Z czym się je IEEE1394?

Opracowany niedawno nowy interfejs multimedialny występuje na rynku pod różnymi nazwami: firma Apple - twórca złącza - określa go mianem Firewire, natomiast Sony oznacza symbolem I-Link. Architekturę tego interfejsu definiuje z kolei wspólny standard przemysłowy IEEE 1394.

Opracowany niedawno nowy interfejs multimedialny występuje na rynku pod różnymi nazwami: firma Apple – twórca złącza – określa go mianem Firewire, natomiast Sony oznacza symbolem I-Link. Architekturę tego interfejsu definiuje z kolei wspólny standard przemysłowy IEEE 1394.

Specyfikacja IEEE 1394 definiuje zewnętrzny interfejs, za pomocą którego można podłączać do peceta różne urządzenia peryferyjne. Ten opracowany w instytucie IEEE (Institute of Electronic Engineers) standard umożliwia transmisję danych z szybkością nawet 400 Mb/s, co jest wielkością wystarczającą do wyświetlania w czasie rzeczywistym obrazu wideo. IEEE 1394 uważana jest więc za jedną z kluczowych technologii, która może zapewnić ścisłą współpracę pomiędzy komputerami a tzw. elektroniką rozrywkową.

Wyposażone w to złącze kamery wideo pojawiły się na rynku jeszcze przed pierwszymi komputerami dysponującymi odpowiednią magistralą. W przypadku innego interfejsu urządzeń zewnętrznych – magistrali USB (Universal Serial Bus) – cała sytuacja wygląda odmiennie: płyty główne komputerów mają wprawdzie od dawna właściwe gniazda, natomiast wybór odpowiednich urządzeń peryferyjnych jest w dalszym ciągu bardzo skromny.

Info
Texas Instruments: http://www.ti.com/sc/docs/msp/1394/1394.htm
Adaptec: http://www.adaptec.com/adaptec/developers/1394/index.html

Różnica pomiędzy obiema technikami polega głównie na szybkości, z jaką mogą być transmitowane dane. USB jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, pozwalającym na przesyłanie informacji w tempie zaledwie 12 megabitów na sekundę. Interfejs taki może więc służyć np. do podłączenia myszki i klawiatury, ale jest już zbyt wolny do przesyłania z rozsądną szybkością danych multimedialnych (cyfrowego obrazu wideo lub sygnału audio).

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.