szeregowe. W razie braku wolnego portu tablet może zostać przyłączony zamiast myszy. Nie zmniejsza to funkcjonalności zestawu, ponieważ zadania dotychczasowego wskaźnika przejmuje pióro. Przyzwyczajenie się do zmiany wymaga pewnego treningu, ale brak „gryzonia” szybko przestaje być zauważalny.

Instalacja tabliczek jest łatwa – Windows 95 sam wykrywa nowy sprzęt (plug and play) i instaluje sterownik z płyty CD.

Trzy tablety Intuos cechują identyczne parametry techniczne, różni je tylko wielkość.

wacom intuos a-5

Aktywny obszar testowanych urządzeń to, odpowiednio, 4×5, 6×8 i 9×12 cali, co odpowiada kartkom papieru formatu A6, A5 i A4. Powyżej obszaru aktywnego znajduje się szereg przycisków tworzących podręczne menu. Są wśród nich polecenia (Cut, Copy, Paste itp.) oraz przełącznik zmiany trybu pracy: pen lub mouse. Ułatwia to i przyspiesza dostęp do najczęściej używanych funkcji. W dużych modelach udostępniono więcej opcji, co pozwala mieć pod ręką więcej narzędzi i zwiększa komfort pracy.

Wykorzystywane do rysowania bezprzewodowe pióro jest ergonomiczne, a posługiwanie się nim wygodne i naturalne. Końcówka rysująca wykazuje wrażliwość na siłę nacisku (1024 poziomy czułości). Zmienny nacisk powoduje zmiany grubości rysowanej linii lub intensywności koloru. Drugi koniec pióra służy zazwyczaj jako gumka. Są też dwa przełączniki odpowiadające funkcjonalnie klawiszom myszy.

Istnieje kilka trybów pracy pisaka: pen, mouse i quick point (tylko w modelu A4). W trybie pen dotknięcie piórem aktywnego obszaru powoduje przemieszczenie kursora do odpowiedniego punktu ekranu. W trybie mouse kursor reaguje

wacom intuos a-6

na przesuwanie pióra po tablecie podobnie jak podczas używania myszy. Wymaga to pewnej wprawy, ponieważ ruch sztyftu pióra czujniki rejestrują już w odległości ok. 1 cm od powierzchni tabletu. W trybie „quick point” obszar aktywny jest podzielony na dwie niezależne części. Większa służy do rysowania, mniejsza do szybkiego przemieszczania kursora po ekranie. Pozwala to uniknąć przesuwania pióra po dużej powierzchni i zmęczenia ręki. Oprócz siły nacisku mierzony jest również kąt, pod jakim użytkownik prowadzi pióro. W przypadku niektórych narzędzi (np. aerografu) znajduje to odzwierciedlenie na rysunku w postaci linii o niejednolitym kolorze.

Alternatywnym urządzeniem do wskazywania obiektów jest bezprzewodowa mysz (w zestawie A4 ). Podobnie jak pióro nie wymaga zasilania i może współpracować z dowolnym tabletem. Została wyposażona w pięć przycisków i „thumbwheel”, czyli umieszczone z boku gumowe kółko, które można obracać kciukiem o pewien kąt w obie strony. Może ono posłużyć – zależnie od funkcji udostępnianych przez aplikację – do symulowania siły nacisku przy rysowaniu, przewijania lub powiększania obrazu. Osoby leworęczne mogą odwrócić podstawę, tak by kółko znajdowało się z prawej strony. Wymaga to jednak użycia pewnej siły, co budzi obawę uszkodzenia myszy.

Program narzędziowy do konfigurowania tabletu umożliwia oddzielne zdefiniowanie zachowania każdego urządzenia dla różnych aplikacji. Dzięki temu to samo pióro może spełniać odrębne funkcje w różnych programach.

w skrócie
Intuos A4, A5, A6
Obszar aktywny: 305×241 mm (Intuos A4) 203×162 mm (Intuos A5) 127×106 mm (Intuos A6)
Rozdzielczość: 100 linii/mm, 1024 stopnie siły nacisku pióra, do 200 punktów/s
Dokładność: +/- 0,25 mm
Nachylanie pióra: +/- 60 stopni
Wymagania: Windows 95 lub NT 4.0, CD-ROM, port szeregowy
Gwarancja: 2 lata (wszystkie modele)
Cena: 1990 zł (Intuos A4) 1408 zł (Intuos A5) 845 zł (Intuos A6)
plusergonomiczne pióro
pluselastyczność konfiguracji
plusfunkcjonalne oprogramowanie
minusdokumentacja wyłącznie w postaci elektronicznej
minusbrak polonizacji
minusbrak wyłącznika zasilania tabletu
Producent: Wacom, USA http://www.wacom.com/
Dostarczył: KSK, Katowice tel.: (0-32) 51 69 59, faks: 256 20 86 e-mail: [email protected]http://www.ksk.com.pl/

Wraz z tabletem użytkownik otrzymuje oprogramowanie Painter Classic, służące zarówno do obróbki grafik, jak też ich tworzenia. Duży zestaw narzędzi do rysowania i malowania daje artyście spore możliwości. Do wyboru jest wiele materiałów: papier gładki, czerpany, jedwab i inne. Narzędzia pozostawiają ślady uwzględniające fakturę podłoża. Ilustracje można zmodyfikować, wybierając opcję stylizacji, zgodnie z technikami stosowanymi przez znanych malarzy, jak van Gogh, Seurat czy impresjoniści. Oprogramowanie pozwala również na proste robienie fotomontaży i innych efektów, np. przenikania.

Tablet Wacom jest narzędziem, które dostarcza artystom i projektantom łatwej metody przeniesienia pomysłów na ekran. W połączeniu z oprogramowaniem rysowanie za jego pomocą jest wygodne i proste. Wrażliwe na nacisk pióro daje możliwość tworzenia realistycznie wyglądających pociągnięć pędzlem, ołówkiem czy piórem z uwzględnieniem faktury materiału. Dla profesjonalistów jest ułatwieniem codziennej pracy, dla innych użytkowników będzie świetną zabawą. Wysoka cena urządzeń może jednak zniechęcić do ich wykorzystania w warunkach domowych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.