Rozkosz audiowizualna

Marek Czapelski
Jerzy Michalczyk

Zakupiony niedawno odtwarzacz DVD z początku bardzo cieszy, jednak już po chwili okazuje się, że otrzymywanie płynnego obrazu wysokiej jakości nie jest możliwe bez dodatkowego oprzyrządowania – dekodera.

Cyfrowa telewizja, cyfrowe radio, cyfrowe kino, filmy, muzyka. Głośno jest ostatnio na ten temat w środkach masowego przekazu, nawet krajowych – przy okazji promocji nowych kanałów TV. Choć w USA cyfrowy przekaz telewizyjny jest dopiero w fazie standaryzacji, domowym kinem w wydaniu „dygitalnym” możemy cieszyć się już teraz za sprawą odtwarzaczy DVD (patrz test porównawczy w CHIP-ie 11/98, s. 138). Niestety, bez bardzo dobrego procesora radość z zakupionego napędu potrwa krótko – szybko okaże się, że komputer ma zbyt mało możliwości, by podołać skomplikowanemu procesowi dekodowania i synchronizacji danych audio-wideo.

Info
Standard MPEG:http://www.vol.it/MPEG
http://www.crs4.it/HTML/LUIGI/MPEG/mpegfaq.html
MPEG FAQ:http://bmrc.berkeley.edu/projects/mpeg/faq/mpeg2/index.html
Programowe dekodery DVD: Xing-Player; http://www.xingtech.com/

mamy to na chip-cd 12/98Więcej informacji o kompresij MPEG, sprzętowych i programowych dekoderach DVDmożna znaleźć na dołączonym do CHIP-a krążku CD w opcji CHIP-Offline | Hardware | Dekodery DVD

Strumień MPEG zawiera dane kompresowane kilkuetapowo, z wykorzystaniem zaawansowanych technik bazujących na naturze kodowanych informacji. Złożoność procesów kodowania jest bardzo duża i wymaga potężnej mocy obliczeniowej, z dekodowaniem jest nieco lepiej. Dopóki jednak Intel ani AMD nie wprowadzą na rynek swoich nowych procesorów (odpowiednio Katmai, K7), mających zapewnić, według zapowiedzi, nawet kompresję danych MPEG w czasie rzeczywistym, dopóty użytkownikowi pozostanie albo zakup najwydajniejszych, czyli najdroższych CPU, albo wyposażenie komputera w kartę specjalnego dekodera, który sam zajmie się dekompresją dostarczanego sygnału. Jeśli chodzi o sprzętowe dekodowanie MPEG-2 rynek dopiero raczkuje, z tej racji oferta nie jest zbyt duża, niemniej w CHIP Lab przetestowaliśmy 10 kart dekodujących strumień danych dostarczany przez napędy DVD.