Multimedialnośćdziecięcego wieku

Przyszedł czas na zmianę warty - "za sterami" komputerów coraz częściej widzimy dzieci. Nikogo to nie dziwi. Przeciwnie! Producenci multimediów prześcigają się w pomysłach na jak najlepszy program dla najmłodszych. Jest w czym wybierać.

Przyszedł czas na zmianę warty – „za sterami” komputerów coraz częściej widzimy dzieci. Nikogo to nie dziwi. Przeciwnie! Producenci multimediów prześcigają się w pomysłach na jak najlepszy program dla najmłodszych. Jest w czym wybierać.

Podczas gdy niektórzy z nas ciągle jeszcze przyzwyczajają się, zależnie od predyspozycji szybciej bądź wolniej, do korzystania z cudownych maszynek, przy komputerach coraz częściej goszczą nasze pociechy. Ba! Wielu przedstawicieli najmłodszej generacji z naturalnym wdziękiem, właściwym jedynie dzieciom, zasiada przed własnymi „multimedialnymi demonami mocy”. To sytuacja chyba nawet wygodniejsza i bezpieczniejsza – być może uda się uniknąć kolejnych sporów pokoleniowych… Poza tym nie liczmy na to, że dzieci nie będą miały co robić siadając za klawiaturą, dzierżąc mysz w dłoni. Rynek programów multimedialnych adresowanych do najmłodszych rozwija się w naszym kraju bardzo prężnie. Co najważniejsze, autorzy programów traktują młodych odbiorców z należytą im powagą. Kilka rodzimych firm co jakiś czas wprowadza na rynek krążki, które zasługują na słowa najwyższego uznania. Propozycje komputerowych programów dla dzieci są urozmaicone i coraz bardziej atrakcyjne. Dbałość o stronę merytoryczną, edukacyjną, rozrywkową i estetyczną zdobywa uznanie nie tylko u odbiorców krajowych; warto przypomnieć o sukcesie, jaki odniósł program Multimedialny Świat Juliana Tuwima firmy Young Digital Poland (Bologna New Media Prize oraz nominacja do Ikara ’98).

W prezentowanym zestawieniu postanowiliśmy umieścić programy, które pojawiły się w sprzedaży w mijającym roku kalendarzowym. Ukazało się w tym czasie kilkadziesiąt aplikacji dla dzieci. Przedstawiamy również tytuły krążków, które w najbliższym czasie (najprawdopodobniej jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia) będą dostępne w sklepach.

Info
mamy to na chip-cd 12/98Na CHIP-CD w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Programy diagnostyczne znajduje się program Driver Detective, służący do odczytywania numerów wersji zainstalowanych sterowników

Pamiętając, nie tylko o zbliżających się Świętach, przygotowaliśmy przegląd programów dla dzieci, który można potraktować jako poradnik dla rodziców, zamierzających obdarować swoje pociechy cyfrowymi prezentami. Robimy to ze spokojnym sumieniem, gdyż pomysłowość i walory edukacyjne programów dla najmłodszych dostępnych na naszym rynku są na zupełnie niezłym poziomie.

Coraz rzadziej płyty adresowane do dzieci przypominają aranżacją groch z kapustą. Można wśród nich dostrzec określoną tematykę wiodącą. Najliczniejszą grupę stanowią programy edukacyjne oraz bardzo różnorodne wydawnictwa encyklopedyczne. Osoby pragnące dostarczyć swoim dzieciom przede wszystkim porcji rozrywki, również nie powinny czuć się zawiedzione.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.