Piramida nowości

Czy komputery, które dzisiaj schodzą z taśm produkcyjnych, są przestarzałe już w momencie opuszczania fabryk? Jak rysuje się przyszłość tych maszyn, jak będą zbudowane i jaką rolę odegrają w tym roku i następnych latach w codziennym życiu?

Instantly available PC, czyli komputer dostępny natychmiast – pod takim hasłem ukrywa się niedawno opracowana i powoli wdrażana specyfikacja ACPI (Advanced Configuration and Power Interface), definiująca sposoby gospodarowania energią komputera. Urządzenie zrealizowane zgodnie z przedstawionymi wytycznymi będzie dostępne w każdym momencie, co oznacza, że po włączeniu nie będzie trzeba tracić niepotrzebnie czasu na uruchomienie, ładowanie systemu operacyjnego, startowanie aplikacji.

Info
specyfikacja ACPI:http://developer.intel.com/technology/iapc/
specyfikacja Audio/Modem Codec:http://developer.intel.com/pc-supp/platform/ac97
nowe procesory:http://www.amd.com/products/cpg/k7/micropforum.html, http://developer.intel.com/drg/news/katmai.htm

Wielu użytkowników skarżyło się, że mimo iż procesory są coraz szybsze, a komputer działa sprawniej, to uruchomienie go trwa zbyt długo i wciąż trzeba czekać od jednej do kilku minut na załadowanie systemu operacyjnego i wszystkich programów. – „Nikt nie chce tracić tyle czasu, żeby w efekcie skorzystać np. z kalkulatora, notesu czy bazy danych, by dodać dwie liczby, napisać notatkę albo znaleźć numer telefonu do znajomego” – mówi Jerzy Koliński, architekt systemowy Intela zajmujący się wdrażaniem projektu ACPI. – Idea przyświecająca rozwijaniu tego pomysłu jest taka, by pecet pracował podobnie, jak wszystkie inne urządzenia domowego użytku. Nikt dziś nie czeka kilka minut na rozgrzanie telewizora; radio i magnetofon działają maksymalnie po kilku sekundach od włączenia zasilania – dlaczego komputer nie miałby zachowywać się podobnie? Powinien być łatwiejszy w użyciu, gotowy do pracy przez 24 godziny na dobę, tak jak wiszący na ścianie telefon działający natychmiast po podniesieniu słuchawki.