Do X razy sztuka

Dla wielu użytkowników Internetu program Get-Right stał się ostatnimi czasy niemalże integralną częścią systemu Windows 9x. Czerwona literka „G” w Polu systemowym widnieje obecnie na komputerach większości użytkowników ceniących sobie przede wszystkim czas i pieniądze. Bo cóż może być bardziej denerwującego i nieekonomicznego niż nagłe zerwanie połączenia z serwerem WWW czy FTP podczas mozolnego ściągania wielomegabajtowego pliku? Nawet gdy do końca pozostało jeszcze tylko parę kilobajtów, w momencie utraty połączenia jedynym wyjściem z sytuacji jest rozpoczęcie wszystkiego od nowa. A jeśli jeszcze do połączenia z Internetem używamy modemu… trudno utrzymać nerwy na wodzy.

Po pobraniu dokumentu HTML i jego przetworzeniu można wybrać tylko te odnośniki na stronie, które prowadzą do interesujących nas plików wybieramy to, a tego nie

Od chwili zainstalowania niewielkiego narzędzia, jakim jest GetRight, środki uspokajające będzie można odłożyć do szuflady. Ta shareware’owa aplikacja potrafi „dogrywać” brakujące fragmenty plików po zerwaniu połączenia, dzięki czemu transfer danych zajmuje mniej czasu. Wspomniana funkcja dostępna jest tylko wówczas, gdy łączymy się z serwerami obsługującymi tzw. resuming. Potrafi to jednak robić niemal każdy serwer FTP i najpopularniejsze serwery WWW, do których należą m.in. Netscape 2.0, IIS 3.0 dla NT czy Apache 1.2. Dość niski koszt zarejestrowania GetRighta (17,50 USD) zwraca się już po paru sesjach.

Jedną z najważniejszych funkcji udostępnianych przez aplikację jest monitorowanie Schowka Windows oraz kliknięć na odnośniki prezentowane na stronach WWW w przeglądarkach Netscape Navigator, Internet Explorer 4.x i Opera (w tym ostatnim przypadku należy zainstalować specjalną „wtyczkę”). Zasada monitorowania jest bardzo prosta – każde kliknięcie myszką lub skopiowanie do Schowka odsyłacza do pliku powoduje przechwycenie zlecenia jego pobierania przez GetRighta. Domyślnie monitorowane są tylko odsyłacze do zbiorów mających rozszerzenia ZIP i EXE. Jednak gdy zapragniemy, żeby każdy plik był pobierany za pomocą programu GetRight, podczas wybierania odsyłacza należy nacis-nąć jednocześnie klawisze [Ctrl] + [Alt]. W odwrotnym przypadku – gdy chcemy, by GetRight nie uaktywnił się – trzeba przytrzymać klawisz [Shift]. Jeśli znamy kilka adresów, z których może zostać ściągnięty ten sam zbiór, najlepiej wpisać je wszystkie jako adresy alternatywne. Program sam rozpozna wówczas, który serwer jest najszybszy i z niego właśnie rozpocznie pobieranie pliku.

Aplikacja może pracować w dwóch trybach: uproszczonym (wtedy wiele zaawansowanych funkcji pozostaje ukrytych) i zaawansowanym – ze wszystkimi dostępnymi opcjami. Przydatnym ułatwieniem jest tzw. pobieranie czasowe – opcja pozwalająca na rozpoczęcie procesu ściągania plików o określonej porze doby (np. w nocy, podczas mniejszego obciążenia Sieci).

polskie komunikaty Dla GetRighta napisano nakładkę spolszczającą program i przygotowano polskie komunikaty dźwiękowe

W przypadku korzystania z modemu program sam zadzwoni pod internetowy numer dostępowy (automatycznie wznawiając połączenie, gdy jest on zajęty), rozpocznie pobieranie plików, a nawet wyłączy komputer po zrealizowaniu zadania. Jeśli chcemy otrzymywać informacje dotyczące tego, co działo się podczas naszej nieobecności przy komputerze, wszystkie dane o przebiegu pobierania plików mogą zostać zapisane w plikach historii (logach).

GetRight potrafi odczytać wszystkie hipertekstowe odnośniki znajdujące się w dokumentach HTML i ściągnąć zbiory, na które one wskazują. Nie trzeba wtedy klikać na każdym odsyłaczu z osobna – wystarczy zaznaczyć interesujące nas pozycje. Dla bezpieczeństwa można także zażyczyć sobie, aby każdy ściągnięty zbiór był automatycznie sprawdzony przez wybrany program antywirusowy. Nie nadaje się jednak do tego nasz rodzimy MkS_Vir, ponieważ nie umie on sprawdzać pojedynczych plików.

w skrócie
mamy to na chip-cd 1/99GetRight 3.2
mamy ten program w bbs-ie
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; Windows 95/NT; ok. 3 MB na dysku
plus ściąganie plików „na raty”
plus dostępna polska nakładka
plus monitorowanie kliknięć w przeglądarkach WWW
plus pobieranie czasowe
minus brak wyszukiwarki FTP
minus problemy z adresami zawierającymi spacje
Producent: HeadLight Software, USA, http://www.headligtsw.com/
Rejestracja: 17,50 USD

GetRight zyskał w Polsce taką popularność, że doczekał się nawet strony WWW (http://www.getright.w.pl/). Jej autorzy skonstruowali specjalną nakładkę, po zainstalowaniu której wszystkie opcje menu i komunikaty dialogowe wyświetlane są w języku polskim. Przygotowano nawet zestaw standardowych komunikatów dźwiękowych – można je przypisać poszczególnym zdarzeniom (np. zakończeniu pobierania pliku). Wspomniane rozszerzenia aplikacji (oraz „wtyczkę” umożliwiającą GetRightowi współpracę z internetową przeglądarką Opera) zamieszczamy na dołączonym do bieżącego zeszytu CHIP-CD.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News