Atramentowa laserówka?

Krótki test atramentowej drukarki, wydajnej i oszczędnej

Najnowszy produkt koncernu Hewlett-Packard – drukarka kolorowa HP 2000CN już na pierwszy rzut oka zadziwia niekonwencjonalnym, futurystycznym kształtem, odbiegającym od dotychczas stosowanej stylistyki. „Przełomowy” numer w nazwie urządzenia sygnalizuje nowe rozwiązania techniczne. Główną zaletą tej, przeznaczonej do zastosowań profesjonalnych drukarki, jest fotograficzna jakość oraz szybkość druku, porównywana przez producenta do prędkości oferowanych dotychczas tylko przez drukarki laserowe. Na prędkość pracy wpływ ma również rzadko stosowany w drukarkach atramentowych tego formatu bufor pamięci o wielkości aż 2 MB. Jedynie czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony po włączeniu urządzenia jest nieco dłuższy, ze względu na konieczność pobrania atramentu do głowic.

Najważniejsza nowinka techniczna w tej serii drukarek to rezygnacja z głowic zintegrowanych ze zbiornikiem atramentu. Zamiast nich zastosowano wymienne naboje (cartridges) z trzema podstawowymi kolorami (Cyan, Magenta, Yellow) oraz czarnym. Zasobniki z atramentem są oferowane w standardowej   pojemności 28 ml, przy czym najszybciej zużywający się tusz czarny jest również dostępny w zbiorniczkach o większej pojemności 69 ml. Według informacji producenta atrament w pojemnikach wystarcza na wydrukowanie 550 stron A4 przy 5% zaczernieniu w przypadku czarnego standardowego naboju. Wydajność dużego czarnego naboju wynosi 1400 stron, zaś kolorowych 1750 stron. Głowice drukujące są bardzo trwałe – przewidziane są na 12 tysięcy stron druku czarno-białego i 24 tysięcy stron kolorowego. W związku z tym wymiana głowic zalecana jest nie częściej niż co trzy, do czterech lat. Technologia oddzielnych naboi z atramentem umożliwiła zwiększenie powierzchni roboczej głowic w stosunku do dotychczas produkowanych, zintegrowanych.Co za tym idzie – wzrosła liczba dysz (każda z głowic zawiera po 304). Zarówno w zbiorniczki, jak i w głowice zostały wmontowane układy elektroniczne, kontrolujące zawartość nabojów oraz stan głowicy. Oprogramowanie monitoruje stan tych komponentów i informuje o nim użytkownika. Umożliwia to kontrolę poziomu atramentu w zbiorniczkach na bieżąco, dzięki czamu unikniemy sytuacji, gdy podczas drukowania ważnych dokumentów nagle kończy się atrament.

Zastosowanie metody termicznego zamiast piezoelektrycznego „wypluwania” atramentu wpłynęło korzystnie na jakość i szybkość druku, gdyż krople tuszu wyrzucane przez ciśnienie spowodowane wzrostem temperatury są mniejsze. Przy użyciu odpowiedniej jakości papieru i ustawieniu najlepszych parametrów pracy uzyskiwane wydruki są wierne, dobrze oddają skalę barw. Rozdzielczość druku czarnym atramentem wynosi do 600 dpi, zaś podczas pracy z kolorowymi głowicami technologia podnoszenia rozdzielczości HP PhotoREt II zapewnia fotograficzną jakość drukowanych obrazów dzięki najmniejszej kropli atramentu o objętości 8 pl (pikolitrów).

W zestawie HP 2000CN znajduje się serwer wydruku JetDirect 300X, który pozwala na pracę urządzenia w sieciach standardu 10Base-T lub 100Base-T, a więc wykorzystanie w roli szybkiej drukarki kolorowej dla grupy roboczej. JetDirect współpracuje z sieciami opartymi na systemach Windows 95/NT oraz Novell Netware, w konfiguracjach peer-to-peer oraz klient-serwer (ta ostatnia zalecana jest przez producenta). Dołączone oprogramowanie JetAdmin umożliwia konfigurację i administrację serwerem poprzez różne protokoły sieciowe: TCP/IP, IPX/SPX. Obszerne opisy pozwalają na bezproblemową konfigurację sprzętu. Ogólna instrukcja użytkownika jest w języku polskim, ale szczegółowe wytyczne dotyczące ustawień sieciowych i administrowania serwerem wydruku są, niestety, angielskojęzyczne.

w skrócie
HP 2000CN
Metoda druku: atramentowa
Pamięć: 2 MB
Rozdzielczość: czarny 600 dpi, kolor – PhotoREt II
Język: PCL 3 enhanced
Interfejsy: dwukierunkowy port równoległy, 10Base-T, 100Base-T
Papier: maks. A4 210×297 mm do 157g/m2, koperty do 200 g/m2
Podajniki: 1×150, 1×250 kartek
Wydajność atramentu: 1400 stron (czarny), 1750 stron (kolor przy zapełnieniu 5%)
Gwarancja: 1 rok
Cena: 5000 zł
plusprędkość druku
pluswysoka jakość druku
plusbogate wyposażenie
plusfunkcje sieciowe
minuswysoka cena
Producent: Hewlett-Packard, USA, http://www.hp.com/
Dostarczył: HP Polska, Warszawa tel.: (0-22) 608 76 45 faks: 608 76 22 http://www.hp.com.pl/

W zestawie znalazł się również dodatkowy podajnik na 250 arkuszy formatu A4, co w połączeniu z pojemnością standardowego (150 arkuszy) daje razem 400 kartek papieru. Standardowy pojemnik przyjmuje kartki rozmiaru A4 i mniejsze, od zwykłych do wysokiej jakości błyszczącego papieru fotograficznego, wstęgę oraz różnego rodzaju koperty, etykiety, itp.

Całość tworzy stanowisko zdolne do obsługi biura średniej wielkości – dzięki karcie sieciowej odbędzie się to bez konieczności „zatrudniania” jednego z komputerów jako serwera wydruków. Zapewnia szybką pracę i wysoką jakość drukowanych dokumentów. Prędkość druku jest tak duża, że praktycznie stanowi przełom. W porównaniu z popularną drukarką HP 890, HP 2000CN drukuje prawie czterey razy szybciej przy standardowych ustawieniach. Podczas tak szybkiej pracy urządzenie ważące 15,4 kg dość odczuwalnie wibruje, toteż powinno stać na stabilnej podstawie.

Koszt drukarki nie jest niski, wydatek ok. pięciu tysięcy złotych wymaga przemyślanej decyzji, ale parametry urządzenia stawiają je na bardzo wysokiej pozycji. Tańszą wersją opisywanego modelu jest HP 2000C, w którym nie ma serwera wydruków oraz dodatkowego podajnika papieru. Koszt takiego „okrojonego” modelu mieści się w granicach trzech i pół tysiąca złotych, zaś jakość uzyskiwanych wydruków pozostaje na niezmienionym, bardzo wysokim poziomie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.