Jak to działa?

Windows 98 w czasie instalacji rozpoznaje, jakimi zasobami sprzętowymi dysponuje komputer. Do obsługi poszczególnych komponentów systemu wykorzystywane są programowe sterowniki urządzeń. Wraz z nową wersją "okienek" pojawił się nowy model driverów.

Windows 98 w czasie instalacji rozpoznaje, jakimi zasobami sprzętowymi dysponuje komputer. Do obsługi poszczególnych komponentów systemu wykorzystywane są programowe sterowniki urządzeń. Wraz z nową wersją „okienek” pojawił się nowy model driverów.

DOS – i w znacznej części także Windows 3.1x – wykorzystywał sterowniki, które można określić mianem „monolitycznych”: stanowiły one jedyne ogniwo łączące system operacyjny (lub aplikacje) ze sprzętem.

W środowisku Windows 9x zastosowano inną architekturę. W tym przypadku system operacyjny oferuje uniwersalne drivery dla różnych urządzeń. Wykonują one podstawowe operacje na sprzęcie. Sterownik uniwersalny zazwyczaj jest odpowiednio dostosowany do komponentów systemu operacyjnego. Drivery uniwersalne – za pomocą swoich standardowych funkcji – mogą poprawnie kontaktować się z poszczególnymi urządzeniami. Na przykład standardowy sterownik VGA może wykorzystywać każda karta graficzna VGA.

Info
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 9x/NT; ok. 150 MB na dysku
Producent: Lotus, USA, http://www.lotus.com/
Dostarczył: Lotus Polska Warszawa, tel.: (0-22) 878 67 60, faks: 878 67 64
Cena: w chwili zamknięcia numeru jeszcze nie ustalona

Lotus Notes 5 – informacje prasowe:http://www.notes.net/
Wersja testowa pakietu:http://www.notes.net/r5/

mamy to na chip-cd 12/98Na CHIP-CD w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Programy diagnostyczne znajduje się program Driver Detective, służący do odczytywania numerów wersji zainstalowanych sterowników

Sterownik uniwersalny nie ma jednak możliwości skorzystania ze specjalnych funkcji udostępnianych przez urządzenia. Zadanie to przejmuje więc odpowiedni ministerownik, dostarczany przez producenta sprzętu. Program taki zawiera już kod zoptymalizowany pod kątem specyficznych właściwości urządzenia. Optymalizacja pozwala na uzyskanie wyższej wydajności pracy, np. w przypadku funkcji 3D wykorzystywanych przez kartę graficzną. Podział zadań pomiędzy uniwersalny sterownik systemu operacyjnego a ministerownik ma sporą zaletę: producent sprzętu może skoncentrować się wyłącznie na realizowaniu tych funkcji, których nie oferuje driver uniwersalny.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.