HDP VIDEO F/X 3D mixer -Domowe studio TV

System VideoF/X 3D firmy HDP Electronics służy do zaawansowanej obróbki sygnału wideo. W skład zestawu wchodzą dwie karty (wejściowa VFX IN i wyjściowa VFX OUT ), kable do połączenia kart ze źródłem sygnału wideo, instrukcje obsługi i montażu, a także trzy płyty kompaktowe z oprogramowaniem. Instrukcje obsługi i oprogramowanie są w języku polskim.

System VideoF/X 3D firmy HDP Electronics służy do zaawansowanej obróbki sygnału wideo. W skład zestawu wchodzą dwie karty (wejściowa VFX IN i wyjściowa VFX OUT ), kable do połączenia kart ze źródłem sygnału wideo, instrukcje obsługi i montażu, a także trzy płyty kompaktowe z oprogramowaniem. Instrukcje obsługi i oprogramowanie są w języku polskim.

Karta VFX IN zamienia analogowy sygnał wideo na cyfrowy strumień danych, który jest następnie przetwarzany przez oprogramowanie komputera. Sygnał wideo podawany do karty można wyświetlać na ekranie monitora w oknie, począwszy od rozdzielczości 195×144 pikseli, aż do 768×576, dostępny jest także tryb pełnoekranowy.

Do obsługi karty służy bardzo wygodny program, TVPilot. Pozwala on na dostrajanie, zmianę lub wyszukiwanie nowych kanałów telewizyjnych, zatrzymanie kadru oraz wyświetlanie wielu programów TV w tym samym czasie. Program nie miał większych problemów ze znalezieniem dostępnych stacji telewizyjnych, jedynie EuroSport i Canal+ trzeba było dostroić ręcznie (lecz to także nie nastręcza kłopotów). W „pilocie” dostępne są suwaki umożliwiające zmianę właściwości wyświetlanego obrazu (nasycenie koloru, regulacja kontrastu, jasności i składowych RGB). Jest też skala do regulacji dźwięku, lecz nie reaguje na zmiany położenia – działa tylko przycisk całkowitego wyciszenia. Nie stanowiłoby to problemu, gdyby dźwięk generowany był przez kartę muzyczną. Tutaj jest inaczej, wyjście audio znajduje się w tunerze TV, co czyni programowe ustawienia bezskutecznymi. Jeżeli więc do gniazda audio nie jest podłączony zestaw z własną regulacją siły głosu i tonów – mogą powstać problemy. Dokuczać może także trzask podczas zmiany kanałów – jest głośny i nieprzyjemny dla ucha.

Ciekawie rozwiązano obsługę teletekstu. Nie trzeba biernie czekać, aż załaduje się żądana strona, do czego zmuszają zwykłe odbiorniki telewizyjne. VideoTXT wczytuje wszystkie strony do pamięci komputera, a następnie można je dowolnie przeglądać, drukować lub zapamiętać na dysku. Dostępny jest także program TVLab, pozwalający na obróbkę wyświetlanego obrazu, nagrywanie sygnału wideo do pliku AVI itp.

Karta wyjściowa VFX OUT jest zbudowana na bazie układu, w którym zintegrowano dwa sterowniki graficzne: jeden służy do wyświetlania ekranu Windows na monitorze komputerowym, drugi generuje obraz w formacie TV. System DuoView umożliwia jednoczesne wyświetlanie obrazu na ekranie monitora i telewizora. Specjalny sterownik rozwiązuje problem zmiany rozdzielczości na wyjściu TV. Podczas gdy monitor wykorzystuje standardowe rozdzielczości, na ekranie odbiornika TV pokazuje się fragment wirtualnego pulpitu.

w skrócie
VFX IN
Wymagania: dowolna karta graficzna
Magistrala: PCI
Wejścia: VIDEO (do podłączenia dowolnego źródła obrazu, S-VHS, Hi8
Wyjścia: audio
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1495 zł (zestaw)
plusmożliwość oglądania TV/satelita na monitorze komputera
plusłatwa obsługa
plusduże możliwości
pluskomfortowa i szybka obsługa teletekstu
minusnie działający egulator siły dźwięku
minusbrak regulacji tonów
minustrzaski podczas zmiany kanałów TV
minussterowniki tylko do Windows 95, brak obsługi w W98

VFX-OUT
Wyjścia: wideo (VHS), Y/C (S-VHS, Hi-8), RGB (monitor)
Pamięć: 4 MB SGRAM
Maksymalna rozdzielczość: 1600×1200
Magistrala: PCI
plusjednoczesna obsługa obrazu na monitorze i odbiorniku TV
plusduże możliwości
minusśredniej jakości obraz na TV
minussterowniki tylko do Windows 95, brak obsługi w Windows 98
Producent: HDP Electronics, Wrocław, tel.: (0-71) 72 33 80, faks: 72 58 99 http://www.webmedia.pl/hdp/ e-mail: [email protected]

Karta VFX OUT zastępuje główną kartę graficzną w komputerze PC. Jest zbudowana na bazie akceleratora graficznego 2D/3D oraz 4 MB SGRAM. Obraz uzyskany na odbiorniku telewizyjnym jest średniej jakości, kupienie VFX OUT wyłącznie w celu wykorzystania telewizora w roli monitora zdecydowanie nie ma sensu. Karta ta w połączeniu z VFX IN oferuje jednak duże możliwości. W czasie rzeczywistym potrafi przetwarzać sygnał wchodzący do karty VFX IN i wyś-wietlać obraz na ekranie innego telewizora lub wysyłać go na magnetowid.

Używając Systemu firmy HDP Electronics, można wykorzystywać funkcje Genlock (łączenie grafiki komputerowej z sygnałem wideo) i Chroma Key. Ta ostatnia (znana również jako Blue Box) to efekt specjalny, umożliwiający zastąpienie ruchomym obrazem tła o wybranym kolorze. Można cyfrowo regulować parametry obrazu (nasycenie koloru, zmiana kontrastu, jasności i składowych RGB). Dostępny jest także skaner obrazu. Opcja ta umożliwia dowolne skalowanie ruchomego obrazu wideo (można zmieniać wymiary w pionie i poziomie lub proporcjonalnie), za jej pomocą można stworzyć efekt PIP, czyli obraz w obrazie. Oprogramowanie udostępnia również funkcję oznaczaną skrótem TBC – jej działanie polega na przetwarzaniu analogowego sygnału wideo na cyfrowy strumień danych. Mikser obrazu umożliwia nakładanie wideo na grafikę komputera i mieszanie sekwencji z nieruchomymi klatkami. W zestawie znajduje się również generator napisów. Litery mogą być dowolnej wielkości, można je otoczyć obwódką, dodać cień, nadać kolor. Dostępne są wszystkie czcionki zainstalowane w systemie Windows 95.

Polski produkt w połączeniu z wysokiej klasy oprogramowaniem pozwala na tworzenie wielu efektów specjalnych możliwych, na razie, do realizacji tylko w profesjonalnych studiach telewizyjnych. Nie oznacza to oczywiście, że jest przeznaczony tylko dla amatorów – również profesjonaliści mogą z niego skorzystać.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.