Cztery kółka i spółka

Dobrze zaplanowana trasa podróży może oszczędzić kierowcy wielu nieprzyjemnych niespodzianek. Często źle oznakowane drogi stają się przyczyną niepotrzebnie przebytych kilometrów, a skrót polecany przez sąsiada wydłuża czas jazdy nawet o kilkadziesiąt minut. Dla posiadaczy czterech kółek wybierających się w dłuższą, nie znaną trasę niezbędny jest zatem atlas samochodowy. A skoro mapa, to dlaczego nie elektroniczna?

Produkt firmy Cartall – Mapa Polski 98, oprócz swojej podstawowej funkcji, zawiera również spis telefonów urzędów i instytucji wybranych ośrodków miejskich. Książce telefonicznej brakuje jednak możliwości wyszukiwania oraz rozszerzonego filtrowania numerów. Ponadto, i tak mocno ograniczony, zbiór telefonów jest niekompletny. Najlepiej zapomnieć o tej opcji i skupić się na opracowywaniu trasy podróży.

Wyszukana trasa podawana jest zarówno w formie graficznej, jak i szczegółowego opisu tekstowego wiele wyszukanych tras

Aby uzyskać oczekiwany rezultat, wystarczy tylko zaznaczyć na mapie początek i koniec trasy. Opcjonalnie można wskazać dodatkowe punkty, przez które powinna przebiegać wyszukana trasa, bądź też takie punkty lub obszary, których w planowanej podróży należy unikać. Wszystkie charakterystyczne punkty mogą zostać wybrane z listy miejscowości zawartej w ustawieniach szukania. Aż dla 450 lokalizacji ich położenie można określić z dokładnością do konkretnych ulic. Są jednak miejscowości, dla których nazwy ulic nie są dostępne na liście pomimo tego, że mapa zawiera szczegółowy plan miasta, a opis ulic znajduje się w bazie. Brak też konsekwencji w stosowaniu skrótów – dotyczy to nazw zaczynających się od słów plac, aleja itp. Jednak w zdecydowanej większości przypadków mechanizm wyszukiwania działa niezawodnie.

W preferencjach aplikacji można określić prędkości na różnych rodzajach dróg oraz zużycie paliwa w zależności od jej rodzaju. Dzięki temu program dość dobrze oszacowuje czas i koszt wyprawy. Standardowo wyszukiwana jest droga najkrótsza, ale można również zdecydować się na szlak, który przejedziemy najszybciej.

Wyszukana trasa prezentowana jest zarówno w postaci graficznej (wyróżnienie na mapie), jak również tekstowej. Jej opis zawiera kierunek jazdy, oznaczenie drogi lub ulicy, a także czas podróży i odległość do celu. Nie bez znaczenia jest czas poszukiwań optymalnej trasy, który w tej wersji programu jest zdecydowanie krótszy niż w poprzedniej. Choć aplikacja przeznaczona jest głównie do planowania dłuższych tras, również w obrębie jednego miasta radzi sobie nie najgorzej. Podczas wyszukiwania prawidłowo interpretowane są drogi jednokierunkowe, co dobrze świadczy o produkcie.

Na mapie naniesione są sygnatury urzędów i instytucji, takich jak banki, hotele, restauracje, bary czy kina. Dodatkowo mapę można wzbogacić własnymi znacznikami i opisami miejsc, w których warto się zatrzymać (lub z jakiegokolwiek innego powodu należałoby o nich pamiętać). Opis trasy i mapkę bez trudu można zapamiętać na dysku lub wydrukować.

w skrócie
Mapa Polski ’98
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486, 16 MB RAM, napęd CD-ROM 2x, Windows 9x
plus szacowanie czasu i kosztów podróży
plus możliwość nanoszenia na mapę własnych obiektów
minus niekompletna książka telefoniczna
minus drobne błędy w bazie danych nazw ulic
Producent: Cartall, Łódź tel./faks: (0-42) 639 77 32 e-mail: [email protected], http://www.cartall.com.pl/
Cena: 149 zł

Aplikacja jest zatem godna polecenia każdemu kierowcy. Niestety, do prawidłowej pracy potrzebuje ona dość dobrego komputera, co może zawęzić krąg jej użytkowników.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News