To się może przydać

Jednym z powodów narzekań użytkowników Windows 95 była zbyt mała liczba narzędzi systemowych. Nowa wersja "okien" zawiera wiele programów, które ułatwią utrzymanie naszego komputera w dobrej kondycji.

Jednym z powodów narzekań użytkowników Windows 95 była zbyt mała liczba narzędzi systemowych. Nowa wersja „okien” zawiera wiele programów, które ułatwią utrzymanie naszego komputera w dobrej kondycji.

Zapewne większość użytkowników Windows wie doskonale, na podstawie doświadczeń z poprzednimi jego wersjami, że system najlepiej zainstalować na pustej partycji dysku. W ten sposób unikniemy usuwania niepotrzebnych plików należących do poprzedniej wersji „okien” oraz programów, które wcześniej zostały zainstalowane, a z których już nie korzystamy.

Dla wielu koniecznością będzie jednak dokonanie aktualizacji systemu, czyli zainstalowanie nowszej wersji na poprzedniej. Tylko w taki sposób mogą oni zapewnić poprawną pracę urządzeń, dla których nie ma odpowiednich sterowników, umożliwiających ich funkcjonowanie w Windows 98. Przykładem mogą być starsze karty rozszerzeń; dla większości z nich nigdzie nie można znaleźć odpowiednich sterowników przeznaczonych do pracy w Windows 98.

Info
mamy to na chip-cd 12/98Na CD w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Windows 98 w praktyce znajdują się filmy ilustrujące wybrane fragmenty artykułu

Jeśli jednak wybierzemy aktualizację systemu, automatycznie godzimy się na zachowanie na dysku pewnej części modułów poprzedniej wersji Windows. W takiej sytuacji pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać po zainstalowaniu nowych „okien”, jest usunięcie z dysku możliwie jak największej liczby starych i niepotrzebnych lub nawet zakłócających pracę elementów starego systemu. Na początek zajmiemy się właśnie tym problemem.

Większość nowych narzędzi jest dobrze ukryta i odnalezienie ich nie jest rzeczą łatwą nie tylko dla początkujących, ale nawet dla średnio zaawansowanych użytkowników. Są one bowiem podzielone pomiędzy folder Narzędzia systemowe znajdujący się w

Programy

|

Akcesoria

oraz menu Narzędzia programu Informacje o systemie .

Jedną z nowości Windows 98 jest Windows Update. Zadaniem tego narzędzia jest dokonywanie aktualizacji systemu – wystarczy, że dysponujemy możliwością połączenia się z Internetem, a mechanizm ten automatycznie zaktualizuje wszystkie elementy Windows, których nowsze wersje zostały udostępnione na stronie WWW Microsoftu (http://windowsupdate.microsoft.com/).

Starajmy się korzystać z tego narzędzia w miarę możliwości regularnie, gdyż w ten sposób sprawimy, że w naszym systemie będą znajdować się najnowsze, najlepiej działające wersje wszystkich programów. Najczęściej aktualizacje dotyczą głęboko ukrytych komponentów, choć równie dobrze mogą to być rozszerzenia lub ulepszone funkcje Internet Explorera.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.