Tylko dla dorosłych

W Internecie można znaleźć wszystko, niekoniecznie to, co powinno być oglądane przez dzieci. Jeśli jednak chcemy, bez trudu możemy zamknąć "ciemną stronę" Sieci przed naszymi pociechami.

W Internecie można znaleźć wszystko, niekoniecznie to, co powinno być oglądane przez dzieci. Jeśli jednak chcemy, bez trudu możemy zamknąć „ciemną stronę” Sieci przed naszymi pociechami.

Nie przypadkiem na liście najczęściej zadawanych pytań w Netoskopie większość stanowią wyrazy dotyczące seksu. Jest to najbardziej poszukiwany „towar”, a że popyt kreuje podaż, w Sieci aż roi się od nieprzyzwoitych stron. Chcąc uchronić nasze pociechy przed ich szkodliwym wpływem, możemy zakazać dzieciom używania komputera, ale jeśli nie chcemy tego robić, skorzystajmy z odpowiednich narzędzi. Istnieją bowiem programy, które potrafią kontrolować dane odczytywane z Internetu. Podstawą ich funkcjonowania jest specjalna lista, na której znajdują się adresy stron WWW mogące zawierać zakazane treści. Ponieważ nowych stron szybko przybywa, większość producentów opisywanych aplikacji umożliwia pobieranie co jakiś czas jej uaktualnionej wersji oraz pozwala na ręczne uzupełnianie spisu adresami, które sami uznamy za niebezpieczne. Programy nie są bezsilne wobec nieznanych sobie stron – prawie wszystkie potrafią analizować wpisywane adresy oraz otrzymane dane i wyszukiwać w nich zakazane zwroty i wyrazy. Oprócz tego większość programów może kontrolować treści odczytywane z grup dyskusyjnych bądź przekazywane za pomocą IRC. Niektóre z nich dysponują bardziej zaawansowanymi technikami, np. potrafią sprawdzać, co użytkownik wpisuje z klawiatury i odpowiednio reagować.

Info
Internet

Organizacje oceniające strony:
RSAC:
http://www.rsac.org/
Safesurf:http://www.safesurf.com/
Oznaczenie PICS: http://www.w3.org/PICS/

mamy to na chip-cd 12/98Na dołączonej płycie CD-ROM w dziale CHIP-offline | Internet | Cybercenzura znajdują się niektóre opisywane aplikacje

Oczywiście wszystkie aplikacje są zabezpieczone hasłem, aby uprawnione osoby mogły wyłączyć zabezpieczenia i przeglądać bez ograniczeń zasoby Internetu. Jeżeli zechcemy zrezygnować z usług zainstalowanej wcześniej aplikacji, nie powinniśmy usuwać jej przez proste kasowanie plików. Zawsze należy użyć funkcji deinstalacyjnej, gdyż w przeciwnym przypadku możemy doprowadzić do poważnego uszkodzenia systemu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.