Nowafacjatka

Omawiany (CHIP nr 3/98) program ArCon+ 2.0 zrobił wrażenie aplikacji niezwykle efektownej i efektywnej. To świetne narzędzie do wizualizacji, przeznaczone głównie dla projektantów wnętrz, ale także dla producentów mebli czy architektów, imponowało prostotą, szybkością działania i jakością uzyskiwanych efektów. Cała gama niezwykłych możliwości aplikacji pozwoliła wówczas przymknąć oczy na małe niedociągnięcia; tym bardziej że zapowiadana, […]

Omawiany (CHIP nr 3/98) program ArCon+ 2.0 zrobił wrażenie aplikacji niezwykle efektownej i efektywnej. To świetne narzędzie do wizualizacji, przeznaczone głównie dla projektantów wnętrz, ale także dla producentów mebli czy architektów, imponowało prostotą, szybkością działania i jakością uzyskiwanych efektów. Cała gama niezwykłych możliwości aplikacji pozwoliła wówczas przymknąć oczy na małe niedociągnięcia; tym bardziej że zapowiadana, trzecia wersja programu dawała nadzieję na ich usunięcie. Minęło kilka miesięcy i oto łódzka firma INTERsoft udostępnia wersję 3.11 PL programu.

Pierwszy kontakt z nowym produktem rozczarowuje. Wywołanie całej grupy komend uruchamia okna dialogowe… w języku niemieckim. Wśród funkcji programu znajduje się, bardzo oczekiwany, moduł tworzenia okrągłych pomieszczeń, które jednak okazują się jedynie zbiorem prostych ścian, czasem tak krótkich, że nie można w nie wstawić drzwi. Prócz tych ewidentnych niewypałów natrafiamy na kilka uciążliwych i wciąż nie poprawionych usterek. W dalszym ciągu pracując w trybie konstruowania budynku nie można wybrać więcej niż jednego obiektu.

Dodatkiem do nowej wersji ArCona jest”dwuwymiarowy”moduł rysunkowy Edytor 2D edytor 2d

Nadal nie ma polecenia Cofnij. Brak jednej z najpotrzebniejszych w każdym programie graficznym komendy sprawia, że przypadkowe przesunięcie ściany zmusza do mozolnego poszukiwania jej właściwej pozycji, nie mówiąc już o odtworzeniu poprzedniej wersji projektu czy chociażby przywróceniu niepotrzebnie usuniętych obiektów. Do tego dochodzi toporny i niewygodny mechanizm rysowania precyzyjnego, wymagający od użytkownika prawdziwie anielskiej cierpliwości.

Zagłębiając się w podręcznik, można odnieść wrażenie, że programiści przykładają dużą wagę do fazy projektowania związanej z przygotowaniem dokumentacji budowlanej. Wrażenie to, niestety, jest złudne, gdyż stworzenie rysunku, który spełniałby wymogi polskich przepisów budowlanych, jest tutaj prawie niemożliwe. Przyczynia się do tego m.in. moduł wymiarowania, pozwalający jedynie na opis odcinków prostych, a pomijający zupełnie takie elementy, jak promienie łuków, kąty itp. Dodanym w nowej wersji narzędziem jest podprogram Edytor 2D, mający rozszerzyć skromne możliwości rysunkowe ArCona.

wizualizacja wnętrzNajwiększym atutem programu jest bardzo wysokiej jakości wizualizacja wnętrz

Wracając do przepisów – ciągłe podkreślanie zgodności programu z niemieckimi normami budowlanymi jest w obecnej chwili niezbyt sensowne. To samo dotyczy modułu kosztorysowania, który używa abstrakcyjnych w naszym kraju kategorii kosztów, algorytmów obliczeniowych i cen. Być może będzie bardziej celowe w przyszłości, gdy lokalne, polskie normy zostaną dopasowane do standardów Unii Europejskiej.

Przyglądając się możliwościom ArCona w zakresie wizualizacji wnętrza natrafiamy na kolejne uchybienie. Program zawiera bardzo rozbudowany katalog elementów wyposażenia wnętrz, który jednak nigdy nie zaspokoi wszystkich indywidualnych potrzeb projektanta. Umieszczenie w nowej wersji aplikacji narzędzia do tworzenia własnych obiektów byłoby rzeczą bardzo pożądaną. Niestety, zamiast niego użytkownikom proponuje się (za wcale nie symboliczne opłaty)

Interior 3D — dodatkowe biblioteki gotowych mebli lub Konwerter plików 3DS, pozwalający na import własnych obiektów stworzonych w 3D Studio (jeśli się ów program ma).

w skrócie
mamy to na chip-cd 12/98ArCon+ 3.11 PL
Wymagania: PC Pentium; 16 MB RAM; napęd CD-ROM; Windows 9x; ok. 50 MB na dysku
plusobchód projektu w czasie rzeczywistym
pluswysoka jakość renderingu
minusczęść poleceń w języku niemieckim
minusbrak komendy Cofnij
Producent: mb – Programme Software im Bauwesen, Niemcy http://www.mb-hameln.de/
Dostarczył: INTERsoft, Łódź, tel.: (0-42) 681 22 44, faks: 681 45 29; e-mail: [email protected]; http://www.intersoft.com.pl/
Cena: 4450 zł

By zakończyć nieco cieplej, trzeba wspomnieć o istotnych, nowych cechach programu. Należy do nich możliwość tworzenia lukarn dachowych (zwanych tutaj „facjatkami”), a także kształtowania terenu wokół budynku oraz zwiększona szybkość renderingu. Ponadto wprowadzono algorytmy wizualizacji uwzględniające realną pozycję słońca w scenie. Jednak użytkownik sam musi ocenić funkcjonalność ArCona.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.