Czy leci z nami pilot

Krótki test 32-krotnego napędu CD-ROM, którego można sterować przy pomocy pilota

W jednym z najnowszych produktów firmy Creative zastosowano rzadko spotykane, choć nie nowe rozwiązanie rozszerzające możliwości tradycyjnych napędów CD-ROM. Trzydziestodwukrotny model CD3221E wyposażony jest w czujnik reagujący na podczerwień. Pozwala to obsługiwać płyty audio za pośrednictwem małego pilota. Wyglądem przypomina on kartę PCMCIA i jest zaopatrzony w 24 przyciski, podzielone na trzy różnokolorowe bloki: sterujący płytami audio, numeryczny do bezpośredniego wyboru utworu oraz blok przycisków dodatkowych. Stosując oprogramowanie Creative iNFRA, użytkownik może za pomocą pilota obsługiwać kursor myszy, a także częściowo sterować pracą przeglądarki WWW.

wyniki testu
Model CD3221EOdczyt Czas dostępu
[KB/s] [ms]
CD-ROM3 31893
CD-RW1 184152
CD-R (niebieska)3 33291
CD-R (zielona)3 31791
CD-R (złota)3 32690
Korekcja błędów995
Możliwości136
Możliwości/ cena165

Po instalacji program jest automatycznie uruchamiany przy starcie komputera. O obecności iNFRA świadczą ikony w lewym górnym rogu ekranu, informujące o aktywnej funkcji pilota. W trybie obsługi Internetu dostępne są funkcje często spotykane w paskach narzędzi przeglądarek: home page, save document, print document, reload itp. Tryb myszy pozwala na kontrolowanie pilotem jej wskaźnika za pomocą przycisków odpowiedzialnych za obsługę płyt audio. Sterowanie kursorem odbywa się w sposób wyraźnie skokowy. Nie przeszkadza to w sterowaniu większością aplikacji, ale w przypadku programów wymagających większej precyzji funkcja ta z pewnością nie zastąpi tradycyjnej myszy. Oferowane przez pilota funkcje, wzbogacone obsługą Internetu i kursora myszy, są ciekawą propozycją dla spragnionych komfortu użytkowników.

w skrócie
Creative CD3221E
Prędkość nominalna: 32x
Pamięć cache: 256 KB SDRAM
Interfejs: EIDE
Oprogramowanie: iNFRA
Wyposażenie dodatkowe: pilot
Cena: 210 zł
Gwarancja: rok
pluszdalne sterowanie
plusprostota instalacji
minusgłośna praca
Producent: Creative, Tajwan http://www.creaf.com.tw/
Dostarczył: Creative Polska, Warszawa, tel.: (0-22) 646 52 16 faks: 646 52 16 e-mail: [email protected]

Zestaw dostarczany jest wraz z okablowaniem i kompletem śrubek. Ponadto zawiera bateryjkę 3V do pilota oraz dokumentację i oprogramowanie. Choć producent obiecuje „maksymalny transfer 4800 KB/s”, średnia prędkość odczytu danych uzyskana podczas testu jest o około 30% niższa. CD3221E obsługuje wszystkie popularne formaty płyt CD. Mankamentem napędu jest hałas – pracuje wyraźnie głośniej od wielu innych trzydziestodwukrotnych napędów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.