Linux z pudełka

Krótki test najnowszej dystrybucji freeware;owego sieciowego systemu operacyjnego Linux

System operacyjny Linux staje się coraz bardziej popularny. Jego zalety doceniają nawet przedsiębiorstwa tworzące profesjonalne oprogramowanie. Jednak właściciele małych firm czasem boją się używać Linuxa ze względu na brak wsparcia technicznego oraz – co może wydawać się śmieszne – brak dokumentów potwierdzających zakup pakietu.

Osobną sprawą jest przyzwyczajenie do innych systemów operacyjnych i strach przed uczeniem się od nowa. Wiele firm zajęło się więc komercyjną dystrybucją Linuxa, dodając doń zazwyczaj własne oprogramowanie i narzędzia. S.u.S.E Linux 5.3 stanowi przykład dystrybucji wykonanej w bardzo profesjonalny sposób. Łatwość instalacji i konfiguracji czyni ją atrakcyjną zarówno dla użytkownika początkującego, jak i zaawansowanego.

W skład dystrybucji S.u.S.E Linux 5.3 wchodzi dyskietka startowa oraz pięć płyt CD-ROM z oprogramowaniem. Dołączony jest również 450-stronicowy podręcznik.

Konfigurowanie systemu za pomocą programu YaST konfigurowanie

Jeden z krążków CD-ROM zawiera tzw. Live-File-System. Pozwala on na uruchamianie oprogramowania bezpośrednio z płyty CD. Można w ten sposób znacznie zaoszczędzić miejsce na dysku. S.u.S.E pozwala również na zainstalowanie systemu w wersji „demo” na istniejącej partycji DOS.

Twórcy opisywanej dystrybucji Linuxa wyposażyli ją w specjalne narzędzie o nazwie YaST (Yet another Setup Tool). Program ten pozwala na przeprowadzenie w prosty sposób wszystkich czynności instalacyjnych, od partycjonowania dysku przez konfigurację LILO (bootmanager) aż do wyboru interesujących nas pakietów. Wszytkie narzędzia połączone są w grupy tematyczne, np. grafika, multimedia, programy komercyjne itp. Każde opatrzone jest krótkim opisem.

Instalowane pakiety mają format RPM (Red Hat Package-Manager), który jest szeroko stosowany w innych dystrybucjach Linuxa. YaSt sprawdza się nie tylko podczas instalacji. Program zawiera funkcje służące do administrowania całym systemem. Pozwala doinstalować bądź usunąć pakiety, konfigurować ustawienia, zarządzać użytkownikami i ich grupami. Każdorazowo po zakończeniu wprowadzania zmian YaST wywołuje automatycznie program SuSEconfig, który uaktualnia pliki konfiguracyjne systemu.

Obsługą środowiska graficznego w systemie UNIX zajmują się programy zwane X-serwerami. Pracują one jako niezależne procesy i mogą być uruchamiane równolegle z trybem znakowym. W S.u.S.E. jako X-serwer wykorzystano XFree86 3.3.2.3. Do konfiguracji środowiska graficznego służy XFree Setup. S.u.S.E został dodatkowo wyposażony w program o nazwie SaX. To bardzo pożyteczne i proste w obsłudze narzędzie umożliwia graficzną konfigurację i administrację systemu X-Windows. SaX skanuje szynę PCI i na tej podstawie gromadzi wszystkie dane dotyczące karty graficznej, myszy, monitora itp.

imagae-magicProsty program graficzny Image-Magic ma całkiem spore możliwości

O wyglądzie „okienek” decyduje wybór tzw. Windows Managera. Liczba X-managerów dołączonych do S.u.S.E może zaspokoić najwybredniejsze gusta: jest ich aż siedem. Dystrybucja zawiera również pełną wersję KDE 1.0 (K Desktop Enviroment), który bardzo szybko zyskał uznanie i aprobatę wielu użytkowników Linuxa.

Na płytach CD-ROM zgromadzono ogromną liczbę aplikacji pracujących w środowisku graficznym. Do dyspozycji mamy różnego rodzaju programy do obróbki grafiki – od najprostszych, takich jak ImageMagic, do Gimpa (jego funkcjonalność porównywalna jest z funkcjonalnością Adobe Photoshopa). Zamieszczono też wersje demonstracyjne niektórych programów komercyjnych. Przykładem jest pakiet biurowy Aplix-ware. Szerokie zastosowanie może znaleźć system relacyjnych baz danych ADABAS D. Użytkownik ma także do wyboru szeroką gamę edytorów tekstów – od najprostszych, takich jak joe, do bardzo złożonych, np. Emacs, czy procesorów tekstu TEX .

S.u.S.E doskonale nadaje się do wykorzystania jako serwer sieciowy. Twórcy dystrybucji dołączyli komplet niezbędnego oprogramowania wykorzystywanego przy podłączaniu do Internetu. Instalacja serwera WWW Apache nie sprawia żadnych kłopotów. Podobnie sprawa wygląda z klientami pocztowymi. Jeśli ktoś planuje wykorzystywać S.u.S.E do wysyłania faksów, może posłużyć się programem serwera HylaFax oraz graficznym klientem SuseFAX, napisanym w języku Java. Dużą zaletą jest łatwa instalacja oprogramowania związanego z obsługą protokołu PPP wykorzystywanego do połączeń z Internetem przez modem. Nie zapomniano również o ochronie danych. Podczas instalacji można od razu dodać pliki firewalla. Opis jego konfiguracji znajduje się w podręczniku.

w skrócie
S.u.S.E Linux 5.3
Wymagania: PC 386; 4 MB RAM; ok. 80 MB na dysku
plusłatwa instalacja i konfiguracja
plusproste zarządzanie systemem za pomocą YaSTa
plusduża liczba różnych programów
plusstabilna praca
Producent: S.u.S.E, Niemcy, http://www.suse.de/
Dostarczył: Inter-Spider, Kraków, tel./faks: (0-12) 632 26 28, e-mail: [email protected], http://www.ispid.com.pl/
Cena: ok. 200 zł

S.u.S.E 5.3 należy zaliczyć do bardzo udanych dystrybucji tej odmiany Linuxa. Za naprawdę niewielką cenę stajemy się posiadaczem profesjonalnego, stabilnego i funkcjonalnego systemu operacyjnego. Można go z powodzeniem zainstalować na komputerze stacjonarnym, notebooku czy też serwerze sieciowym. Oprogramowanie zawarte w dystrybucji pozwala natomiast na wszechstronne wykorzystanie komputera.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.