Komputerowatelewizja

Na karcie PCI Video Highway Xtreme (VHX) zintegrowano tuner TV i radiowy oraz układ wideo Brooktree Bt848A, pozwalający m.in. na zapisywanie sekwencji filmowych AVI na

Na karcie PCI Video Highway Xtreme (VHX) zintegrowano tuner TV i radiowy oraz układ wideo Brooktree Bt848A, pozwalający m.in. na zapisywanie sekwencji filmowych AVI na

aims videohighway xtreme

dysk czy odczytywanie teletekstu z sygnału telewizyjnego. Głowica tunera TV produkcji Philipsa zapewnia odbiór sygnału w systemie PAL z fonią B/G i D/K,co jest rzadkością, ponieważ znaczna część kart TV dostępnych na polskim rynku odbiera prawidłowo sygnał kodowany tylko w jednym z tych standardów. Dzięki obsłudze obu systemów dźwięku karta doskonale sprawdza się przy odbiorze sygnału z sieci telewizji kablowej, które nie przeprowadzają konwersji zachodnioeuropejskiej fonii B/G na używany w Polsce standard D/K.

Oprogramowanie dołączone do VHX pozwala na odbiór sygnału z wejścia antenowego, S-Video i composite, wyszukiwanie dostępnych kanałów telewizyjnych (w paśmie antenowym, kablowym i hyperbandzie), precyzyjne dostrojenie częstotliwości

camtel technology pceye

poszczególnych programów czy nadawanie im nazw własnych. Podobnymi możliwościami strojenia dysponuje programowy odbiornik radiowy. Pomimo że zgodnie z informacjami z pudełka VHX nie obsługuje standardu SECAM, udało się uzyskać prawidłowy, kolorowy odbiór programów nadawanych w tym systemie. Godnym uwagi jest fakt, że producent przygotowuje wersję sterowników dla Windows NT oraz Windows 98 (standard WDM umożliwiający odbiór audycji WebTV).

Do VHX-a dokupić można pilota Anir, który w połączeniu z oprogramowaniem Multimedia Magic potrafi sterować pracą nie tylko tunera TV i radiowego, ale także obsługiwać odtwarzacz CD, DVD i plików multimedialnych, modem spełniający funkcje telefonu oraz przeglądarkę internetową.

Zasilana z portu VHX-a kamera PCeye zapewnia obraz o jakości wystarczającej do prowadzenia „wizualnych” pogaduszek przez Internet lub do przygotowania amatorskiego materiału filmowego. „Oko” nie radzi sobie jednak w słabo oświetlonych pomieszczeniach, generując zbyt ciemny obraz, nawet po regulacji jasności i kontrastu.

w skrócie
Video Highway Xtreme
Tuner TV: Philips PAL B/G, D/K
Układ wideo: Brooktree Bt848A
Zakres pracy radia: wysoki UKF
Wejścia: antena TV, antena FM, audio line-in, video-in, S-Video
Wyjścia: audio line-out, zasilanie 5V/12V
Gwarancja: 1 rok
Cena: 600 zł
plusobsługa fonii B/G i D/K
plusobsługa teletekstu
minusbrak polskich znaków w teletekście

InstantTV
Tuner TV: Philips PAL B/G, D/K
Wejścia: antena TV, monitor VGA, wideo-in, S-Video, audio line-in
Wyjścia: monitor VGA, głośniki, audio line-out, video-out
Zasilanie: zasilacz 9 V
Gwarancja: 1 rok
Cena: 545 zł
pluswspółpraca z wieloma urządzeniami wideo
plusobsługa fonii B/G i D/K
plussterowanie pilotem
plusmożliwość pracy bez włączania komputera
minusniskie częstotliwości odświeżania monitora
Producent: Aims, USA http://www.aimslab.com/

T3
Standardy wideo: PAL, NTSC
Maks. rozdzielczość: 1280×1024
Wejścia: monitor VGA/Mac
Wyjścia: video-out, S-Video, RGB/Scart, monitor
Gwarancja: 1 rok
Cena:b
pluswysyłanie sygnału na wszystkie wyjścia
pluswygodne sterowanie parametrami pracy
minuswyraźne obniżenie jakości obrazu na monitorze VGA
minuswysoka cena
Producent: Integrity Peripheral, Hongkong
Dostarczył: HBZ, Warszawa tel./faks: (0-22) 663 67 92 e-mail: [email protected] http://www.hbz.com.pl/aims/

Zewnętrzny tuner Instant-TV działa nawet bez uruchamiania komputera. Podłączane bezpośrednio do monitora urządzenie pracuje w standardzie PAL B/G i D/K. Sterowany pilotem lub z klawiatury (jeśli komputer jest włączony) tuner oferuje parametry zbliżone do VHX. Możliwe jest również precyzyjne strojenie dostępnych kanałów, brakuje natomiast dekodera teletekstu. InstantTV pozwala wyświetlić na monitorze obraz z wejść S-Video oraz composite. Tuner, zgodnie ze specyfikacją PAL, ustawia częstotliwość odświeżania monitora na 50 Hz, co objawia się męczącym mruganiem ekranu – jest to jedyny zauważony mankament.

w skrócie
PCeye
Rozdzielczość matrycy CCD: 508×492 (250 tys. punktów)
Złącza: video-out, zasilanie 12 V
Standard wizji: PAL
Gwarancja: 1 rok
Cena: 410 zł
plusatrakcyjna cena
minusrozmyte kolory
Producent: Camtel, Tajwan http://www.camtel.com.tw/

Anir Multimedia Magic
Złącze odbiornika IR: RS-232, przejście dla myszy szeregowej
Zasilanie: 2 baterie AAA 1,5 V
Gwarancja: 1 rok
Cena: 210 zł
pluswspółpraca z wieloma aplikacjami
Producent: AnimaX, Norwegia http://www.animax.no/

Konwerter T3 przetwarza sygnał z karty graficznej na telewizyjny i wysyła go do wszystkich wbudowanych wyjść wideo oraz do gniazda monitora VGA. Urządzenie pracujące w rozdzielczościach do 128051024 przeznaczone jest do dokonywania publicznych prezentacji lub wykorzystania odbiornika TV jako ekranu dla gier. Obraz z telewizora jest dobrej jakości, chociaż nieco niewyraźny w wysokich rozdzielczościach – na skutek przekroczenia fizycznych parametrów standardu PAL/NTSC. Wadą pracującego T3 jest tłumienie sygnału wideo przekazywanego do gniazda VGA, co objawia się rozmyciem obrazu na monitorze.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.