Przykręć śrubę!

Kupno nowego bądź używanego komputera, nagłe problemy z posiadanym czy też niezadowalająca szybkość działania peceta - we wszystkich przypadkach konieczna jest diagnoza. Jakie jest wyposażenie komputera? Co nie działa prawidłowo? Spróbujemy znaleźć sposoby na "wyciśnięcie" odpowiedzi z maszyny.

Kupno nowego bądź używanego komputera, nagłe problemy z posiadanym czy też niezadowalająca szybkość działania peceta – we wszystkich przypadkach konieczna jest diagnoza. Jakie jest wyposażenie komputera? Co nie działa prawidłowo? Spróbujemy znaleźć sposoby na „wyciśnięcie” odpowiedzi z maszyny.

Nasi Czytelnicy przysyłają do redakcji opisy swoich problemów z posiadanymi komputerami. Odpowiedzi na niektóre listy publikujemy w dziale Forum.

Trudno jest na łamach pisma odpowiedzieć na wszystkie pytania użytkowników. Przedstawione poniżej informacje na temat diagnozowania systemu i najczęściej występujących usterek pozwolą na samodzielne rozwiązanie wielu problemów. Zwróciliśmy szczególną uwagę na użycie profesjonalnych narzędzi diagnostycznych, z których korzysta również laboratorium CHIP-a. Programów takich nie ma zbyt wiele, ale należy też zauważyć, że niewiele firm jest w stanie stworzyć naprawdę dobre aplikacje diagnostyczne.

Info
Internet

Nowości sprzętowe, wyniki testów, porady:http://www.tomshardware.com/
Dystrybutor programu CheckIt w Polsce:http://www.msp.waw.pl/
Wykaz urządzeń kompatybilnych z systemami Microsoftu: http://www.microsoft.com/hwtest/hcl/
Strona autorów programu Final Reality: http://www2.vnu.co.uk/finalreality/

mamy to na chip-cd 12/98Na CD w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Programy diagnostyczne znajdują się niektóre aplikacje opisane w artykule

Szczególne znaczenie ma oczywiście wyszukiwanie i usuwanie usterek. Chodzi tu o możliwie najwcześniejsze wykrycie wszelkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu właśnie kupowanej maszyny. Dokładne sprawdzenie sprzętu przed zakupem na pewno oszczędzi jego przyszłemu właścicielowi wielu kłopotów. Najpierw, z użyciem specjalnego oprogramowania, trzeba ustalić sprzętową konfigurację komputera. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której sprzedawca wprowadzi nas świadomie bądź nieświadomie w błąd co do zawartości obudowy peceta. Przegląd najlepszych narzędzi diagnostycznych znajduje się w dalszej części artykułu. Niektóre z opisanych tam programów zamieściliśmy na dołączonym do numeru krążku CD.

uwaga!

Umieszczony obok znak informuje, że należy zwrócić szczególną uwagę na towarzyszący mu akapit. Nieostrożne wykorzystanie zawartej w nim informacji może narazić nas na straty finansowe lub stanowić zagrożenie dla naszych danych. Gdy jakiś fragment tekstu jest dla nas niezrozumiały, lepiej zapytać bardziej doświadczonego kolegę, niż samodzielnie eksperymentować na często bardzo drogim sprzęcie.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.