Profesjonalna moc

Przy komputerowym przetwarzaniu obrazu w pracowniach DTP nieodzownym urządzeniem jest skaner. Liczy się wysoka jakość zdigitalizowanej grafiki i szybkość pracy. Do takich zastosowań przeznaczony jest nowy płaski skaner Paragon PowerPro firmy Mustek.

Urządzenie współpracuje z „maszynami” PC i Macintosh. Komunikacja z komputerem odbywa się przez interfejs SCSI. Dołączono dobry kontroler Adaptec (AVA-1505AE/AI) na magistrali ISA, który w prosty sposób instaluje się w systemie. Z tyłu, oprócz złącz SCSI 50-i 25-pinowego oraz przełącznika numeru urządzenia, umieszczono gniazdo przystawki do skanowania materiałów przezroczystych. W skanerze zastosowano duży bufor danych wynoszący aż 4MB. Dzięki nowej technologii (jako źródło światła wykorzystano podwójną lampę fluorescencyjną z zimną katodą) uzyskano rozdzielczość optyczną 1200×4800 dpi.

Wygodny sterownik TWAIN ma spore możliwość wstępnej korekcji obrazu z dynamicznym podglądem. Program Xerox Pagis SE pozwala na łatwe zarządzanie pracą skanera i dołączonym oprogramowaniem. Do obróbki grafiki można wykorzystać Picture Publishera 5.0 lub 6.0. Niestety, żaden z dwóch programów służących do optycznego rozpoznawania tekstu nie „widzi” polskich liter. Dzięki dołączonemu wzorcowi kolorów AGFA IT8.7 można przeprowadzić kalibrację. Paragon PowerPro oferuje wysoką jakość skanowanej grafiki. Otrzymane obrazy testowe odznaczały się dobrą ostrością obrazu i poprawnymi barwami. Czasy skanowania pozwalają zaklasyfikować urządzenie do czołówki w tej grupie urządzeń. Wysoka rozdzielczość umożliwia uzyskanie zdjęć, które mogą być powiększane do dużych formatów przy małej stracie jakości.

Przystawka do skanowania diapozytywów Transparency adapter 1200 SP PRO przeznaczona jest do skanerów serii Pro. Montowana w prosty sposób, zamiast standardowej górnej pokrywy, pozwala na skanowanie slajdów, przezroczy i negatywów. Optyczna rozdzielczość umożliwia pracę do 600×2400 dpi. Obszar skanowania wynosi 203×254 mm i ogranicza jej zastosowanie do formatów mniejszych od A4. Test efektywnej rozdzielczości potwierdził dobrą jakość układu optycznego. Prawidłowo oddane zostały barwy pozytywowego wzorca KODAK Q-60.

w skrócie
Mustek Paragon PowerPro, Transparency adapter
Maksymalna rozdzielczość: optyczna – 1200×4800 (PowerPro), 600×2400 (przystawka), interpolowana – 9600×9600
Kodowanie: kolorów – 36 bitów, odcieni szarości – 8 bitów
Złącze: SCSI-2
Skanowanie: jednoprzebiegowe
Tryby pracy: kolor, odcienie szarości, czarno-biały, RGB, CMYK
Oprogramowanie: sterownik TWAIN, Xerox Pagis SE, Picture Publisher 5.0 i 6.0, Recognita Standard 2.0, Xerox TextBridge 3.1 oraz programy z Mustek Assistance
Gwarancja: 2 lata
Cena: 8845 zł
plus wysoka rozdzielczość optyczna
plus dobry kontroler SCSI
plus bogate oprogramowanie
minus brak polskiego OCR
minus niestabilność pracy
minus wysoka cena
Producent: Mustek, Tajwan http://www.mustek.com.tw/
Dostarczył: Veracomp, Kraków, tel.: (0-12) 411 10 44, faks: 422 23 52 e-mail: [email protected], http://www.veracomp.com.pl/

Paragon PowerPro podczas długiego testu kilkakrotnie zawiesił system. Winę za to mogą ponosić sterowniki, których nowsze wersje wkrótce powinny ukazać się na stronie producenta. Urządzenie charakteryzuje się dużą wydajnością i dobrą jakością, jednak wysoka cena ogranicza krąg odbiorców.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News