Rozkosz audiowizualna

W laboratorium CHIP-a przetestowano 10 dekoderów DVD

Marek Czapelski
Jerzy Michalczyk

Zakupiony niedawno odtwarzacz DVD z początku bardzo cieszy, jednak już po chwili okazuje się, że otrzymywanie płynnego obrazu wysokiej jakości nie jest możliwe bez dodatkowego oprzyrządowania – dekodera.

Cyfrowa telewizja, cyfrowe radio, cyfrowe kino, filmy, muzyka. Głośno jest ostatnio na ten temat w środkach masowego przekazu, nawet krajowych – przy okazji promocji nowych kanałów TV. Choć w USA cyfrowy przekaz telewizyjny jest dopiero w fazie standaryzacji, domowym kinem w wydaniu „dygitalnym” możemy cieszyć się już teraz za sprawą odtwarzaczy DVD (patrz test porównawczy w CHIP-ie 11/98, s. 138). Niestety, bez bardzo dobrego procesora radość z zakupionego napędu potrwa krótko – szybko okaże się, że komputer ma zbyt mało możliwości, by podołać skomplikowanemu procesowi dekodowania i synchronizacji danych audio-wideo.

Info
Standard MPEG:http://www.vol.it/MPEG
http://www.crs4.it/HTML/LUIGI/MPEG/mpegfaq.html
MPEG FAQ:http://bmrc.berkeley.edu/projects/mpeg/faq/mpeg2/index.html
Programowe dekodery DVD: Xing-Player; http://www.xingtech.com/

mamy to na chip-cd 12/98Więcej informacji o kompresij MPEG, sprzętowych i programowych dekoderach DVDmożna znaleźć na dołączonym do CHIP-a krążku CD w opcji CHIP-Offline | Hardware | Dekodery DVD

Strumień MPEG zawiera dane kompresowane kilkuetapowo, z wykorzystaniem zaawansowanych technik bazujących na naturze kodowanych informacji. Złożoność procesów kodowania jest bardzo duża i wymaga potężnej mocy obliczeniowej, z dekodowaniem jest nieco lepiej. Dopóki jednak Intel ani AMD nie wprowadzą na rynek swoich nowych procesorów (odpowiednio Katmai, K7), mających zapewnić, według zapowiedzi, nawet kompresję danych MPEG w czasie rzeczywistym, dopóty użytkownikowi pozostanie albo zakup najwydajniejszych, czyli najdroższych CPU, albo wyposażenie komputera w kartę specjalnego dekodera, który sam zajmie się dekompresją dostarczanego sygnału. Jeśli chodzi o sprzętowe dekodowanie MPEG-2 rynek dopiero raczkuje, z tej racji oferta nie jest zbyt duża, niemniej w CHIP Lab przetestowaliśmy 10 kart dekodujących strumień danych dostarczany przez napędy DVD.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.