Niezbędnik Eksploratora

Krótki test popularnego programu archiwizującego i kompresującego pliki

Zapewne najpopularniejszym „okienkowym” archiwizatorem jest

WinZip — nie tylko dlatego, że jako jeden z pierwszych programów kompresujących obsługiwał długie nazwy plików w Windows 95, ale też ze względu na mnogość obsługiwanych formatów zbiorów i szybkość działania.

Właśnie ukazała się wersja 7.0 tego programu (poprzednią opisywaliśmy w CHIP-ie 12/97). Aplikacja ma obecnie w pełni konfigurowalny pasek narzędzi. Ponadto da się posortować listę zbiorów w archiwum według poszczególnych kolumn – nazwy, rozmiaru, współczynnika kompresji itp.

Tak eleganckiej oprawy graficznej brakuje wielu „okienkowym” aplikacjom elegancka oprawa shareware'u

Innymi nowinkami są: obsługa microsoftowych plików CAB, drukowanie listy zbiorów, tworzenie wieloczęściowych, samodzielnie rozpakowujących się archiwów czy możliwość wywoływania programu z linii poleceń. Ostatnia funkcja dostępna jest po zainstalowaniu odpowiedniego dodatku do aplikacji (można go pobrać ze strony http://www.winzip.com/).

Niestety, nie zlikwidowano wad WinZipa: jeśli chcemy umieścić duże archiwum na dyskietkach, nie możemy dokonać podziału na dysku twardym.

Począwszy od bieżącej wersji, cała konfiguracja programu jest zapisywana w Rejestrze Windows. Uniemożliwia to poprawną instalację programu na własnym koncie w Windows NT (chyba że administrator systemu zakupi licencję sieciową WinZipa). Kolejnym minusem jest brak możliwości pracy z wieloma archiwami jednocześnie.

w skrócie
mamy to na chip-cd 12/98WinZip 7.0
mamy ten program w bbs-ie
Wymagania: PC 386; 8 MB RAM; Windows 9x/NT 4.0; ok. 2 MB na dysku
pluspraca z wieloma formatami archiwów
pluswygoda obsługi
plusmożliwość uruchamiania programu z linii poleceń
minusniepraktyczny sposób podziału plików na części
minuswygórowana cena
Producent: Nico Mak Computing, USA, http://www.winzip.com/
Rejestracja: 29 USD

Wbudowanie procedur kompresji danych w większość popularnych menedżerów plików, np. w Windows Commandera (CHIP 10/98), stawia pod dużym znakiem zapytania sens rejestracji WinZipa. Tym bardziej że ceny obydwu programów są podobne, a wachlarz możliwości Windows Commandera wykracza przecież daleko poza samą kompresję i archiwizację zbiorów. Jeśli jednak wolimy korzystać z Eksploratora Windows, to WinZip jest jego naturalnym rozszerzeniem.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.