Skrzypek z komputera

Paweł Leśniorowski
Marek Budny

Części użytkowników w zupełności wystarcza, gdy w komputerze znajduje się najprostszy „bzyczek”. Są jednak i tacy, którzy od swojego peceta oczekują czegoś więcej. Czy zakup drogiej, ale dobrej karty dźwiękowej jest tylko niepotrzebną fanaberią?

Choć nie każdy o tym wie, skala zmian zachodzących w technologii kart dźwiękowych jest porównywalna z rewolucją, która nieustannie zmienia obraz świata procesorów graficznych. Wszechobecna do niedawna synteza FM ustępuje technice wavetable, wykorzystującej w procesie generowania dźwięku zdigitalizowane fragmenty brzmień prawdziwych instrumentów. Jakby tego było mało, synteza wavetable uzupełniana jest coraz częściej zaawansowanymi metodami obróbki dźwięku, które wzbogacają sygnał audio dodatkowymi efektami – np. pogłosu, echa – oraz umożliwiają profesjonalną edycję i przetwarzanie ścieżki dźwiękowej (np. za pomocą parametrycznej korekcji sygnału).

Najpoważniejszą zmianą w architekturze nowych kart jest rezygnacja z magistrali ISA na korzyść nowszego i bardziej wydajnego standardu PCI. Konsekwencją zastosowania nowej szyny systemowej jest między innymi możliwosć przechowywania danych dźwiękowych bezpośrednio w pamięci operacyjnej komputera. Dzięki temu w konstrukcji najnowszych „dźwiękówek” próżno szukać kości dedykowanej pamięci RAM. Zmniejszyło to koszt samych urządzeń, a użytkownikowi umożliwiło swobodne określanie przeznaczenia zasobów systemowych komputera. PCI zapewnia również szybszy transfer większej ilości danych, co dla kart dźwiękowych oznacza zwiększenie liczby kanałów audio, jakie jednocześnie mogą być odtwarzane lub zapisywane (np. na dysku twardym).

Info
Dźwięk 3D w komputerach PC:http://3dss.vup3d.com/
Informacje o syntezatorach:http://www.synthzone.com/mamy to na chip-cd 1/99Dodatkowe materiały do tekstu znajdują się na dołączonym do tego numeru CD-ROM-ie w dziale CHIPLab | Karty dźwiękowe

W CHIP Lab przetestowano 48 modeli kart dźwiękowych, które są dostępne na polskim rynku. Znalazły się wśród nich zarówno proste, jak i zaawansowane technologicznie urządzenia, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane nawet do profesjonalnych zastosowań. Charakterystyczną cechą większości badanych urządzeń jest zdolność do generowania dźwięku przestrzennego. Stosowane technologie różniły się jednak możliwościami.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News