Nie zostawaj w tyle!

W dzisiejszych czasach umiejętność obsługi komputera, systemu operacyjnego Windows i kilku przynajmniej podstawowych aplikacji biurowych staje się powoli bezwzględną koniecznością. Poszukując atrakcyjnych stanowisk pracy, napotykamy rosnące wymagania pracodawców, co z kolei owocuje naszymi staraniami o podwyższenie kwalifikacji zawodowych. Rozwiązania szukamy w fachowej literaturze, prasie, czasem uczestniczymy w organizowanych coraz liczniej kursach komputerowych. Jeśli mamy własny komputer PC, niezłym wyjściem mogą być aplikacje multimedialne służące do samodzielnego poznawania tajników obsługi peceta.

Tytuł artykułu jest jednocześnie sloganem reklamowym producenta programów należących do wspomnianej grupy. Są nimi multimedialne aplikacje ułatwiające naukę obsługi programów: Microsoft Excel 97, Microsoft Access 97 oraz Adobe Photoshop 5.0. Brytyjska firma Virtual Multimedia, będąca właścicielem praw autorskich do wymienionych programów, postanowiła spróbować szczęścia na naszym rynku, opracowując polskie wersje językowe omawianych aplikacji.

Menu wszystkich trzech testowanych samouczków mają podobną szatę graficzną menu takie samo

Każdy z wymienionych programów dostarczany jest na dwóch płytach CD. Pierwsza z nich zawiera z reguły materiały dotyczące podstaw obsługi danej aplikacji. Treścią drugiego z krążków są natomiast nieco bardziej zaawansowane techniki posługiwania się odpowiednim programem. Poziom nauczania prezentowany przez zawarty na krążkach CD materiał odpowiada podstawowemu i średniemu stopniowi zaawansowania.

Menu wszystkich trzech testowanych programów są ujednolicone. Jednakowe, charakteryzujące się prostą szatą graficzną okna aplikacji nie dają się skalować ani przesuwać, co czasem bywa nieco kłopotliwe. Czynności te są natomiast możliwe w odniesieniu do okienek wyświetlanych filmów instruktażowych. Przydatny okazuje się przycisk pozwalający na wyjście z programu, dostępny na każdym poziomie jego menu.

Materiał na płytach podzielony jest tematycznie. Poruszanie się po dość dobrze rozplanowanym systemie menu jest łatwe i odnalezienie konkretnego tematu nie powinno nastręczać trudności. Z drugiej strony przydałby się w programie jakikolwiek system pomocy, pomagający w nauce posługiwania się aplikacją oraz umożliwiający odnalezienie określonych zagadnień w treści filmów. Ze względu na podział materiału na lekcje dotyczące konkretnych zastosowań danego narzędzia wyszukanie określonej informacji w treści kursu może być czasem nieco trudne.

funkcję lekcji Funkcję poszczególnych lekcji pełnią kolejne przykłady zastosowań aplikacji

Materiał prezentowany na krążkach CD obejmuje większość przydatnych i używanych na co dzień funkcji aplikacji, których dotyczą samouczki. Jedną z podstawowych wad testowanych programów jest ich niewielka interaktywność. Współpraca aplikacji z użytkownikiem ogranicza się w zasadzie jedynie do umożliwienia mu wyboru tematu. Kolejne części samouczków, prezentowane jako filmy w formacie AVI, nie pozwalają na wielką elastyczność. Dobrze byłoby wyposażyć aplikację w system odsyłaczy, pomagający w odnalezieniu potrzebnych wiadomości.

Całości obrazu dopełnia kiepska narracja i nie najlepsza jakość filmów instruktażowych. Lektorzy mylą się stosunkowo często, tekst nie jest pozbawiony karygodnych wręcz błędów językowych. Całość, niestety, sprawia trochę wrażenie produkcji chałupniczej wykonywanej bez należytego przygotowania. Autor testu nie miał okazji zapoznać się z wersją oryginalną programu, trudno jest więc stwierdzić, na jakim etapie produkcji powstały wspomniane niedociągnięcia. Najprawdopodobniej są one jednak skutkiem niedostatecznie przemyślanego spolszczenia aplikacji.

w skrócie
Multimedialny samouczek Microsoft Excel 97, Microsoft Access 97, Adobe Photoshop 5.0
Liczba CD: 2 (jeden kurs)
Język: polski
Wymagania: PC 486, 16 MB RAM, Windows 9x/NT, karta dźwiękowa, Quick Time 3.0 for Windows
plus obszerność oferowanego materiału
plus dobrze przemyślane przykłady
minus znikoma interakcyjność programu
minus niezbyt udana polonizacja produktu
Producent: Virtual Multimedia, Wielka Brytania e-mail: [email protected]
Dostarczył: Exe, Wrocław tel.: (0-71) 353 70 02 faks: 353 70 10 e-mail: [email protected], http://www.exe.com.pl/
Cena: 99 zł za jeden kurs

Nie da się odmówić Multimedialnym samouczkom niewątpliwych zalet, do których należy przede wszystkim duża wygoda i elastyczność systemu kształcenia, prezentowanego przez tego typu aplikacje. Użytkownik może dowolnie rozplanować czas nauki, opanowując w domowym zaciszu kolejne elementy obsługi poszczególnych programów. Jedynie jakość wykonania zdaje się nie do końca odpowiadać cechom wymienianym na opakowaniu produktu.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News