Zabawakontra rutyna

Wydany w 1995 roku przez firmę Dorling Kindersley Ultimate Sex Guide to jedna z najciekawszych multimedialnych encyklopedii seksu. Jednak ten sprzedawany na naszym rynku już od początku 1996 roku krążek (patrz CHIP 4/96, s. 16) cieszył się dość umiarkowanym powodzeniem. Zadecydowały o tym najprawdopodobniej dwa czynniki: anglojęzyczna treść oraz wysoka, jak na owe czasy, cena […]

Wydany w 1995 roku przez firmę Dorling Kindersley Ultimate Sex Guide to jedna z najciekawszych multimedialnych encyklopedii seksu. Jednak ten sprzedawany na naszym rynku już od początku 1996 roku krążek (patrz CHIP 4/96, s. 16) cieszył się dość umiarkowanym powodzeniem. Zadecydowały o tym najprawdopodobniej dwa czynniki: anglojęzyczna treść oraz wysoka, jak na owe czasy, cena – 195 zł. Trudno sobie bowiem wyobrazić, aby o braku zainteresowania wspomnianą płytą przesądziła ciekawa, choć jak to w encyklopediach bywa, nieco skrótowa zawartość czy forma (niemal perfekcyjna: z ponad 30 filmami wideo, poglądowymi animacjami i schematami).

Co się odwlecze, to nie uciecze… Poradnik Ann Hooper (narratorem i spiritus movens przedsięwzięcia jest kobieta-seksuolog z 20-letnim stażem) po raz kolejny debiutuje nad Wisłą. Tym razem po polsku (!) jako encyklopedia multimedialna Wszystko o seksie. Dzięki bielsko-bialskiemu Optimusowi Pascalowi Multimedia mają go szansę przeczytać setki Kowalskich. Zarówno tych, których przyciąga magia tytułu, jak i wszystkich szukających dodatkowego źródła informacji na bądź co bądź wciąż wstydliwy temat.

„Wszystko o seksie” to ciekawa, kulturalna lektura o niezaprzeczalnych walorach edukacyjnych. Tanie efekciarstwo? Nic z tych rzeczy tanie efekciarstwo?

Formuła krążka zakłada, że za pośrednictwem wirtualnego specjalisty może on udzielać użytkownikom profesjonalnych porad z zakresu seksuologii. Płyta ma więc dwojaki charakter: oprócz wiedzy typowo encyklopedycznej (m.in. budowa anatomiczna narządów płciowych, proces dojrzewania mężczyzny i kobiety), lwią jej część zajmują porady i sugestie natury praktycznej. Widać jak na dłoni, że jej twórcy postawili sobie za cel wyedukować potencjalnego użytkownika metodą subtelnych sugestii i uwag do przemyślenia niekoniecznie w miejscach publicznych.

„Wszystko o seksie” składa się z czterech części: zestawu 6 ankiet, dzięki którym każdy może lepiej poznać swoją seksualność; kartoteki z opisami przypadków, z którymi Hooper spotkała się w swojej pracy; programów pozwalających użytkownikowi wzbogacić sferę fizyczną, umysłową i zmysłową, a przez to nauczyć się czerpać więcej przyjemności z seksu i własnej seksualności, oraz seksopedii – zestawu podstawowych pojęć związanych z życiem intymnym człowieka. Ankiety pozwalają każdemu oszacować poziom swojej wiedzy seksualnej, motywacji, samopoczucia oraz pewności siebie w tej materii, jak również zmysłowości i aktualnego poziomu satysfakcji seksualnej. Na podstawie wyników owych ankiet ustalane są zagadnienia, z których powinniśmy się jeszcze doszkolić. Jednym z elementów owej edukacji może okazać się analiza problemów w pewnym stopniu pokrywających się z naszymi. Są to tzw. typowe problemy (monotonia życia, problemy z orgazmem, niezaspokojone pragnienia, błędy wynikające z braku doświadczenia seksualnego, zahamowania itp.), przytrafiające się parom z dłuższym i krótszym stażem oraz osobom samotnym w każdej szerokości geograficznej.

jest tu co niecoGdy wstyd nie pozwala pytać, można spojrzeć na animacje i poglądowe schematy kolejnej polskiej encyklopedii seksu. Nie ma tu wszystkiego, ale co nieco się znajdzie2

Penetracja zawartości encyklopedii nie musi oczywiście odbywać się zgodnie z torem wyznaczonym przez Ann Hooper na podstawie wyników wypełnionych przez nas ankiet. Możemy bez przeszkód swobodnie poruszać się po pajęczynie tematów zasygnalizowanych na krążku, zaczynając od zgłębiania tajników fizycznego, psychologicznego i zmysłowego wzbogacania naszych relacji z partnerem. Służą do tego Programy – najbogatszy i najciekawszy element aplikacji. Krótkie, treściwe omówienia, wspaniałej jakości zdjęcia i wideosekwencje oraz odsyłacze do tematów pokrewnych, słownika pojęć i informacji dodatkowych (zestawień, list z pytaniami pomocniczymi itp.), animacje pozwalają zrozumieć najistotniejsze aspekty kultury seksualnej człowieka. Pokazując metody urozmaicania intymnego kontaktu między partnerami, twórcy krążka wprost definiują przesłanie, jakie chcą przekazać użytkownikom: seks to jeden z najważniejszych elementów życia człowieka, nie pozwólmy, by zamienił się on w nudną rutynę. Bawmy się nim i cieszmy! I pamiętajmy o tym, co konieczne: o antykoncepcji, AIDS i chorobach przenoszonych drogą płciową. Jednak przede wszystkim o partnerze. Nie żyjemy tylko po to, by służyć prokreacji.

„Wszystko o seksie” to produkt daleki od moralizatorstwa, nie naznaczony piętnem takiego czy innego światopoglądu. Jest to encyklopedia z klasą, stroniąca od tanich efektów, ale i dość zachowawcza. Bez trudu można sobie wyobrazić rzeczy, których w tej publikacji po prostu nie pokazano.

w skrócie
okładkaWszystko o seksie
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486 DX, 8 MB RAM, napęd CD-ROM, Windows 3.1x PL/9x PL, ok. 2 MB na dysku
pluswspaniałej jakości zdjęcia, ponadprzeciętna szata graficzna
plus„eleganckie” potraktowanie delikatnej tematyki
minuspobieżne potraktowanie niektórych zagadnień (m.in. antykoncepcja, AIDS)
minusbrak uaktualnień treści w stosunku do ponaddwuletniego oryginału
Producent: Optimus Pascal Multimedia, Bielsko-Biała, tel.: (0-33) 11-91-80, faks: 12-31-41, e-mail: [email protected], http://www.opm.pl/
Cena: 169 zł

Druga polskojęzyczna książka na CD o seksie jest o klasę lepsza od swojej poprzedniczki. Z dobrymi jakościowo zdjęciami, filmami i tekstami, które nie powinny obrazić niczyich uczuć. Chociaż kto wie? W każdym razie aplikacja dozwolona jest od lat 18.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.