Cztery głowy smoka

Krótki test karty graficznej do której można podłączyć 4 monitory, a przy dodatkowym jej rozszerzeniu nawet 16

Nowa karta wielomonitorowa firmy STB Systems pozwala na korzystanie z czterech monitorów jednocześnie. MVP Pro 128 składa się z dwóch połączonych ze sobą płytek drukowanych. Każda zawiera dwa 128-bitowe układy nVidia RIVA 128 i 4 MB pamięci SGRAM (100 MHz). Na pierwszej płytce znajduje się niewielki wentylator, zapewniający przepływ powietrza pomiędzy nimi. Kartę można rozbudować dwoma dodatkowymi płytkami. Pozwala to urządzeniu obsługiwać nawet do szesnastu monitorów.

Dołączone oprogramowanie umożliwia współpracę karty z systemem Windows NT 4.0 lub nowszym i daje możliwość obsługi od jednego do czterech monitorów. Realizowane jest to poprzez zmianę ustawień właściwości ekranu. W prawym górnym rogu okna otwieranych aplikacji pojawia się dodatkowy przycisk, dający dostęp do indywidualnych ustawień, dotyczących danego okna. Należy do nich między innymi określenie, czy przy maksymalizacji aplikacja zajmie jeden, czy wszystkie ekrany.

w skrócie
STB MVP Pro 128
Procesor: 2x nVidia RIVA 128
Pamięć: 2×4 MB SGRAM
Maks. rozdzielczość: 1600×1200/60-85 Hz (na każdym z monitorów) 3200×2400 (2×2), 6400×1200 (4×1), 1200×6400 (1×4)
Oprogramowanie: Mediator II
Gwarancja: 5 lat
Cena: 3925 zł
plusobsługa czterech monitorów
plusustalanie preferencji okien
plusmożliwość rozbudowy
minuswspółpraca tyko z Windows NT
minuswąskie grono odbiorców
minuswysoka cena
Producent: STB Systems, USA http://www.stb.com/
Dostarczył: TCH, Warszawa tel.: (0-22) 646 00 33, faks: 48 12 06 e-mail: [email protected], http://www.tch.waw.pl/

Przy wykorzystaniu czterech monitorów użytkownik może zdefiniować wirtualny pulpit na trzy sposoby: tak aby rozciągał się na czterech monitorach ustawionych w linii poziomej (451), w pionie (154) lub jednocześnie w obu kierunkach (252). Tak podzielony pomiędzy poszczególne monitory ekran jest obsługiwany jedną myszą i klawiaturą. Kwadratowy pulpit 252 bywa dość kłopotliwy, gdyż jego środek przypada na krawędzie czterech ekranów. Fragmenty wyświetlanych wówczas komunikatów, centrowane programowo na wirtualnym pulpicie, ukazują się na różnych monitorach, co utrudnia ich odczytanie. Niedogodność ta pojawia się już przy uruchamianiu Windows NT, kiedy użytkownik proszony jest o logowanie się do systemu. Po uruchomieniu aplikacji pracujących w środowisku tekstowym (np. DOS), karta automatycznie przełączała się na pierwszy monitor, gasząc pozostałe. Uruchomiony w oknie na czterech ekranach Quake II prezentuje się nieco śmiesznie, „poszatkowany” ekran i wolna animacja przy dużej rozdzielczości wyraźnie świadczą o innym przeznaczeniu tego urządzenia. MVP Pro 128 jest skierowany przede wszystkim na rynek CAD/CAM. Dzięki zastosowaniu czterech monitorów architekci i inżynierowie uzyskują możliwość otwierania wielu okien aplikacji jednocześnie, i to bez zmniejszania ich rozmiarów. Pozwala to osiągnąć większą przejrzystość roboczego pulpitu. Np. aplikacja do modelowania przestrzennego, zwykle dzieląca ekran na cztery okna, na których znajdowały się poszczególne rzuty modelowanego obiektu oraz obraz 3D całości, na MVP Pro wyświetlała każde z okien na osobnym monitorze. Urządzenie może znaleźć zastosowanie w DTP i wszędzie tam, gdzie duże ilości dokumentów elektronicznych zmuszają użytkownika do ciągłego przełączania okien. Rozwiązanie proponowane przez MVP Pro 128 oferuje większy komfort pracy. Aranżacja środowiska pracy jest bardzo elastyczna i ograniczona wyłącznie wymaganiami użytkownika.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.