Dogoń swych idoli

Dzisiejsza produkcja muzyczna w dużym stopniu opiera się na komputerach. Gdyby nie one, nie byłoby na przykład muzyki techno. Zespoły, takie jak Prodigy, nie mają większych szans bez zaawansowanej elektroniki, a podczas występów niemal nie widać ich zza syntezatorów i samplerów.

Profesjonalne syntezatory kosztują często dziesiątki tysięcy złotych. Co jednak robić, gdy chcemy pobawić się w muzykowanie, a nie mamy tyle pieniędzy? Czy posiadacz zwykłego peceta może pokusić się o „skomponowanie” utworu muzycznego? Oczywiście. Jeśli tylko posiada kartę muzyczną, spokojnie może iść w ślady zespołów korzystających z elektroniki. Przy odrobinie wprawy i oryginalności (oraz dobrej karcie muzycznej) będzie prawdopodobnie niektórym z nich deptał po piętach. Z pewnością jakość utworów nagranych wyłącznie za pomocą komputera nigdy nie dorówna piosenkom powstającym w profesjonalnym studiu. Spowodowane jest to niskimi parametrami technicznymi popularnych kart muzycznych (bez względu na to, co mówią ich producenci). Na pewno jednak będzie to twórcza zabawa. W dodatku efekty naszej pracy będziemy mogli niemal za darmo nagrać na płytę CD! To wszystko można osiągnąć dzięki specjalnemu formatowi plików muzycznych – MIDI.

Info
Cakewalk: http://www.cakewalk.com/
Firma Creative Labs: http://www.creativelabs.com/mamy to na chip-cd 1/99Na CD w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Sekwencery można znaleźć dodatkowe materiały do tekstu, w tym filmy prezentujące wykorzytsanie podstawowych funkcji programu Cakewalk

MIDI to skrót od Musical Instrument Digital Interface. Jest to standardowy „język”, za pomocą którego mogą porozumiewać się różnego rodzaju elektroniczne instrumenty muzyczne i komputery. Specyfikacja MIDI została opublikowana w roku 1983. Ciąg rozkazów MIDI informuje syntezator, kiedy poszczególne instrumenty mają zacząć i skończyć grać dźwięk o określonej wysokości. Przekazuje również dane o głośności tego dźwięku.

MIDI umożliwia wykorzystanie 16 kanałów, dla których można zdefiniować różne instrumenty. Jeśli nagramy melodię, a potem zmienimy przypisanie instrumentu z fortepianu na skrzypce, usłyszymy te same dźwięki zagrane teraz na skrzypcach. Daje to ciekawe możliwości uzyskiwania nowych brzmień, np. zamiast skrzypiec możemy wybrać bass bezprogowy, a perkusję zastąpić odgłosem wystrzału z pistoletu.

Nie należy zapominać o tym, że MIDI nie opisuje samego dźwięku (jak format WAVE), a definiuje jedynie, kiedy i jakie nuty mają być grane. Dlatego też brzmienie instrumentów zależy od jakości karty muzycznej, którą posiadamy. Na przykład Sound Blaster 16 nie mający modułu z syntezą wavetable będzie odtwarzał pliki MIDI z taką jakością, jak syntezatorek dla dzieci.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News