Piątka na piątkę

Krótki test programu do zarządzania informacją osobistą

Niewiele firm może pochwalić się podobną do Lotusa wydajnością. W nieco ponad trzy miesiące po zaprezentowaniu Organizera 4.1 (krótki test w CHIP-ie 11/98) na rynku pojawiła się kolejna wersja tego programu, tym razem oznaczona numerem 5.0.

Bezpośrednio z poziomu Organizera 5.0 wyszukamy osoby w katalogach online szukanie osób

Porównując możliwości Organizera 4.1 z jego najnowszym wydaniem, trudno powstrzymać się przed głośnym „nareszcie”. Nareszcie Lotus zauważył potęgę Internetu, nareszcie umożliwił użytkownikom Organizera korzystanie z Sieci jako efektywnego medium służącego nawiązywaniu kontaktów i wymianie informacji. W nowej wersji możliwe jest już używanie serwerów LDAP (internetowych katalogów osób) jako źródła danych osobowych dla naszej książki adresowej. Wystarczy tylko podać imię i nazwisko osoby, a Organizer spróbuje odnaleźć ją w dostępnych katalogach. Jeśli poszukiwania powiodą się, użytkownik będzie mógł dodać znalezione dane do swojej książki adresowej. Organizer implementuje także standardy vCard oraz vCalendar. Oznacza to możliwość zapisania w terminarzu (z wykorzystaniem techniki przeciągnij-i-upuść) informacji nadesłanych przez współpracowników za pośrednictwem dołączonych do listów elektronicznych wizytówek (wysyłanie tego typu wiadomości umożliwia większość nowoczesnych klientów poczty elektronicznej, na przykład Netscape Communicator oraz Outlook Express). Dostępna jest opcja publikowania informacji o naszym czasie wolnym, co ułatwia planowanie spotkań czy rozmów. Organizer 5.0 potrafi „zapraszać” za pomocą poczty elektronicznej osoby, które mają wziąć udział w zaplanowanych spotkaniach, wysyłać im nasze notatki dotyczące tych zebrań, a także na bieżąco informować je o ewentualnych zmianach terminów. Ścisła integracja z Siecią nie oznacza bynajmniej odwrotu od platformy Notes. Lotus Organizer 5.0 może w dalszym ciągu działać na niej; wszystkie związane z Internetem opcje pojawiają się „obok”, a nie „zamiast”.

w skrócie
Lotus Organizer 5.0
Wymagania: PC 486, 8 MB RAM (Windows 9x); PC 486, 16 MB RAM (Windows NT 4.0); ok. 15 MB na dysku
pluspoprawiony, estetyczny i wygodny interfejs użytkownika
plusmożliwość pracy grupowej za pośrednictwem Internetu
minusbrak polskiej wersji
Producent: Lotus, USA, http://www.lotus.com/
Dostarczył: Lotus Polska, Warszawa, tel.: (0-22) 878 67 60, faks: 878 67 64
Cena: ok. 450 zł

Poprawione zostały także niektóre elementy interfejsu użytkownika programu. W nowej wersji dostępnych jest kilka dodatkowych widoków terminarza, pojawił się użyteczny pasek stanu, wyświetlający najistotniejsze informacje pomagające w poruszaniu się pomiędzy poszczególnymi częściami naszego elektronicznego notesu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.