Surfowanie unplugged

Powodów do stosowania narzędzi przeznaczonych do kopiowania całych witryn WWW jest bardzo dużo. Dla wielu użytkowników decydujące znaczenie ma możliwość ograniczenia wydatków za połączenia telefoniczne, inni zaś nie lubią czekać na załadowanie kolejnych podstron z odległego serwera.

Automatyczne tworzenie kopii serwisów na dysku lokalnym pozwala na ich oglądanie bez połączenia z Siecią, a także sprawia, iż kolejne ich elementy pojawiają się niemal natychmiast. Jakkolwiek ideą powstania programów do ściągania całych witryn internetowych było głównie tworzenie tzw. mirrorów, czyli konstruowanie w pełni funkcjonalnych kopii WWW na innych serwerach, jednak w miarę rozwoju tych aplikacji ich autorzy zaczęli wkrótce uwzględniać inne specyficzne kryteria. Wiele z dostępnych w Sieci programów już w swej nazwie sygnalizuje swoje „hackerskie” przeznaczenie. Naturalną rzeczą jest bowiem powielanie najlepszych rozwiązań, modyfikowanie ich dla swoich potrzeb bądź też uważna analiza w celu naśladownictwa.

Info
Większość opisywanych aplikacji można znaleźć na stronie:http://www.winfiles.com/apps/98/offline.htmlmamy to na chip-cd 1/99Na CD w dziale CHIP-offline | Internet | Pobieranie stron WWW znajdują się wersje shareware lub demo opisywanych aplikacji

W Polsce, w kraju „bezpłatnego” Internetu, najważniejszą cechą programów pobierających całe serwisy z Sieci wydaje się jednak minimalizacja czasu połączenia. Nie trzeba chyba nikomu uzmysławiać, że większość czasu poświęcanego na czytanie WWW jest marnowana na jałowe (niestety, płatne) połączenie z Siecią. Przechodzenie w tryb offline, by za chwilę nawiązywać kolejne połączenie w celu aktywacji jakiegoś odsyłacza, nie jest raczej sensownym pomysłem. Często czas poświęcony na załadowanie wszystkich elementów strony, wraz z tymi, na które wskazują hiperłącza, a nawet tymi, które nas nie interesują, jest znacznie krótszy niż ten, który spędzilibyśmy, przeglądając strony w czasie połączenia z Siecią. Nie mówiąc już o tym, że sam proces pobierania stron nie absorbuje w żaden sposób naszej uwagi, a czas połączenia możemy spędzić choćby na IRC lub odpowiadając na wiadomości przesłane przez ICQ.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News