To się może przydać

Jednym z powodów narzekań użytkowników Windows 95 była zbyt mała liczba narzędzi systemowych. Nowa wersja "okien" zawiera wiele programów, które ułatwią utrzymanie naszego komputera w dobrej kondycji.

Jednym z powodów narzekań użytkowników Windows 95 była zbyt mała liczba narzędzi systemowych. Nowa wersja „okien” zawiera wiele programów, które ułatwią utrzymanie naszego komputera w dobrej kondycji.

Zapewne większość użytkowników Windows wie doskonale, na podstawie doświadczeń z poprzednimi jego wersjami, że system najlepiej zainstalować na pustej partycji dysku. W ten sposób unikniemy usuwania niepotrzebnych plików należących do poprzedniej wersji „okien” oraz programów, które wcześniej zostały zainstalowane, a z których już nie korzystamy.

Dla wielu koniecznością będzie jednak dokonanie aktualizacji systemu, czyli zainstalowanie nowszej wersji na poprzedniej. Tylko w taki sposób mogą oni zapewnić poprawną pracę urządzeń, dla których nie ma odpowiednich sterowników, umożliwiających ich funkcjonowanie w Windows 98. Przykładem mogą być starsze karty rozszerzeń; dla większości z nich nigdzie nie można znaleźć odpowiednich sterowników przeznaczonych do pracy w Windows 98.

Info
mamy to na chip-cd 12/98Na CD w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Windows 98 w praktyce znajdują się filmy ilustrujące wybrane fragmenty artykułu

Jeśli jednak wybierzemy aktualizację systemu, automatycznie godzimy się na zachowanie na dysku pewnej części modułów poprzedniej wersji Windows. W takiej sytuacji pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać po zainstalowaniu nowych „okien”, jest usunięcie z dysku możliwie jak największej liczby starych i niepotrzebnych lub nawet zakłócających pracę elementów starego systemu. Na początek zajmiemy się właśnie tym problemem.

Większość nowych narzędzi jest dobrze ukryta i odnalezienie ich nie jest rzeczą łatwą nie tylko dla początkujących, ale nawet dla średnio zaawansowanych użytkowników. Są one bowiem podzielone pomiędzy folder Narzędzia systemowe znajdujący się w

Programy

|

Akcesoria

oraz menu Narzędzia programu Informacje o systemie .

Jedną z nowości Windows 98 jest Windows Update. Zadaniem tego narzędzia jest dokonywanie aktualizacji systemu – wystarczy, że dysponujemy możliwością połączenia się z Internetem, a mechanizm ten automatycznie zaktualizuje wszystkie elementy Windows, których nowsze wersje zostały udostępnione na stronie WWW Microsoftu (http://windowsupdate.microsoft.com/).

Starajmy się korzystać z tego narzędzia w miarę możliwości regularnie, gdyż w ten sposób sprawimy, że w naszym systemie będą znajdować się najnowsze, najlepiej działające wersje wszystkich programów. Najczęściej aktualizacje dotyczą głęboko ukrytych komponentów, choć równie dobrze mogą to być rozszerzenia lub ulepszone funkcje Internet Explorera.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.