JBuilder 2.0 Prefessional -Nowy standard

Program JBuilder 2.0 Professional jest drugą już wersją kompilatora języka Java opracowanego przez firmę Inprise. W związku z tym, że pierwszą edycję opisywaliśmy (CHIP 1/98), obecnie skupimy się tylko na różnicach między obydwoma wersjami aplikacji.

Program JBuilder 2.0 Professional jest drugą już wersją kompilatora języka Java opracowanego przez firmę Inprise. W związku z tym, że pierwszą edycję opisywaliśmy (CHIP 1/98), obecnie skupimy się tylko na różnicach między obydwoma wersjami aplikacji.

Jedną z ważniejszych wprowadzonych zmian jest fakt, że JBuilder 2.0 wykorzystuje standard JDK 1.2. Dzięki temu środowisko pracy wyposażone jest w dodatkowe zestawy komponentów GUI (Graphic User Interface) o nazwie Swing, poszerzony zbiór klas do tworzenia grafiki 2D (tzw. Java 2D API), interfejs API pozwalający podłączyć do programów Javy moduły ułatwiające pracę osobom niepełnosprawnym (takie jak oprogramowanie rozpoznające mowę czy powiększające wybraną część ekranu). JDK 1.2 przyspiesza ponadto pracę aplikacji Javy (m.in. dzięki szybszej alokacji pamięci), pozwala odgrywać dźwięki zapisane w formacie MIDI, WAV, AIFF i AU (z lepszą jakością niż w wersji JDK 1.1) oraz charakteryzuje się usprawnioną obsługą standardów JDBC (Java Database Connectivity), JNI (Java Native Interface) czy też JavaBeans.

Wygląd interfejsu użytkownika jest niemal identyczny z tym znanym z poprzedniej wersji JBuildera wygląda się prawie nie zmienił

Zawartość krążka CD-ROM z pakietem jest nieco uboższa niż w poprzedniej wersji JBuildera. Teraz składa się na nią wyłącznie główny program oraz aplikacja Local InterBase 5.1.1 (serwer baz danych); natomiast na płycie zawierającej JBuildera 1.0 umieszczona była dodatkowo próbna wersja pakietu IntraBuilder przeznaczonego do konstruowania serwisów internetowych. Zainstalowana ze wszystkimi składnikami „dwójka” zajmuje na dysku twardym około 110 MB, można ją jednak „odchudzić”, tak jak w edycji poprzedniej, rezygnując z obszernego systemu pomocy i przykładowych aplikacji.

Prawie nie zmienił się wygląd interfejsu użytkownika JBuildera – jedną z niewielu zauważalnych różnic są nowe zakładki z gotowymi komponentami służącymi do projektowania aplikacji. Dziwi trochę fakt, że producent zdecydował się zmienić skróty klawiaturowe. Nowe kombinacje klawiszy mogą sprawić kłopoty tym użytkownikom, którzy przyzwyczaili się do pracy z JBuilderem 1.0.

obszerny system pomocyJBuilder dysponuje bardzo obszernm systemem pomocy podręcznej

Środowisko pracy jest narzędziem typu RAD (Rapid Application Development), które umożliwia zarówno samemu pisać kod źródłowy, jak i łączyć na ekranie gotowe komponenty. Dużą zaletą JBuildera jest to, że w odróżnieniu od konkurencyjnego produktu firmy Symantec – pakietu Visual Cafe for Java (CHIP 11/98) – pozwala wykonywać obie czynności w tym samym czasie, nie powodując zmiany kodu wpisywanego przez użytkownika. W porównaniu z droższym (o ok. 1100 zł) Visual Cafe pakiet Inprise’a ma jednak tę wadę, że zawiera tylko standardowe sterowniki JDBC, dzięki którym możliwe jest podłączanie projektowanego oprogramowania jedynie do lokalnych baz danych.

Aplikacja zachowała wszystkie przydatne narzędzia znane z wersji 1.0. Są to m.in.: graficzny debugger, programy do przetwarzania wsadowego, kreator komponentów JavaBeans czy też podprogram chroniący kod źródłowy, uniemożliwiający dekompilację aplikacji. Ponadto edycja 2.0 zaopatrzona jest w narzędzie Code Insight, którego zadaniem jest generowanie podpowiedzi dotyczących pisanego kodu. Ważna również jest zgodność pakietu ze standardem Unicode.

w skrócie
mamy to na chip-cd 12/98Borland JBuilder 2.0 Professional
Wymagania: PC Pentium; 48 MB RAM; Windows 9x/NT 4.0; ok. 50 MB na dysku
plusobsługa JDK 1.2
plusdobra praca RAD
plusnarzędzie CodeInsight
minusbrak sterowników JDBC do zdalnych baz danych
Producent: Inprise, USA, http://www.inprise.com/
Dostarczył: BSC, Warszawa, tel.: (0-22) 637 63 65, faks: 831 94 84, e-mail: [email protected], http://www.bsc.com.pl/
Cena: ok. 3500 zł

W Polsce dystrybucją pakietu zajmuje się firma BSC Polska, która za wersję JBuilder 2.0 Professional żąda około 3500 złotych (czyli tyle samo, co w przypadku JBuildera 1.0). BSC oferuje również kosztującą około 550 złotych edycję Standard (pozbawioną m.in. szybkiego kompilatora, narzędzi Fast Compiler, Grep, Make, Touch oraz możliwości korzystania z JDBC). Dostępna jest także wersja Client/Server wyposażona w sterowniki JDBC pozwalające korzystać ze zdalnych baz danych oraz dodatkowe narzędzia do projektowania bazodanowych aplikacji. Trzeba za nią jednak zapłacić ponad 10 000 złotych. Bardzo ciekawą propozycję stanowi natomiast możliwość wypożyczenia jej za niecałe 1100 złotych na okres 30 dni.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.